Bismarckova rozhledna na Háji u Aše

 

Popis: hajas4Typ/materiál: kamenná rozhledna

Lokalita: vrch Háj, asi 2,5km severně od Aše, cca 25km severozápadně od Chebu

GPS: 50.2334078N, 12.2018492E

Nadmořská výška: 758m

Okres: Cheb

Období výstavby: září 1902 až říjen 1903

Oficiální zpřístupnění: první výstup 25. prosince 1903, slavnostně zpřístupněna 19. června 1904

Celková výška: 34m

Výška vyhlídkové plošiny: 25m

Počet schodů: 122

Otevírací doba: rozhledna je otevřena sedm dní v týdnu, od 9 hod. do 17 hod. (v letních měsících do 19 hod.), a to od dubna do konce října jako bezobslužná; od listopadu do konce března je rozhledna, stejně tak i v případě mimořádně špatných klimatických podmínek, uzavřená

Přístup: Z centra Aše vede na Háj modrá TZT (cca 2,5km, převýšení 130m). Řidiči se po příjezdu do Aše musí orientovat podle místního značení "Vrch Háj", dojet lze až na parkoviště před sportovním areálem (50.2304586N, 12.2041175E), odtud je to k rozhledně asi 0,5km do mírného kopce.

Výhled: Krušné hory, domovské vrchy, Slavkovský les, Český les, město Aš

Historie: Monumentální rozhledna, jejíž historie se píše více než 100 let, se nachází nedaleko Aše, na nejvyšším vrchu české části pohoří Smrčiny, na Háji (758 m). Zároveň je to naše nejzápadněji položená vyhlídková věž.

                Pozemky na Háji (dříve Hainbergu) odkoupilo město Aš v roce 1861 za 6.000 zlatých od rodu Zedwitzů s cílem vybudovat zde odpočinkovou parkovou zónu, což se díky místním nadšencům pod vedením Georga Ungera, ašského občana, postupně stávalo skutečností. Záměr zbudovat na Háji rozhlednu se poprvé objevuje v roce 1874, kdy byl za tímto účelem založen stavební fond. Ač byl finančně podpořen městem Aš, nestačily jeho příspěvky na stavbu věže ani po 20 letech. Teprve v roce 1895, u příležitosti oslav 80. narozenin Otto von Bismarcka, nastává obrat k lepšímu. Členové Výboru pro výstavbu rozhledny (veden ašským starostou Emilem Schindlerem) využili této příležitosti a vyzvali občany, aby chystanou rozhlednu, která bude pojmenována právě podle prvního německého kancléře, podpořili finančními dary. Poté, co byly shromážděny dostatečné prostředky, byl osloven drážďanský architekt Wilhelm Kreis o vyhotovení projektu. Ze tří možností byl nakonec vybrán projekt, jehož maketa získala nejvyšší ocenění na umělecké výstavě v Drážďanech v roce 1901.

                Se stavbou masivní 34 metrů vysoké věže z žulových kvádrů (celková hmotnost cca 2.000 tun) započala ašská stavební firma Ernsta Hausnera v září 1902 (základní kámen položen 22. září 1902). Hrubá stavba věže byla dokončena v říjnu 1903, přičemž stavbu věže ještě pozdržela vynucená změna projektu – nutnost odlehčit klenbu – a orkán, který v říjnu 1903 poškodil stavební lešení. Základním stavebním materiálem byla žula (celkem 66 metrů krychlových žulových bloků), dále 65 tisíc cihel, 58 vagónů vápna, 3 vagóny cementu a jiný materiál. Po zaplacení vstupného 10 haléřů vystoupali první návštěvníci na věž 25. prosince 1903. Tehdy jich na Háj dorazilo okolo jednoho tisíce. Když byla rozhledna za velkého zájmu veřejnosti dne 19. června 1904 otevřena, vyšplhaly se celkové náklady na její vystavění k hranici 59 tisíc rakouských korun.

                Rozhledna se brzy stala oblíbeným výletním místem. Místní dokonce razili hesla : „Kdo denně vystoupí na Háj, dosáhne stáří 90 let“, nebo „Kdo nebyl na Háji, ten nebyl na Ašsku“. Oblíbené místo doplňovala ještě blízká turistická chata Hainberghaus z roku 1884.

Roku 1913 byl na rozhlednu připevněn Bismarckův bronzový reliéf od drážďanského sochaře Albrechta Gerolda st. Reliéf byl z rozhledny odstraněn po druhé světové válce. V roce 1986 provedli členové místního ČSOP opravy interiéru rozhledny a upravili nejbližší okolí. V roce 2004, u příležitosti stoletého výročí vzniku této stavby, byl vykácen porost v nejbližším okolí, který částečně bránil výhledu.

V lednu 2009 byla požárem poničena nedaleká chata (původní Hainberghaus). Oheň zdevastoval jednak samotnou restauraci, ale i podkrovní pokoje, a také zcela zničil dřevěnou konstrukci střechy. Plameny zachvátily budovu v době, kdy byl hostinec kvůli střídání nájemců zavřený. Pravděpodobnou příčinou mohl být velmi špatný stav komína, který byl ve vrchní části děravý. Policisté nevyloučili ani to, že restauraci někdo zapálil. Majitelka chata, paní Jana Simonides předpokládala začít s opravami chaty ještě v roce 2009. Nestalo se tak ale ani po několika letech. Návštěvníky proto při příchodu k rozhledně "vítaly" jen pustnoucí ruiny chaty. Atraktivitě lokality navíc nepřispívala ani nedaleká chátrající lyžařská ubytovna. Město Aš se sice snažilo chatu od majitelky odkoupit, zbourat a postavit na jejím místě nový objekt. Po letech jednání však k dohodě nedošlo. Až v roce 2018 koupil chatu místní lékař Georgis Konstantinidis, který ji nechal v letech 2019 a 2020 zrekonstruovat s cílem obnovit restaurační provoz.

V polovině roku 2009 nechalo město Aš opravit komunikaci k rozhledně a zároveň zahájilo pod Hájem stavbu víceúčelového sportovního areálu, který byl otevřen v roce 2010.

Na jaře 2013 prošla rozhledna opravami - byly nově natřeny veškeré kovové části uvnitř i vně rozhledny (např. schodiště pod kopulí, rámy oken, zábradlí, rámy vstupní dveří) a opraveny vnitřní omítky. Práce provedlo Stavitelství Břetislav Sládek z Chebu za 166 tis. Kč. Práci také měli mariánskolázeňští horolezci z firmy Výškové práce Ing. Petr Bořil, kteří vymazali spáry mezi kameny kopule a speciálním silikonovým tmelem utěsnili rámy oken. Na rozhlednu byl pořízen nový hromosvod. Před vchodem byly umístěny dvě nové lavičky a demontováno torzo starého sezení a houpaček u bývalé restaurace.

Na jaře 2014 byla u vchodu do rozhledny znovu umístěna pamětní deska (věnované těm, kteří se o stavbu rozhledny na vrchu Háj na počátku minulého století zasloužili), neboť ta původní byla zlodějem kovů v roce 2011 zcizena a po rozřezání prodána (za 150 Kč) ve sběrně surovin. Vzniklá škoda však dosáhla 250 tis. Kč. Kopii desky financovala a podle fotodokumentace vyrobila firma Heunisch Krásná a.s.

V roce 2020 byly opraveny některé vnitřní omítky a rozhledna byla nově vymalována. Práce provedla za částku 75 tis. Kč firma Odehnal - Stavo, s.r.o. z nedalekého Podhradí.

Rozhledna na Háji je v majetku města Aš.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

  

Foto: M.Kosek (červen 2020)

 

          

        

Foto: J.Šlapák (červenec 2012)

 

Popis: hajas29  Popis: hajas20  Popis: hajas21  Popis: hajas22  Popis: hajas23  Popis: hajas24 

 

 Popis: hajas25  Popis: hajas26  Popis: hajas27  Popis: hajas28  

Foto: vlastní archiv (červenec 2011)

 

Popis: hajas4  Popis: hajas7  Popis: hajas5  Popis: hajas6  Popis: hajas8  Popis: hajas9  Popis: hajas10

Foto: Jaroslav Velc (2009)

 

Popis: hajas-old

Foto: historická podoba rozhledny

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

Popis: hajas-mapa1  Popis: hajas-mapa2

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: