Bývalá rozhledna Johanka u obce Hýsly u Kyjova

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: mírné návrší Johanka cca 0,5km východně od obce Hýsly, cca 25km severně od Hodonína

GPS: 49.0294542N, 17.1844672E

Nadmořská výška: 265m

Okres: Hodonín

Období výstavby: podzim 2006

Oficiální zpřístupnění: 4. listopadu 2006

Období zániku: rozhledna byla v listopadu 2016 demontována

Celková výška: cca 11m

Výška vyhlídkové plošiny: 8m

Počet schodů: 39

Otevírací doba: rozhledna byla volně přístupná

Přístup: Od vinařství U Dvou lip (zde lze zaparkovat, 49.0307492N, 17.1808422E) na severním okraji obce Hýsly vede k místu býv. rozhledny polní cesta (300m, převýšení 30m). Jedná se zároveň o trasu cyklostezky Kyjovská-spojka.

Výhled: možno spatřit při ideálním počasí Slovensko i Rakousko, Pálavu, Buchlovské hory s hradem Buchlov, Chřiby a Ždánický les

Historie: Zhruba 11 metrů vysoká dřevěná rozhledna se tyčí na mírném návrší Johanka u obce Hýsly nedaleko Kyjova. Rozhlednu zde nechala postavit obec přímo nad objektem bývalé vodárny. Náklady na pořízení rozhledny činily zhruba půl milionu korun (část prostředků poskytnulo Ministerstvo pro místní rozvoj). Podle projektu Radka Říhy z Tvarožné Lhoty byla vyhlídková věž postavena stavební firmou STAK-D, s.r.o. z Domanína. Hned vedle rozhledny byla současně vybudována pergola s posezením, areál byl oplocen a jako atrakce se zde pásla na volno puštěná ovce.

                Slavnostní otevření rozhledny proběhlo při oslavách třístého výročí odhalení nedaleké sochy sv. Jana Nepomuckého v sobotu 4. listopadu 2006. Slavnostního přestřižení pásky k nové vyhlídce se ujal starosta Hýsel p. Tibor Skalka a starosta Kyjova p. František Lukl.        

                Již po deseti letech provozu se však stav rozhledny zhoršil natolik, že obec přistoupila k jejímu uzavření a plánovala rekonstrukci. Firma, která rozhlednu vystavěla, ale po prohlídce doporučila stavbu zcela odstranit. To nakonec schválili i zastupitelé obce. Demontáž rozhledny proběhla 25. listopadu 2016. Zbylé dřevo bylo následně rozprodáno nebo spáleno. V nejbližším období se v areálu bývalé rozhledny plánuje zpřístupnění Muzea ticha (v objektu vodárny), rekonstrukce zázemí pro ovečky a posezení a otevření stezky Bosou nohou.        

                Na základě dohody mezi obcemi Hýsly, Ježov a Žádovice se předpokládá výstavba rozhledny nové. Ta by měla být postavena na pomezí katastrů těchto obcí v lokalitě návrší Chrástky (310m) zhruba půl kilometru od rozhledny Johanka. Na podzim 2017 byla představena studie projekční firmy Design Chotěboř, která byla inspirována symbolem triquetra. Za účelem dlouhé životnosti stavby byla zvolena kombinace materiálů beton a ocel. Cena rozhledny byla odnadnuta na 3 mil. Kč. Po vstupu obce Hýsly do Svazku obcí mikroregionu Pochřibí na jaře 2018 bude projekt realizován pod hlavičkou tohoto mikroregionu. Ten v létě 2018 získal na zpracování projektové dokumentace od Jihomoravského krajského úřadu dotaci ve výši 195 tis. Kč. Na jaře 2019 byl pak v místě stavby nové rozhledny proveden geologický průzkum.        

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

         

Foto: M.Čada (2008)

 

          

Foto: J.Harnach (únor 2007)

 

           

Foto: T.Skalka (listopad 2006, slavnostní otevření)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: