Vyhlídková věž Dneboh

 

Typ/materiál: zděná vyhlídková věž s ocelovými prvky (schodiště, zábradlí)

Lokalita: centrum obce Dneboh, cca 20km severně od Mladé Boleslavi

GPS: 50.5265769N, 15.0241217E

Nadmořská výška: 264m

Okres: Mladá Boleslav

Období výstavby: 2011

Oficiální zpřístupnění: jaro 2012

Celková výška: cca 11m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 24 schodů + 10 žebřík

Otevírací doba: vyhlídková plošina bývá volně přístupná zřejmě pouze přes léto, v jiné období bývá žebřík pod plošinou uzamčený visacím zámkem (je možné vystoupat tedy alespoň pod vyhlídkovou plošinu)

Přístup: Dneboh leží u známých Drábských světniček v blízkosti dálnice D10 z Prahy do Liberce - lze využít exity č, 57 nebo 63. Vyhlídková věž se nachází přímo v centru obce, parkovat lze u věže.

Výhled: jak lokální – na obec Dneboh (se sportovním areálem) a nedaleké Drábské světničky, tak i např. na vzdálenější Bezděz, Ještěd či vrch Káčov u Mnichova Hradiště

Historie: Originální vyhlídková stavba v podobě přestavěné nevyužívané trafostanice vznikla v roce 2011 ve středočeské obci Dneboh. Přestavba proběhla z iniciativy místního Sboru dobrovolných hasičů a díky téměř stoprocentní dotaci z programu LEADER ve výši cca 500 tis. Kč zprostředkované Obecně prospěšnou společností pro Český ráj - MAS Český ráj a Střední Pojizeří. Stavba slouží nejenom jako vyhlídka, ale také jako zázemí pro hasiče a sportovce přilehlého sportovního areálu (ve věži je umístěna šatna, sprcha a sklad). Samotné stavební práce provedla firma Eltro, s.r.o. z Mnichova Hradiště.

                Zhruba 11m vysoká cihlová věž byla nově omítnuta zateplena. Ocelové schodiště je kryté dřevěnými lamelami a vede na nově vytvořenou ocelovou konstrukci vyhlídkového ochozu kotvenou nad stropem trafostanice. Návštěvníkům je přístupná od jara 2012.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

              

Foto: vlastní archiv (únor 2020)

 

        

Foto: M.Kosek (2017)

 

           

Foto: A.Průšová (říjen 2016)

 

              

Foto: J.Šlapák (červenec 2016)

 

 

Foto: D.Voříšková (jaro 2011)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

    

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: