Bývalá rozhledna Johanka u obce Hýsly u Kyjova

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: mírné návrší Johanka cca 0,5km východně od obce Hýsly, cca 25km severně od Hodonína

GPS: 49.0294542N, 17.1844672E

Nadmořská výška: 265m

Okres: Hodonín

Období výstavby: podzim 2006

Oficiální zpřístupnění: 4. listopadu 2006

Období zániku: rozhledna byla v listopadu 2016 demontována

Celková výška: cca 11m

Výška vyhlídkové plošiny: 8m

Počet schodů: 39

Otevírací doba: rozhledna byla volně přístupná

Přístup: Od vinařství U Dvou lip (zde lze zaparkovat, 49.0307492N, 17.1808422E) na severním okraji obce Hýsly vede k místu býv. rozhledny polní cesta (300m, převýšení 30m). Jedná se zároveň o trasu cyklostezky Kyjovská-spojka.

Výhled: možno spatřit při ideálním počasí Slovensko i Rakousko, Pálavu, Buchlovské hory s hradem Buchlov, Chřiby a Ždánický les

Historie: Zhruba 11 metrů vysoká dřevěná rozhledna se tyčí na mírném návrší Johanka u obce Hýsly nedaleko Kyjova. Rozhlednu zde nechala postavit obec přímo nad objektem bývalé vodárny. Náklady na pořízení rozhledny činily zhruba půl milionu korun (část prostředků poskytnulo Ministerstvo pro místní rozvoj). Podle projektu Radka Říhy z Tvarožné Lhoty byla vyhlídková věž postavena stavební firmou STAK-D, s.r.o. z Domanína. Hned vedle rozhledny byla současně vybudována pergola s posezením, areál byl oplocen a jako atrakce se zde pásla na volno puštěná ovce.

                Slavnostní otevření rozhledny proběhlo při oslavách třístého výročí odhalení nedaleké sochy sv. Jana Nepomuckého v sobotu 4. listopadu 2006. Slavnostního přestřižení pásky k nové vyhlídce se ujal starosta Hýsel p. Tibor Skalka a starosta Kyjova p. František Lukl.        

                Již po deseti letech provozu se však stav rozhledny zhoršil natolik, že obec přistoupila k jejímu uzavření a plánovala rekonstrukci. Firma, která rozhlednu vystavěla, ale po prohlídce doporučila stavbu zcela odstranit. To nakonec schválili i zastupitelé obce. Demontáž rozhledny proběhla 25. listopadu 2016. Zbylé dřevo bylo následně rozprodáno nebo spáleno. Obec Hýsly zároveň naplánovala v areálu zaniklé rozhledny vybudovat muzeum ticha (v objektu vodárny), opravit zázemí pro ovečky a posezení a otevřít stezku Bosou nohou. A v neposlední řadě předpokládala i obnovení rozhledny. Za účelem dlouhé životnosti stavby byla zvolena kombinace materiálů beton a ocel. Za účelem realizace finančně náročnější stavby nakonec obec Hýsly spojila síly se sousedními obcemi Ježov a Žádovice a v rámci Mikroregionu Podchřibí došlo v roce 2021 k vybudování nové rozhledny Súsedská na pomezí katastrů těchto obcí na návrší Chrástky (310m), a to zhruba půl kilometru od bývalé rozhledny Johanka.        

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

         

Foto: M.Čada (2008)

 

          

Foto: J.Harnach (únor 2007)

 

           

Foto: T.Skalka (listopad 2006, slavnostní otevření)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: