Vyhlídková věž Hošťálkovice

 

Popis: hostalkovice1Typ/materiál: dřevěná rozhledna 

Lokalita: jižní okraj Hošťálkovic (součást Ostravy), cca 8km západně z centra Ostravy

GPS: 49.8444036N, 18.2113081E

Nadmořská výška: 245m

Okres: Ostrava-město

Období výstavby: září 2011

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: cca 8m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 5m

Počet schodů: 14 (2 žebříky)

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Z exitu č. 361 dálnice D1 pokračovat vlevo přes řeku Odru a místní části Petřkovice a Lhotku až do Hošťálkovic, zde stále rovně ulicí „Výhledy“ až k rozhledně. V její blízkosti mimo jiné vede cyklostezka Z (Ostrava) a modré místní značení (okru spojující Hošťálkovice, Bobrovníky a Lhotu). Parkovat lze přímo u rozhledny.

Výhled: ostravská aglomerace, teplárna Třebovice, Beskydy

Historie: Dřevěná osmimetrová vyhlídková věž vyrostla v září 2011 na vyvýšeném místě na okraji ostravských Hošťálkovic. Věž vznikla v místě, kde byla o rok dříve zřízena vyhlídka s dřevěným altánem a informační panoramatickou mapou. Finance na hošťálkovickou věž (necelých 400 tis. Kč) odsouhlasili v lednu 2011 ostravští radní. Samotnou stavbu v září 2011 provedla společnost Ostravské městské lesy, která obdobnou konstrukci realizovala již v roce 1998 na vrchu Landek v ostravských Petřkovicích.

                O peníze na stavbu rozhledny původně požádal Klub českých turistů (KČT), který chtěl dřevěnou vyhlídkovou věž vybudovat na haldě Terezie ve Slezské Ostravě. KČT však od projektu na podzim 2010 odstoupil, protože při opakovaném průzkumu zjistil, že vysoké stromy by vyhlídce bránily. A v úvahu nepřipadala ani rovněž zamýšlená sousední halda Ema z důvodu jejího prohořívání a zákazu jakékoli výstavby na jejím vrcholu. Ostravské městské lesy proto pro vyhlídku vytipovaly jiné místo - okraj Hošťálkovic.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: P.Urbanec (květen 2021)

 

    

      

Foto: A.Průšová (březen 2019)

 

          

Foto: J.Šlapák (březen 2012)

 

Popis: hostalkovice10  Popis: hostalkovice11

Foto: H.Holubářová (listopad 2011)

 

Popis: hostalkovice1  Popis: hostalkovice4  Popis: hostalkovice3  Popis: hostalkovice2  Popis: hostalkovice5  Popis: hostalkovice6  

Foto: Gep (listopad 2011)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

Popis: hostalkovice-mapa1  Popis: hostalkovice-mapa2

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: