Rozhledna Diana v Karlových Varech

 

Typ/materiál: cihlová rozhledna (na kamenném podstavci) s dřevěným krytým ochozem

Lokalita: Výšina přátelství nad grandhotelem PUPP v Karlových Varech

GPS: 50.2189839N, 12.8722992E

Nadmořská výška: 556m

Okres: Karlovy Vary

Období výstavby: 1913-1914

Oficiální zpřístupnění: 27. května 1914

Celková výška: 40m

Výška vyhlídkové plošiny: 35m

Počet schodů: 150

Přístup: Nejsnazší cesta k rozhledně je lanovkou od grandhotelu PUPP (ulice Mariánská), pěší turisté mohou využít modrou TZT (od počátku lanovky), délka trasy je zhruba 1,5km s převýšením 170m.

Otevírací doba: viz https://dianakv.cz/...

Výhled: Z vyhlídkového ochozu můžeme spatřit prakticky celé Karlovy Vary, nahlédnout do údolí řek Ohře a Teplé a také shora obdivovat velkou část výletních míst v rozsáhlých lázeňských lesích. Severnímu obzoru dominuje hřeben Krušných hor i s nejvyšším Klínovcem. Východ a jih zaplňují kopce Doupovských vrchů a Slavkovského lesa.

Historie: Historie výhledů na místě dnešní rozhledny Diana v Karlových Varech sahá až do roku 1804, kdy zde místní nožíř Václav Drumm (synovec kronikáře Augusta Leopolda Stöhra) upravil na Dianu do té doby neudržovanou lesní cestu sloužící ke svážení dřeva a na vrcholek umístil dvě odpočinková sedátka. Další kronikářův synovec, novinář a karlovarský radní R. Mannl opatřil vyhlídku tabulkou se jménem Výšina přátelství (tehdy Freundschaftshöhe). Po celé 19. století propagovaly dobové průvodce po Karlových Varech Výšinu přátelství jako nejlepší vyhlídkové místo Karlových Varů. V té době sem zavítal například J.W.Goethe. Na klasickou rozhlednu si ale návštěvníci lázní museli počkat až na začátek 20. stol.

                V roce 1909 nechala městská rada vypracovat návrh na celkové využití této lokality. Výsledkem bylo zbudování lanové dráhy v roce 1912 (na 453 metrech překonává převýšení 167 metrů) a poté restaurace s rozhlednou.

                Věž Diana je vysoká 40m a podle projektu architekta městského úřadu Breinla ji v letech 1913 až 1914 zrealizovala firma stavitele Fouska. Náklady vyšplhaly na 110 tisíc korun a vedle věže zde vyrostla i kavárna s restaurací pro 250 osob. Rozhledna byla slavnostně lázeňským hostům otevřena 27. května 1914. Krátce nato byla pojmenována po Hansi Kudlichovi. Po roce 1945 se krátce užíval název Benešova rozhledna.

                Vyhlídková věž prošla na konci roku 1997 rozsáhlou rekonstrukcí a od ledna 1998 může návštěvník k výstupu využít nejen 150 schodů ale i nově zbudovaný výtah, který nahradil původní elektrickou zdviž. V nočních hodinách je rozhledna osvětlena. V současné době lze v blízkosti rozhledny navštívit „lesní cukrárnu Diana“ a minizoo s možností krmení zvířat.

                Rozhlednu stejně jako lanovou dráhu provozuje Dopravní podnik Karlovy Vary, a.s.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: Daniel Sedlák (jaro 2011)

 

          

 

               

Foto: vlastní archiv (jaro 2011)

 

 

Foto: P.Novák (květen 2006)

 

Foto: historická podoba rozhledny

 

Mapa polohy:

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: