Rozhledna Svatá Markéta u Dlažova

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna s ocelovými prvky (např. schodiště) na zděném vstupním soklu

Lokalita: kopec Svatá Markéta (642m), cca 1km jihozápadně od obce Dlažov, cca 10km západně od Klatov

GPS: 49.3621175N, 13.1563808E

Nadmořská výška: 642m

Okres: Klatovy

Období výstavby: červenec až prosinec 2013

Oficiální zpřístupnění: 1. ledna 2014

Celková výška: 25,4m

Výška vyhlídkové plošiny: 19,2m

Počet schodů: 94

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Ze severního okraje Dlažova vede na rozhlednu žlutá TZT (2,5km s převýšením 130m). Autem lze dojet ze silnice Miletice-Libkov na lesní parkoviště pod kopcem (49.3603519N, 13.1528050E), od kterého je to k rozhledně asi 500m s převýšením 50m.

Výhled: např. rozhledna Bolfánek, Šumava - Velký Ostrý a Malý Ostrý, Velký Kokrháč, Hraničář nebo Nýrská přehrada, Čerchov

Historie: Atraktivní turistický cíl, kterým je rozhlednu na vrchu Svatá Markéta u Dlažova (okres Klatovy), mohou výletníci navštívit od ledna 2014. Více než 25m vysoká novostavba rozhledny stojí v místě, kde ještě po 2. světové válce stávala vojenská hláska (postavena ve 30. letech minulého století), která byla využívána také jako rozhledna.

                Prvotní myšlenky na vybudování současné rozhledny spadají do roku 2010, kdy nechala obec Dlažov připravit studii na její výstavbu. Jejím autorem se stal projektant Ing. Olšina (ve spolupráci z Ing. M. Novákem), který navrhnul celou řadu dřevěných rozhleden na nejrůznějších místech republiky. Projekt byl připraven zároveň tak, aby rozhledna nenarušila prostředí opodál stojící kaple sv. Markéty z roku 1886.

                Hned z počátku bylo zřejmé, že financování rozhledny pouze z rozpočtu obce bude velice náročné. Z tohoto důvodu byla v roce 2012 podána žádost o dotaci z ROP NUTS II Jihozápad. Po jejím schválení (ve výši 85% nákladů projektu) na jaře 2013 byla v rámci veřejné zakázky na stavbu rozhledny vybrána společnost Teplotechna Ostrava, a.s. Samotná realizace byla zahájena v polovině července 2013 podle projektu Ing. Olšiny a Ing. Nováka a celkově si vyžádala cca 2,7 mil. Kč. Dřevěná konstrukce rozhledny je postavena na vstupním kamenném železobetonovém soklu. Vstupy jsou klenuty do gotických oblouků a jsou provedeny z místního kamene. Hlavní nosné prvky nástavby jsou dřevěné – ze smrkové kulatiny, kterou dodaly Městské lesy Klatovy ze Spáleného lesa v Lubech u Klatov.  Vřetenové schodiště a další prvky jsou ocelové, střecha o hmotnosti téměř pěti tun je tvořena dřevěným krovem a je pokryta vláknito-cementovými šablonami. Vedle rozhledny byl postaven dřevěný přístřešek pro turisty.

                Slavnostní otevření rozhledny za účasti cca osmi stovek návštěvníků proběhlo 1. ledna 2014.

                Relativně brzy však na dřevěných částech rozhledny, zejména stojnách, zapracovala hniloba. Z toho důvodu nechala obec Dlažov v období říjen až prosinec 2020 díky dotaci od Plzeňského krajského úřadu (600 tis. Kč) vyměnit původní dřevěné nosné sloupy za kovové.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

Foto: J.Štekl (leden 2014)

 

         

       

Foto: J.Šlapák (říjen 2011)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření (OÚ Dlažov)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: