Rozhledna Hustopeče

 

Typ/materiál: dřevěná krytá rozhledna s ocelovým schodištěm

Lokalita: mandloňový sad (úpatí Hustopečského starého vrchu, 308m), cca 2km severně od Hustopečí, cca 30km severozápadně od Břeclavi

GPS: 48.9534575N, 16.7426411E

Nadmořská výška: 300m

Okres: Břeclav

Období výstavby: říjen 2011 - březen 2012

Oficiální zpřístupnění: 31. března 2012

Celková výška: 17,4m

Výška vyhlídkové plošiny: 12,6m

Počet schodů: 63

Přístup: Z hlavního Dukelského nám. v Hustopečích vede na rozhlednu trasa naučné stezky "Mandloňová". Nejblíže lze zaparkovat na kraji Hustopečí za místním hřbitovem před vinařstvím Starý vrch (48.9466572N, 16.7417378E) u silnice č. 420 na Kurdějov. Odtud je pěšky k rozhledně po naučné stezce asi 1km s převýšením 100m.

Otevírací doba: volně přístupná

Výhled: město Hustopeče, Pálava, nádrž Nové Mlýny, Malé Karpaty, Brno

Historie: Cesta k výstavbě rozhledny v mandloňovém sadu nad jihomoravským městečkem Hustopeče trvala několik let. Nejdříve v roce 2008 oslovila místní radnice projektanty (Ing. Antonína Olšinu z Vysokého Mýta – technická část a Ing. Martin Novák – architektonická část) a posléze s vysokozdvižnou plošinou vybírala z několika míst v okolí města ideální vyhlídkový bod. Nakonec bylo zvoleno návrší s mandloňovým sadem nad zdejším hřbitovem, cca 2km severně od města. Zároveň byl mikroregionem Hustopečsko připraven projekt „Mandloňovou stezkou na rozhlednu“ zahrnující vybudování turisticko-naučné stezky s mobiliářem a rozhledny o celkových nákladech 2,33 mil. Kč.

                Rozhledna je vybudována ze dřeva a oceli, má čtvercový půdorys (7,6m), tři podlaží, kruhové schodiště o průměru 2 metry a je kryta stříškou. Za cca 1,9 mil. Kč byla zhotovena společností Teplotechna Ostrava a.s., dřevo bylo připraveno na pile ve Velkém Dvoře u Ladné (nosné sloupy jsou z modřínu, podlahy z dubu a ostatní části jsou smrkové), ocelové konstrukce připravila firma NBS Invest, a.s. z Havířova. Náklady na výstavbu věže byly pokryty převážně evropskou dotací (na celý projekt 1,95 mil. Kč) - z Regionálního operačního programu Jihovýchod, kterou město Hustopeče získalo na jaře 2011.

Stavba rozhledny byla zahájena na konci října 2011 přípravou základů, na jaře následujícího roku byla věž vztyčena a během městských slavností mandloní a vína oficiálně dne 31. března 2012 otevřena. Radnice o této události informovala následovně: „Slavnost mandloní a vína v Hustopečích má za sebou úspěšnou premiéru. Spojení turistického a gurmánského zážitku nabídla nová hustopečská akce i přes nepřízeň počasí hned několika stovkám lidí. Kroky více jak dvou stovek turistů zamířily do mandloňových sadů na nově vybudovanou sedmnáct metrů vysokou rozhlednu. Putování Mandloňovou stezkou na rozhlednu mnohým návštěvníkům usnadnily koňské povozy a o zábavu na trase se postarali místní skauti. Čtyři krátká zastavení rozšířila vědomostní obzory návštěvníků o mandloních i okolní přírodě. Odměnou u rozhledny po devítikilometrovém putování, případně zkrácené pětikilometrové trase byl pamětní list, balíček mandlí, teplý čaj a doušek mandlovice. Termín slavnostního otevření nové rozhledny z oceli a dřeva byl součástí nové společensko-gurmánské akce. Slavnostnímu přestřižení pásky starostou města přihlížel také patron akce Martin Zounar, architekt i zástupci firmy, která celou stavbu realizovala…“.

V říjnu 2022 prošla rozhledna opravou, během které došlo k výměně dřevěných nosných sloupů z kulatiny na rozích rozhledny za sloupy z ocelových trubek obložených dřevěnými latěmi. Podle projektové dokumentace Ing. Antonína Olšiny provedla výměnu firma Teplotechna Ostrava, a.s.

 

                Zvláštností lokality je zhruba 4-hektarový mandloňový sad, jediný ve střední Evropě. Mandloně zde byly původně vysázeny v 50. letech minulého století pro potřeby olomouckých čokoládoven Zora (později převzala skupina Nestlé). Obě firmy z nich získávaly pro své cukrovinky mandle. Od 80. let došlo k omezení pěstování, později sady zcela osiřely z důvodu neefektivity. O získání sadů usilovala hustopečská radnice dvanáct let. Část sadů získalo město do vlastnictví při pozemkových úpravách v roce 2004. Další část pak odkoupilo od společnosti Nestlé v roce 2008 (dnes zůstává mimo vlastnictví města cca jeden hektar sadů na Hustopečském starém vrchu). O mandloňové sady dnes město pečuje společně s firmou Kamenný vrch.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: K.Škrabal (srpen 2021)

 

    

Foto: V.Vozka (březen 2020)

 

      

Foto: A.Průšová (duben 2018)

 

   

 

  

Foto: M.Čada (duben 2012)

 

         

       

Foto: J.Šlapák (duben 2012)

 

         

Foto: P.Zágora (31. března 2011)

 

Foto: pozvánka na slavnost mandloní a vína s otevřením rozhledny

 

Mapa polohy:

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně:

 

 

WebZdarma.cz