Vyhlídková věž Hladnov v Ostravě

 

Typ/materiál: zděná vyhlídková věž bývalé vodárny

Lokalita: návrší v Ostravě-Hladnově (někdy nazývané Jaklovec), cca 1km východně od centra města

GPS: 49.8428619N, 18.3043728E  

Nadmořská výška: 280m

Okres: Ostrava

Období výstavby: 1908-1909

Oficiální zpřístupnění: 1909

Celková výška: 16m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů:

Otevírací doba: dlouhodobě nepřístupná

Přístup: vodárna se nachází v ostravské části Hladnov za stadionem Bazaly u bytového komplexu Atrium v ulici Nejedlého, nedaleko se nachází zastávka MHD „Důl Petr Bezruč

Výhled: ostravská aglomerace, východním směrem na býv. důl Petr Bezruč a haldu Terezie

Historie: Bývalá secesní vodárenská věž, která v minulosti sloužila i jako turistická rozhledna se nalézá v ostravské městské části Hladnov.

                V roce 1893 rozhodlo městské zastupitelstvo ve Slezské Ostravě, že bude financovat stavbu vodojemu. Kvalitní voda byla přiváděna z Vratimova a místo pro stavbu na Hladnově postoupil městu hrabě Wilczek. Vodojem byl postaven v letech 1908-1909 firmou E. Vojtek a K. Rossmann dle návrhu Jaroslava Valence jako víceúčelový objekt – byl zde umístěn zemní a věžový vodojem o celkové kapacitě 500m3, hasičská zbrojnice, vyhlídková věž a kašna umístěná u paty věže.

                Vyhlídková věž byla od svého otevření v péči spolku abstinentů a skautské skupiny. Návštěvníkům však sloužila pouze do 20. let minulého století, kdy muselo být zrekonstruováno schodiště, a původní dřevěná vyhlídková část byla nahrazena zděnou nástavbou. Opětovně byla vyhlídka otevřena 10. května 1925.

                Když v 60. letech převzali funkci vodárny nedaleké nové zásobníky, byla v letech 1970-1973 vodárna přestavěna na vyhlídkovou restauraci Panorama podle projektu z roku 1970, který vypracoval Jiří Gwuzd ve spolupráci s Václavem Šafářem.

                V roce 1992 byla - tehdy již zprivatizovaná - vodárna vyhlášena kulturní památkou. Tehdejší majitel však z objektu odvezl veškeré vybavení a restauraci uzavřel. Po několika změnách majitele byla s koncem 90. let zahájena oprava objektu. Věž byla několik let pod lešením, později se na ní začaly objevovat anténní vysílače. Navíc sousední nově vzniklý sedmipatrový bytový komplex Atrium výhled na Ostravu částečně omezil. Dlouhodobě nepřístupný objekt od roku 2002 vlastní telekomunikační firma Ha-vel internet s.r.o.

                Začátkem roku 2016 probíhala jednání o budoucím využití objektu mezi zástupci Slezské Ostravy a majitelem objektu, který po vybudování svého sídla v jiném místě nepředpokládá objekt vodárny využívat (nabízí se možnost využít jej jako multifunkční sál, knihovnu, kavárnu nebo dětské centrum). Nezbytné náklady na jeho rekonstrukci se odhadují v řádu desítek milionů korun. Soukromý majitel zároveň zvažoval, že by prostory objektu nabídnul studentům telekomunikačních oborů k získávání praxe.  

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

 

         

Foto: J.Šlapák (srpen 2011)

 

  

Foto: J.Fábera (2009)

 

      

Foto: J.Velc (2008)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: