Hrádek ve Varnsdorfu

 

Typ/materiál: zděná / objekt s rozhlednou

Lokalita: vrch Hrádek na severním okraji města Varnsdorf, cca 45km severovýchodně od Děčína

GPS: 50.9223922N, 14.6131272E

Nadmořská výška: 433m

Okres: Děčín

Období výstavby: květen 1903 – květen 1904

Oficiální zpřístupnění: 15. května 1904 (18. července 2003 – otevření vyhlídkové věže po novodobé rekonstrukci)

Celková výška: 29m

Výška vyhlídkové plošiny: 20m

Počet schodů: ke vstupu 22, uvnitř věže celkem 90 schodů

Otevírací doba: duben až červen a září denně kromě pondělí 10-18 hod., červenec a srpen denně 10-18 hod., říjen až březen denně kromě pondělí 12-16 hod. (údaje z roku 2020)

Přístup: Po příjezdu do Varnsdorfu jet směrem k hraničnímu přechodu Varnsdorf/Seifhennersdorf (ulice 5. května), zde před celnicí (těsně za benzinovou pumpou) odbočit vpravo do ulice Husitská a dále užšími uličkami Příkčná, Petra Bezruče a Hradní, na jejímž začátku je ukazatel k Hrádku, pokračovat až k lesu pod vrchol, kde se nachází parkoviště (50.9236583N, 14.6153625E). Odtud je to pěšky k Hrádku cca 200m. Pěší turisté mohou využít zelenou TZT od autobusového nádraží Varnsdorf (2,5km s převýšením 100m).

Výhled: kruhový výhled na město Varnsdorf, Seifhennersdorf, Šluknovskou pahorkatinu a na Lužické hory v pozadí s částí Krkonoš a Jizerských hor

Historie: Dominanta města Varnsdorfu - Hrádek - se tyčí na znělcovém hraničním vrchu (původně Worbsberg). Honosný objekt vybudovali varnsdorfští členové Horského spolku pro nejsevernější Čechy. Stavba 29 m vysoké vyhlídkové věže a restaurace na Hrádku začala 11. května 1903 podle projektu městského stavitele Antona Möllera. Ten původně zdarma připravil dvě varianty architektonického návrhu. První připomínala středověký hrad. Kvůli vysokým nákladům však jeho stavba nepřicházela v úvahu. Schválen tak byl druhý návrh v podobě účelové stavby (společenské prostory, restaurace, ubytovací prostory) s vyhlídkovou věží. Prostředky na výstavbu byly získány z darů významných osobností, řemeslníků a občanů Varnsdorfu a okolí. Ti se mimo jiné podíleli i na stavebních pracích a vynášení materiálu. Zahájení stavby značně usnadnila půjčka 50 tis. korun od knížete Lichtenštejna pokrývající skoro polovinu nákladů. Stavba byla dokončena 15. května 1904. Od té doby se stala místem mnoha společenských údálostí. Za nádherným rozhledem z tehdejší Burgsbergwarte a dobrou kuchyní sem až do roku 1945 chodilo mnoho návštěvníků.

                V poválečné době osud Hrádku příliš nepřál. Až do roku 1967 zde sídlil oddíl pohraniční stráže. Po jeho odchodu byl v letech 1967 až 1969 chátrající objekt za cca 2 mil. Kč zrekonstruován a s výjimkou věže se otevřel veřejnosti. O jeho provoz se staral státní podnik Restaurace a jídelny. Po roce 1989 se však díky nepovedené privatizaci a absenci jakékoli péče stal Hrádek cílem vandalů a devastace. Katastrofálního stavu Hrádku si naštěstí včas všimnuli zástupci varnsdorfských firem, představitelé města, místní občané i němečtí sousedé a v září 2000 založili česko-německý nadační fond Hrádek-Burgsberg, jehož cílem bylo sehnat 30-40 mil. Kč a vrátit do pěti let Hrádku původní slávu. Zároveň se městu podařilo za cca 600 tis. Kč Hrádek odkoupit od banky IPB, která jej měla v zástavě za nesplacený úvěr. V listopadu 2001 byl Hrádek prohlášen Ministerstvem kultury za kulturní památku.

                V červenci 2003 se po náročné dvouleté rekonstrukci provedené podle projektu ateliéru V+M Liberec (Ing. Václav Pavlík) podařilo zachránit alespoň vyhlídkovou věž. Opravu provedla firma Haniš, s.r.o. z Českého Krumlova a následně děčínská firma Stamo. Dřevěné schodiště pod vyhlídkovým ochozem zhotovila podle původních dochovaných prvků a fotodokumentace firma Retos, s.r.o. Varnsdorf. Dřevo na hrázděnou konstrukci a podlahy pocházející z místních lesů dodala Pila Rybniště (Uniles, a.s., Rumburk). Celkové náklady činily cca 6 mil. Kč. Část těchto prostředků bylo získáno z dotaze programu Phare CBC. Po mnoha letech se tak Hrádek stal opět oblíbeným vyhlídkovým místem.

                Obnova Hrádku však pokračovala dále. V květnu 2004 byla za cca 2 mil. Kč zastřešena hlavní budova. Následovala obnova hrubé stavby, pláště budovy a oken za zhruba 6 mil. Kč. Další prostředky byly investovány do plynové a elektrické přípojky (samotná projektová dokumentace ke stavebnímu řízení a provedení stavby stála dalších 1,5 mil.Kč). V roce 2005 byla na Hrádku opravena výstavní síň, která zároveň slouží jako místo pro svatební obřady. Veřejnosti byla představena ke "Dni otevřených dveří" dne 9. října 2005. Na počátku roku 2008 se předpokládalo sehnat na dokončení rekonstrukce ještě dalších téměř 50 mil. Kč. Plán tehdy zahrnul zprovoznění restaurace, výstavbu nových chodníků a parkoviště, opravu a rozšíření příjezdové komunikace, zahradnické úpravy, později pak přibylo vybudování geologické expozice v podzemí a podloubí a vytyčení naučné geologické stezky. Díky několika neúspěšným žádostem o dotace se v následujících letech podařilo na Hrádek dovést za cca 5 mil. Kč alespoň vodovodní a kanalizační přípojku (2017 až 2018) a vybudovat dešťovou a splaškovou kanalizaci (2020). V roce 2019 vyčlenilo město Varnsdorf na obnovu prostor restaurace 14 mil. Kč...

                V roce 2006 získala žlutočervená fasáda Hrádku první místo v 6. ročníku celostátní soutěže „Fasáda roku“.

                Na základě smlouvy s městem Varnsdorf z roku 2009 provozuje vyhlídkovou věž místní společnost Regia a.s.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

            

 

            

 

      

Foto: Ziky (leden 2020)

 

          

 

          

Foto: J.Šlapák (leden 2012)

 

            

Foto: D.Sedlák (srpen 2011)

 

    

 

   

Foto: J.Velc (2008)

 

Foto: J.Sucharda (2006)

 

 

Foto: M.Holý (2006)

 

 

Foto: qls.net (2000)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: