Romanka u Hrubého Jeseníku

Typ/materiál: železná rozhledna s dřevěnými prvky sloužící jako vysílač mobilních operátorů

Lokalita: asi 500 metrů severozápadně od obce Hrubý Jeseník, cca 10 km severně od Nymburku

GPS: 50.2536683N, 15.0828244E

Nadmořská výška: 205 m

Okres: Nymburk

Období výstavby: březen až říjen 2002

Oficiální zpřístupnění: 28. března 2003

Celková výška: 50 m

Výška vyhlídkové plošiny: 26,6 m

Počet schodů: 25+116

Otevírací doba: duben až červen, září a říjen - so+ne: 10-13 hod. a 14-17 hod., červenec a srpen – denně: 10-13 hod. a 14-17 hod.

Přístup: Autem - je možné dojet až k rozhledně, u které se nachází parkoviště. Vlakem - žel. stanice Oskořínek, odtud kolem obecního úřadu, fotbalového hřiště a mezi poli až k rozhledně (1,7km téměř bez převýšení).

Výhled: Polabí, Praha, Jizerské hory, Krkonoše, České Středohoří

Historie: Zcela unikátní rozhlednu co do svého vzhledu můžete nalézt nedaleko obce Hrubý Jeseník na Nymbursku. Ačkoli stojí v rovinatém kraji v nadmořské výšce 205 metrů, nabízí z vyhlídkové plošiny, která je ve výšce 26 metrů nad zemí, celkem zajímavé výhledy na vzdálenější pásmo Krkonoš, Jizerských hor a například také na žižkovský vysílač v Praze.

   Samotná stavba byla konstruována jako vysílač pro tři mobilní operátory. Původně se předpokládalo vystavět pouze nepřístupný stožár na nedalekém kopci Chotuc (253 m) u Křince. Místo je však rezervací a tak se musela hledat jiná lokalita. Ta byla vytipována u Hrubého Jeseníku. Podmínkou bylo postavit vysílač tak, aby sloužil i jako vyhlídková věž. To se podařilo firmě Teplotechna Ostrava zrealizovat během 8 měsíců (březen až říjen 2002). Technologická část vysílače byla ukryta do umělého návrší vybudovaného pod rozhlednou. Firma Dřevo Hobby z Petřvaldu dodala dřevěné části věže. Že se jedná o rozhlednu vskutku unikátní, dokazuje už jen škála použitých stavebních materiálů – kámen, dřevo, beton, pozinkovaná ocel. Autoři stavby (Oldřich Hájek, Jaroslav Šapek, Laco Fescu a Tomáš Pavlík) byli navíc oceněni za tuto rozhlednu v rámci soutěže Grand Prix Obce architektů 2002 za přínos do oblasti krajinářské architektury.

   Rozhledna, oficiálně otevřená 28. března 2003, dostala do rodného listu jméno Romanka. Průvodkyně paní Mirka Rybínová nabízí vysvětlení: „Je to jméno děvčátka, které k nám do Hrubého Jeseníku jezdí za dědečkem. Velmi se zajímala o stavbu rozhledny již v loňském roce, montéři si ji oblíbili a nakonec jí, jako prvnímu návštěvníkovi vůbec, umožnili rozhlédnout se z plošiny do kraje."

   Vyhlídka je provozována OÚ Hrubý Jeseník.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

            

Foto: J.Šlapák (srpen 2018)

 

            

Foto: D.Sedlák (2009)

 

              

Foto: Ziky (červen 2004)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: