Rozhledna na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí

 

Typ/materiál: železná rozhledna

Lokalita: Fajtův kopec (555m), cca 1km severně od Velkého Meziříčí, cca 25km jihovýchodně od Žďáru nad Sázavou

GPS: 49.3600686N, 16.0261794E

Nadmořská výška: 552m

Okres: Žďár nad Sázavou

Období výstavby: červen 2014 – červen 2015

Oficiální zpřístupnění: 19. června 2015

Celková výška: 36m

Výška vyhlídkové plošiny: 32m

Počet schodů: 175

Otevírací doba: denně 8 – 21 hod. (na rozhledu se návštěvníci dostanou pomocí automatické pokladny, je tedy přístupná bez lidské obsluhy, po zaplacení vstupného u automatu se prochází otáčivým turniketem)

Přístup: z centra města ve směru červené TZT ulicemi Hřbitovní, Bezděkova a Nad Gymnáziem, po přemostění dálnice odbočit vlevo (napravo je FVE) a pokračovat podél dálnice (nalevo) a zahrad (napravo) až na Fajtův kopec. Přímo pod rozhlednou je k dispozici značené parkoviště.

Výhled:

Historie: S nápadem vybudovat na Fajtově kopci, na konci lyžařského vleku, turistickou rozhlednu, přišli v roce 2009 představitelé SKI Klubu Velké Meziříčí (v areálu provozují lyžařskou sjezdovku a v létě bikepark). Oslovili několik architektů a z řady návrhů následně vybrali projekt Václava Hlaváčka a Jáchyma Peška ze Studia Acht, s.r.o. Případná realizace tohoto projektu - 36m vysoká železné šroubovice DNA - však byla velmi finančně náročná (cca 10 mil. Kč) a stavba rozhledny musela být dočasně odložena. Až v roce 2013 byl nalezen vhodný dotační titul – podpora z Regionálního operačního programu Jihovýchod, kdy SKI Klub získal na stavbu rozhledny téměř 5,3 mil. Kč.

                Výstavba rozhledny byla zahájena v pátek 13. června 2014 poklepáním na základní kámen. Zároveň byla zahájena veřejná sbírka na podporu vybudování rozhledny – dárci mohli anonymně přispívat do kasičky ve vestibulu místní radnice nebo za určitou částku nechat své jméno zveřejnit na nerezové tabulce na jednom ze 175-ti schodů rozhledny. Celkem se ve sbírce vybralo cca 300 tis. Kč.

                Vybudování rozhledny se na základě výsledku výběrového řízení chopila firma Atika – Lisý s.r.o. z Velkého Meziříčí. Náklady na její výstavbu dosáhly cca 9,4 mil. Kč, přičemž 60% nákladů pokryla dotace, menší část pak výnos z veřejné sbírky a zbytek nákladů financoval z úvěru SKI Klub.

                Rozhledna stojí na železobetonových pilotech zapuštěných do hloubky až 16 metrů. Váha ocelové konstrukce, kterou dodala brněnská firma Zámečnictví Jiří Caska, je 42 tun. Přízemí rozhledny tvoří kruhová a obdélníková stavba, v níž se nacházejí pokladna lyžařského vleku, toalety pro veřejnost, úschovna a půjčovna sportovních a turistických potřeb a doplňkový prodej map, suvenýrů, nápojů nebo potravin. Na stěně visí šesti stránková tabule dárců.

                Dokončená rozhledna se poprvé návštěvníkům oficiálně otevřela v pátek 19. června 2015.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

Foto: A.Průšová (srpen 2020)

 

        

Foto: P.Urbanec (červen 2020)

 

            

Foto: J.Šlapák (duben 2018)

 

        

Foto: A.Průšová (květen 2017)

 

               

           

Foto: J.Šlapák (červenec 2015)

 

    

Foto: J.Šlapák (listopad 2014)

 

 

Foto: J.Šlapák (listopad 2014)

 

Foto: V.Vozka (říjen 2014)

 

 

Foto: V.Vozka (srpen 2014)

 

Foto: pozvánka na otevření rozhledny

 

    

Foto: NovinyVM, skivm.cz, imcaboats.cz (Ing. Miloš Charvát, IMC design & architecture) – ostatní nerealizované návrhy

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

   

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: