Ornitologická pozorovatelna Litovický rybník u Hostivic

 

Typ/materiál: ornitologická pozorovatelna

Lokalita: východní okraj Litovického rybníka v Hostivicích, cca 15km západně z centra Prahy

GPS: 50.0733497N, 14.2486242E

Nadmořská výška: 347m

Okres: Praha-západ

Období výstavby: konec roku 2011

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: cca 3,5m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 2,2m

Počet schodů: 10

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Do Hostivic je možné vydat se např. pražskou MHD - z konečné stanice metra na Zličíně autobusem č. 306 do zastávky Hostivice, Na Pískách (a odtud ulicemi Na Pískách a Břevská a před potůčkem doprava pokračovat až k pozorovatelně) nebo do zastávky Hostivice, Litovice (a odtud pokračovat na hráz Litovického rybníka, kde začíná naučná stezka Hostivické rybníky, a dále podél rybníka pokračovat pěšky cca 800m až k pozorovatelně). Parkovat lze např. na hrázi Litovického rybníka (50.0771447N, 14.2407269E), zhruba 200m od začátku naučné stezky.

Výhled: díky okolní vegetaci je výhled možný pouze západním směrem na Litovický rybník a přilehlou část Hostivic (Litovice)

Historie: Oblast Hostivických rybníků (Litovický, Kalý a Břevský rybník) je spolu s přilehlými lesními a mokřadními pozemky od roku 1996 vyhlášenou přírodní památkou představující zároveň ornitologicky cenné území (kachny, labutě, poláci, potápky, lysky, slípky, kormoráni, volavky, kopřivky, čírky, kulíkové, rackové, ledňáčci,…).

                K pozorování ptactva slouží od počátku roku 2012 na východním okraji Litovického rybníka nová pozorovatelna, která je součástí zdejší naučné stezky Hostivické rybníky (cca 2,5 km). Za finanční podpory společnosti NET4GAS - program Blíž přírodě – byla tato drobná stavba za cca 80 tis. Kč vybudována z iniciativy Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Informační tabule umístěná přímo na pozorovatelně umožňuje návštěvníkům získat informace o jednotlivých ptačích druzích, které se v lokalitě vyskytují.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: vlastní archiv (červen 2021)

 

      

Foto: P.Zhorný (březen 2016)

 

             

Foto: P.Zhorný (květen 2012)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze: