Vodárenská věž v Hradci Králové

 

Typ/materiál: vodárenská věž s vyhlídkovou plošinou

Lokalita: jižní okraj Hradce Králové, na rozhraní místních částí Nový Hradec Králové a Třebeš, kopec sv. Jana, ulice Husova, cca 5km jižně od centra města

GPS: 50.1786994N, 15.8399431E

Nadmořská výška: 275m

Okres: Hradec Králové

Období výstavby: 1936 - 1937

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 38,5m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů:  138 (na spodní vyhlídkový ochoz) + 82 (na nepřístupný vrchol věže)

Otevírací doba: Jako vyhlídka bývá věž provozovatelem zpřístupněná spíše výjimečně v rámci dnů otevřených dveří (např. u příležitosti světového Dne vody, Dnů evropského dědictví), nutno sledovat https://www.khp.cz

Přístup: autem možno odbočit ze silnice č. 35 (vedoucí z Hradce Králové na Holice) v části Nový Hradec Králové, vpravo do ulice Lesní, později Husova (viz mapka níže)

Výhled: Hradec Králové, Krkonoše, Jizerské hory, Ještěd, Orlické hory, Polabí, Železné hory, Jeseníky

Historie: Vodárenská věž stojící na jižním okraji Hradci Králové byla vybudována v letech 1936 až 1937. Pro tehdy samostatnou obec Nový Hradec Králové ji postavila hradecká firma bratří Václava a Františka Capouška podle projektu specialisty na vodohospodářské stavby Bohuslava Drahoše z Vysokého Mýta. Do jeho nádrže (320 kubíků) se tehdy čerpala voda z jednoduché úpravny vody ve Staré Třebši ze studní nedaleko slepých ramen Labe. V současnosti se voda čerpá ze sousedních podzemních vodojemů. Jako zdroj pitné vody slouží obyvatelům Nového Hradce Králové.

Věžový vodojem prošel v roce 1995 celkovou rekonstrukcí, od roku 2005 se o její provoz stará společnost Královéhradecká provozní a.s., která ji má v nájmu od společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové.

V listopadu 2017 byla vodárenská věž díky funkcionalistickým a moderně klasicizujícím prvkům, své stálé funkčnosti a dobrému technickému stavu prohlášena Ministerstvem kultury (na návrh rady města) za kulturní památku.             

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

Foto: V.Vozka (duben 2019)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

    

www.mapy.cz

 

Diskuze: