Ornitologická pozorovatelna Girov v Hrádku

 

Typ/materiál: dřevěná ornitologická pozorovatelna

Lokalita: přírodní hřiště v obecním lese Girov, cca 1km jihozápadně od obce Hrádek, cca 35km jihovýchodně od Frýdku-Místku

GPS: 49.6060611N, 18.7369733E

Nadmořská výška: 354m

Okres: Frýdek-Místek

Období výstavby: jaro 2018

Oficiální zpřístupnění: 14. dubna 2018

Celková výška: 5m

Výška vyhlídkové plošiny: 2m

Počet schodů: 12

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: K pozorovatelně vede ze silnice č. 474 z Třince do Jablunkova v obci Hrádek asfaltka začínající za hotelem Harcoff. Po cca 200m u kontejnerů nutno odbočit vpravo, poté přes most přes Olši a po zhruba 150m odbočit stále úzkou asfaltkou vpravo dolů. Po asi 100m v levotočivé zatáčce zaparkovat a vpravo neznačenou lesní cestou pokračovat pěšky cca 300m až k pozorovatelně.

Výhled: pouze lokální

Historie: Ptačí pozorovatelna u obce Hrádek (okres Frýdek-Místek) vznikla v roce 2018 díky spolupráci obecního úřadu Hrádek a Místní akční skupiny Jablunkovsko v rámci projektu „Zatraktivnění přírodní lokality Girov" financovaného z Programu rozvoje venkova, resp. Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova. Stavba je součástí naučné stezky v obecním pětihektarovém lužním lese Girov u řeky Olše, slouží k pozorování krajiny a převážně ptactva (velká koncentrace šplhavců – žluna zelená, strakapoud velký, datel černý). Jedná se o konstrukci ze smrkového dřeva o půdorysu 3,4m. Objekt je zastřešený stanovým tvarem konstrukce krovu s krytinou z asfaltového šindele. Projekt připravila ing. Bulavová z firmy Pila Kawulok z Dolní Lomné.

Náklady na vybudování pozorovatelny a stezky vyšly na zhruba 300 tis. Kč. Stezka je okružní, dlouhá asi 450 metrů a čítá pět zastavení, výchozí bod se nachází na přírodním hřišti na Girově.

Pozorovatelna a naučná stezka Girov byly otevřeny v sobotu 14. dubna 2018 při akci Den Země a Ukliďme Česko.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

         

Foto: A.Průšová (únor 2021)

 

   

Foto: V.Vozka (červenec 2020)

 

       

 

  

Foto: V.Vozka (září 2018)

 

 

Foto: OÚ Hrádek (jaro 2018)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

      

www.mapy.cz

 

Diskuze: