Vodojem Dobrá Voda u Jablonce nad Nisou

 

Typ/materiál: zděný vyhlídkový vodojem

Lokalita: jižní okraj Jablonce nad Nisou, místní část Vrkoslavice, při silnici spojující Vrkoslavice a osadu Dobrá Voda (uice Sokolovská)

GPS: 50.7080461N, 15.1638964E

Nadmořská výška: 635m

Okres: Jablonec nad Nisou

Období výstavby: 1914-1915

Oficiální zpřístupnění: 10. října 2015

Celková výška: cca 5m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 17

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: ulicí Sokolovská z místní část Vrkoslavice do osady Dobrá Voda, vodojem se nachází na louce po pravé straně cca 50m od této ulice

Výhled: Výhled na město Jablonec n. N. je v současné době zčásti zakryt vzrostlým lesem, možný je alespoň pouze boční výhled východním směrem na Černou Studnici, v pozadí severním směrem Jizerské hory a Krkonoše. Lepší výhled na město se nabízí z nedalekého horního konce sjezdovky Ski areálu Dobrá Voda (50.7081297N, 15.1610347E, vzdálen cca 200m při silnici k osadě Dobrá Voda).

Historie: Zděný secesní vodojem byl v lokalitě Dobrá Voda na jižním okraji Jablonce nad Nisou postaven Družstvem pro zajištění užitkové a pitné vody pro místní část Horní Kokonín (Genossenschaft zur Beschaffung von Nutz- und Trinkwasser für den Ortsteil Ober-Kukan) v letech 1914 až 1915, aby zásoboval svou vodou část tehdejších přilehlých obcí Vrkoslavice a Horní Kokonín. Svému účelu sloužil zhruba do 2. pol. 20. století, kdy se odstavil a začal i díky vandalům chátrat. Později se dokonce uvažovalo o jeho demolici. V březnu 2015 byl však prohlášen za kulturní památku, což pomohlo jeho následné záchraně. Stavba byla rekonstruována v témže roce firmou A.Stavby s.r.o. z Jablonce nad Nisou nákladem cca 550 tis. Kč (z toho téměř 300 tis. Kč poskytnulo Ministerstvo kultury). Na jeho střeše vznikla vyhlídková plošina, i když díky okolním lesům s omezeným výhledem.

Turista může v této lokalitě navštívit i vedle stojící skalní vyhlídku Schnuppstein (v mapách uváděná jako Vyhlídka). Tu v roce 1902 nechal zpřístupnit jablonecký odbor Německého horského spolku. Původně zde měla stát dokonce rozhledna, k realizaci záměru však nikdy nedošlo.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

             

Foto: V.Vozka (květen 2019)    

 

           

Foto: I.Řimnáčová (2015)    

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze: