Rozhledna Na Skalce u Horních Holčovic

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: jižní úpatí Moravského kopce (782m), cca 500m západně od osady Horní Holčovice (obec Holčovice), cca 25km severně od Bruntálu

GPS: 50.1442889N, 17.4509203E

Nadmořská výška: 755m

Okres: Bruntál

Období výstavby: září-říjen 2013

Oficiální zpřístupnění: od konce října 2013

Celková výška: 20.5m (vč.hromosvodu)

Výška vyhlídkové plošiny: 17,5m

Počet schodů: 79

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: V Karlovicích u Vrbna pod Pradědem se odbočí vlevo na silnici č. 452 směr Holčovice. Po necelých 5ti kilometrech jízdy dorazíme na začátek osady Jelení. Zde na křižovatce odbočíme vlevo na poměrně slušnou silničku a kolem malého zookoutku - lama, bizon, danělky, kozorožec - stoupáme stále do kopce. Po dvou kilometrech dorazíme do osady Horní Holčovice přímo ke dřevěné zvonici. Zde odbočíme vlevo, projedeme kolem několika domů, ve kterých je detašované pracoviště Psychiatrické léčebny Opava, až dojedeme k otevřené bráně. Od této chvíle se asfaltka mění v kamenitou cestu, po které pokračujeme asi 250 metrů na malé parkoviště, ze kterého máme rozhlednu na dohled. K ní se vydáme do mírného kopce neznačenou, ale dobře patrnou cestou kolem keřů a asi po 350 metrech chůze travnatým terénem dojdeme k rozhledně (popis J.Nekula). ... Z obce Holčovice vede k rozhledně modrá TZT (3km s převýšením 300m). Parkoviště se nachází zhruba 300m od rozhledny (50.1421706N, 17.4536625E). Kolem rozhledny vede kratší okružní naučná stezka Na Skalce s řadou dřevěných přístřešků.

Výhled: především Jeseníky, Beskydy i Nízké Tatry, výhledy do Polska

Historie: Věrnou kopii zaniklé dřevěné rozhledny na Smrku v Jizerských horách nalezneme od podzimu 2013 u osady Horní Holčovice v okrese Bruntál. Stavbu dřevěné vyhlídkové věže „Na Skalce“ (název dostala podle skalního podloží, které se nachází pod rozhlednou) na jižním nezalesněném svahu Moravského kopce (780m) delší dobu plánovala obec Holčovice. Posun od úvah k realizaci nastal v roce 2011, kdy se obec dohodla s panem Jiřím Čížkem na pronájmu vhodného místa pro stavbu věže. Ten později na svůj náklad dokonce vybudoval základy budoucí rozhledy.

                Při přípravě projektové dokumentace využila obec zkušeností Ing. Arch. Dany Chrzové a Ing. Jany Bažantové, které stály již za cca 4 roky starým projektem repliky jizerské rozhledny umístěné v areálu pražské zoologické zahrady. V roce 2012 pak holčovičtí podali prostřednictvím MAS Rozvoj Krnovska žádost o dotaci na stavbu rozhledny ke Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu. Po jejím schválení obdržela obec v rámci Programu rozvoje venkova (z Evropského zemědělského fondu pro rovoj venkova, osa IV Leader) částku 750 tis. Kč, což pokrylo více než polovinu celkových nákladů na zbudování věže (cca 1,3 mil. Kč). Zhruba 20 metrů vysoká rozhledna byla vystavěna partou kolem místního truhláře Václava Moravčíka. Na její vybudování bylo použito dřevo výhradně z místních lesů. Návštěvníkům se rozhledna otevřela bezprostředně po její kolaudaci na konci října 2013.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

Foto: A.Průšová (2014)

 

          

Foto: J.Šlapák (březen 2014)

 

          

Foto: „escherichiacoli“ (leden 2014)

 

     

       

Foto: Z.Hanáček (prosinec 2013)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: