Vyhlídková věž Hatě u Znojma

 

hateTyp/materiál: železná

Lokalita: hraniční přechod Hatě, cca 7km jižně od Znojma

GPS: 48.7649944N, 16.0640325E

Nadmořská výška: 235m

Okres: Znojmo

Období výstavby: 2001

Oficiální zpřístupnění: 2001

Celková výška: 20m

Výška vyhlídkové plošiny: 15m

Počet schodů: 88

Otevírací doba: na požádání - záleží však prý na libovůli personálu restaurace

Přístup: Po silnici E59 ze Znojma jižním směrem ke hraničnímu přechodu Hatě, kde se rozhledna nachází v nákupním centru „Excalibur City“ po pravé straně

Výhled: Výhled pouze lokálního významu (rozhledna se nachází v rovině) – lze spatřit nedalekou obec Hatě i s přilehlou dolnorakouskou obcí Klein Haugsdorf (včetně tamější rozhledny na Schatzbergu), na moravské straně hranice je vidět Šatov, v němž jsou zbytky československého opevnění.

Historie: Netradiční rozhlednou je vyhlídková věž nákupního a zábavního centra „Excalibur City“ na hraničním přechodu Hatě u Znojma. Ta zde jako 20 metrů vysoká replika hradní věže vyrostla v roce 2001, aby zakryla komíny vzduchotechniky zdejšího centra. Až do roku 2004 byla rozhledna na požádání přístupná, poté byla s odůvodněním špatného technického stavu - zejména schodiště a zábradlí, na kterém se mělo podepsat i vandalství návštěvníků - oficiálně uzavřena a plánovala se její rekonstrukce. Nicměně i v současné době by měla být na požádání personálu restaurace přístupná.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

       

Foto: J.Šlapák (2013)

 

hate

Foto: P.Gejdoš (2009)

 

hate10  hate11

Foto: M.Špád (2009)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

hate-mapa1  hate-mapa2

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: