Doubská hora v Karlových Varech

 

Typ/materiál: cihlová rozhledna (součást restaurace a hotelu)

Lokalita: Doubská hora (též známá jako Aberg), cca 5km jihozápadně od Karlových Varů

GPS: 50.2039014N, 12.8466244E

Nadmořská výška: 609m

Okres: Karlovy Vary

Období výstavby: 1905

Oficiální zpřístupnění: 16.července 1905

Celková výška: 22m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 156

Přístup: Z místní části Karlovy Vary-Doubí vede k rozhledně modrá TZT (cca 3km s převýšením 200m), možno se k rozhledně též dostat po značené asfaltce na Sv. Linhart odbočující vlevo ze silnice z Doubí na Bečov nad Teplou. K rozhledně též vede modrá TZT od rozhledny Diana (cca 3km). Automobilisté mohou přes na Sv. Linhart dojet až k rozhledně.

Otevírací doba: rozhledna není v současné době otevřená (objekt je uzavřen)

Výhled: Výhled z rozhledny je možný na Krušné a Doupovské hory, část Slavkovského lesa, zahlédnout lze také hrad Andělskou horu a nad Karlovými Vary rozhlednu Dianu a Goethovu rozhlednu.

Historie: Vyvýšenina Doubská hora (též známá jako Aberg, 610 m) situovaná do lesů západně od Karlových Varů má bohatou historii vyhlídkových staveb. Jako první tu byl v roce 1845 postaven dřevěný vyhlídkový altán nazvaný Art Turm. O tuto první stavbu se nejvíce zasloužil Hermann Prüsche. U vyhlídky se v létě návštěvníci mohli též občerstvit a údajně se i do těchto poměrně dalekých končin vydávalo velké množství výletníků. V půli června roku 1858 ovšem postihl lesy pod Abergem rozsáhlý požár a pravděpodobně shořela i rozhledna.

                Na jaře roku 1865 se městská rada rozhodla, že dá na Doubské hoře postavit rozhlednu novou. A už v červenci téhož roku byla kamenná, dvacet metrů vysoká věž dokončena. K té pak byla v roce 1878 postavena kamenná hrázděná kavárna. Počátkem 20. století však i toto zařízení přestávalo stačit zájmu výletníků (navíc rozhledna byla díky závadám uzavřena). V roce 1904 proto městská rada rozhodla, že na Doubské hoře bude postaven nový, reprezentativní objekt. Slavnostní otevření další, tentokrát už 22 metrů vysoké rozhledny (156 schodů) se pak uskutečnilo v červenci roku 1905. Výstavby se chopila firma karlovarského stavitele Josefa Walderta. V budově u paty rozhledny umístil karlovarský architekt Rudolf Melichar, vedle restaurace s rozsáhlou venkovní terasou a s tanečním sálem, i několik pokojů pro hosty. Zároveň se podařilo dostavět novou cestu od Obrazu a taktéž se otvíral i restaurant Sv. Linhart.

                Po druhé světové válce dostala rozhledna na Doubské hoře nové jméno - Gottwaldova vyhlídka, ale ani to ji nezachránilo od rychlé zkázy. Město ji nejdříve předalo podniku Restaurace a jídelny. Pak vyhlídku spravoval Svazarm a nakonec se dostala do vlastnictví Severočeských chemických závodů Lovosice. Ty zde provedly rozsáhlé stavební změny. Objekt byl sice zachráněn, ale sloužil pouze podnikové rekreaci. Po sametové revoluci se rozhledna na chvilku vrátila do vlastnictví města, které ji v porevolučním chaosu pronajalo soukromému podnikateli. Ten tehdy objekt i s věží opravil a posléze od města i odkoupil. Objekt pak ale rychle padnul jako zástava bankám. V roce 1995 se dostal do rukou ruského podnikatele. Ve věži bylo zřízeno apartmá a přístup byl za účelem výhledu možný jen po domluvě a v případě, kdy nebyl pokoj obsazený. Na konci roku 2006 byl hotel i s věží zcela uzavřen a tehdejší majitel zahájil celkovou rekonstrukci. Původní předpoklad otevřít hotel s rozhlednou v roce 2008 se nezdařil a opravy probíhaly i v letech 2009 a 2010. Do současnosti je celý objekt uzavřený, od roku 2010 je nabízen jednou karlovarskou realitní společností k prodeji za 129 mil. Kč.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: D.Sedlák (2009)

 

 

Foto: P.Novák (květen 2006)

 

Foto: M.Holý (2005)

 

Foto: historické podoby rozhledny

 

Mapa polohy:

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: