Rozhledna na Císařském kameni

 

Typ/materiál: kovová konstrukce s dřevěným obložením

Lokalita: kopec Císařský kámen 1km severozápadně od osady Milíře (obec Rádlo), cca 8km západně od Jablonce nad Nisou

GPS: 50.7132139N, 15.1044117E

Nadmořská výška: 637 m

Okres: Liberec

Období výstavby: srpen až listopad 2018

Oficiální zpřístupnění: volně přístupná od listopadu 2018, kolaudace květen 2019

Celková výška: 23m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 112

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Rozhledna je přístupná nejlépe z osady Milíře (cca 2,5km od sjezdu č. 29 dálnice D35), kde se téměř v jejím centru nachází parkoviště pro návštěvníky rozhledny (50.7110383N, 15.1118711E). K rozhledně je pak nutné pokračovat pěšky po zelené TZT (cca 600m).

Výhled: ještědský hřbet, Liberec, Jablonec nad Nisou, ale i jižní svahy Jizerských hor nebo západních Krkonoš, Český ráj se zříceninou Trosky; výhled usnadňují orientační panoramatické tabule na ochozu rozhledny

Historie: Dalším rozhlednovým turistickým lákadlem je od poloviny roku 2009 nová dřevěná rozhledna na kopci Císařský kámen u osady Milíře na Jablonecku. Jako první s nápadem postavit zde vyhlídkovou věž přišla v roce 2005 obec Rádlo s cílem provést realizaci stavby za pomoci dalších obcí sdružených v Mikroregionu Císařský kámen (zahrnuje obce Rádlo, Dlouhý Most, Šimonovice a Jeřmanice). Finanční nároky na provedení stavby ve výši cca 1,3 mil. Kč však převyšovaly možnosti obcí a tak byl ke spolupráci přizván liberecký městský obvod Vratislavice, v jehož katastru dnes rozhledna stojí (za tímto účelem musel obvod provést změnu v územním plánu). Společně se pak podílely na úhradě nákladů ve výši 1,8 mil. Kč. Finančně přispělo i Statutární město Liberec a Krajský úřad Libereckého kraje. Původní předpoklad, a sice postavit rozhlednu do začátku mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci (18. února 2009) a doplnit tak nedaleký lyžařský areál ve Vesci o zajímavou vyhlídkovou stavbu, se sice nezdařil, přesto již koncem června 2009 mohla nově dokončená věž přivítat první turisty.

                Rozhlednu podle projektu jabloneckého sdružení projektantů TOINSTA postavila společnost TAXUS, s.r.o. z Rychnova u Jablonce nad Nisou v období duben až červen 2009. Rozhledna dosahovala celkové výšky 20 metrů a měla celodřevěnou konstrukci doplněnou ocelovými spojkami a táhly, na vyhlídkový ochoz vedlo 97 schodů. Po kolaudaci 30. června 2009 byla oficiálně zpřístupněna pro turisty. Slavnostní otevření dne 19. září 2009 bylo spojeno s 230. výročím návštěvy císaře Josefa II. Ten totiž v roce 1779 místo (do té doby nazvané Špičák nebo též Uhlířský vrch) dvakrát navštívil, aby odtud dohlédl na opevňovací práce během války o dědictví bavorské. Událost připomíná pod věží umístěný žulový blok s vyrytým nápisem. V té době získal díky této události kopec svoje současné jméno. Císař už v roce 1779 údajně ocenil strategickou polohu a navrhoval zde zřídit pevnost. Rozhledna byla na Císařském kameni postavena 125 let poté, kdy zde Liberecký Horský spolek plánoval postavit svou první vyhlídkovou věž.

                V létě 2017 musela být rozhledna uzavřena, aby prošla nutnými opravami po působení povětrnostních vlivů, napadení hmyzem a houbovými chorobami. Ukázalo se však, že poškození bylo natolik závažné, že rozhledna musela být v srpnu 2018 firmou Dřevovýroba Turnov demontována. Bezprostředně poté vyrostla na jejím místě na podzim 2018 podobná rozhledna. Její konstrukce je za účelem delší životnosti kovová, pouze obložení je ze dřeva. Oproti své předchůdkyni je o 3 metry vyšší, aby kvůli okolním stromům nabídnula lepší výhled. Autorem studie nové rozhledny byl ing. arch. Miloš Munzar (autor původní rozhledny zemřel), projektovou dokumentaci zpracovali ing. Marie Matulová z příbramské projekční kanceláře P2Projekt a Ing. Karel Petráň - Projekce, Příbram. Stavbu provedla za částku cca 6,6 mil. Kč vč. DPH firma Pila Martinice s.r.o. z jihočeské Březnice. Návštěvníkům je obnovená rozhledna přístupná od listopadu 2018, nicméně její kolaudace proběhla až na konci května 2019.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

            

Foto: A.Průšová (říjen 2019)

 

      

 

    

Foto: V.Vozka (květen 2019)

 

          

Foto: D.Sedlák (začátek listopadu 2018)

 

        

Foto: e.runner (pol. října 2018)

 

      

Foto: e.runner (pol. září 2018)

 

          

 

      

Foto: D.Sedlák (listopad 2011)

 

          

 

          

Foto: vlastní archiv (červenec 2009)

 

 

          

 

    

Foto: Jaroslav Haufer (2009)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: