Hamelika v Mariánských Lázních

           

Typ/materiál: kamenná rozhledna

Lokalita: vrch Hamelika na východním okraji Mariánských Lázní

GPS: 49.9721706N, 12.7096258E

Nadmořská výška: 715m

Okres: Cheb

Období výstavby: léto 1876

Oficiální zpřístupnění: podzim 1876

Celková výška: 23m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 20m

Počet schodů: 100

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Od hlavního kruhové křižovatky na Hlavní třídě města vede k rozhledně žlutá TZT (1km s převýšením asi 120m). Z opačné strany je žlutá TZT přivedena od hotelu Krakonoš (zde lze zaparkovat např. u parku miniaturních staveb Bohemium, 49.9706231N, 12.7210308E), odkud je to na rozhlednu zhruba 1km (v trase na rozhlednu vede také značená Edwardova cesta, později také NS Lázeňské lesy, která zde byla vyznačena v roce 2007). Nejsnazší přístup pro automobilisty je od hotelu Panorama, před kterým lze zaparkovat (49.9695958N, 12.7095975E) a pěšky vpravo podél areálu hotelu pokračovat po neznačené lesní pěšině cca 200m do mírného kopce až k rozhledně.

Výhled: Pohled pouze západním směrem (jinak výhledu brání vzrostlý les), a to na část lázeňského města (bohužel kolonádu odtud nezahlédnete), Slavkovský les, Dyleň, Český les, Zelenou horu s vysílačem, původně byl z rozhledny výhled jižním a východním směrem (ale i opačným směrem na lázeňskou kolonádu), tento je však dnes zakrytý vzrostlými stromy. V roce 2020 došlo z důvodu kůrovcové kalamity k odtěžení části lesa na úpatí kopce pod rozhlednou, čímž se více otevřel pohled západním směrem na oblast Česlého lesa.

Historie: Rozhledna Hamelika se nachází poblíž stejnojmenného zalesněného vrcholu (722m) poblíž centra Mariánských Lázní. Její dnešní název pochází od zkomoleniny názvu Homolka, nicméně v minulosti byla lokalita nazývána Císařská Výšina nebo Vyhlídka Františka Josefa I. V současnosti se můžeme setkat také s označením "rozhledna Panorama" podle nedalekého hotelu.

                O podobě rozhledny se vedly dlouho debaty. Architekt Fridrich Zickler vytvořil plány, podle nichž měla být postavena dvacet metrů vysoká válcová kamenná věž s nezastřešenou vyhlídkovou terasou. Právě tato terasa vyvolávala nelibost radních, protože se domnívali, že návštěvníci by mnohem více uvítali její zastřešení. Nakonec však byl preferován návrh bez zastřešení. Věž byla postavena jako romantická ruina s okolními polorozpadlými zdmi. Postavena byla v létě 1876 a na podzim téhož roku otevřena pro veřejnost. Od roku 1926 nesla věž název Engelsberg-Warte podle skladatele písní, který několikrát pobýval ve městě. V současnosti se setkáme již pouze se jménem Hamelika.

                V letech 2005 až 2006 prošla věž (díky evropské dotaci dotaci v rámci programu Phare přeshraniční spolupráce) celkovou rekonstrukcí, během níž získala zcela nový ochoz se stříškou (konstrukci střechy provedla podle projektu Ing.arch. Zdeňka Franty plzeňská firma Lesing Plus, s.r.o. a truhlárna Jesenice u Chebu) a výhledovými tabulemi. Upraven byl rovněž interiér věže a vyspraveno bylo vyspárováním i samotné zdivo věže. Samotné zastřešení rozhledny vydrželo jen šest let, neboť vandalové celou střechu shodili dolů, rozbili a kovové části oloupali a odvezli.

                V roce 2016 jednalo město Mariánské Lázně o možnosti vytěžit v blízkosti rozhledny, jakož i u jiných lázeňských vyhlídek, vzrostlý lesní porost. Z důvodu dlohodobého soudního sporu mezi Lesy ČR, s.p. a řádem premonstrátů z Teplé o vlastnictví příslušných lesních pozemků však tato jednání nevedla ke kýženému cíli.

                V sobotu 18. května 2019 byla na rozhledně slavnostně odhalena pamětní deska upomínající ing. Richarda Švandrlíka (1934-2016), historika, který se ve svém bádání zaměřoval na oblast Mariánskolázeňska. Byl autorem mnoha článků a knih, mimo jiné založil i časopis Hamelika, ve kterém výsledky svého bádání prezentoval.

                V roce 2020 došlo z důvodu kůrovcové kalamity k odtěžení části lesa na úpatí kopce pod rozhlednou, čímž se více otevřel pohled západním směrem na oblast Česlého lesa.

                Kromě rozhledny Hamelika může v současnosti turista v její blízkosti vystoupat na dvě menší vyhlídkové stavby - ve směru žluté turisticky značené trasy a dále pak po naučné stezce Lázeňské lesy (směrem k Prelátově prameni) se nachází Nová vyhlídka (nižší dřevěná vyhlídková stavba se značně omezeným výhledem díky okolním stromům). Současná krytá vyhlídka nahradila dříve původní taktéž dřevěnou nekrytou vyhlídku z roku 1977. Ve směru od Hameliky k hotelu Krakonoš nalezneme po pravé straně další menší dřevěnou vyhlídku, ta umožňuje výhled do přilehlé obory Hvozd na stádo daňka skvrnitého.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: Ziky (srpen 2021)

 

            

Foto: Ziky (duben 2019)

 

          

Foto (vyhlídka u obory Hvozd a Nová vyhlídka): Ziky (duben 2019)

 

          

Foto: M.Čada (2009)

 

    

Foto: T.Hlušek (2009)

 

Foto: J.Velc (2009)

 

Foto (v době rekonstrukce): M.Holý (2005)

 

Foto: historická podoba rozhledny

 

Foto (nedaleká vyhlídková věž u obory ve směru k hotelu Krakonoš): P.Zhorný (2009)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: