Rozhledna na Jarníku u Písku

 

Typ/materiál: železná rozhledna/vysílač mobilního operátora

Lokalita: kopec Jarník, cca 5km východně od Písku

GPS: 49.3080022N, 14.1924622E

Nadmořská výška: 609m

Okres: Písek

Období výstavby: jaro-říjen 1997

Oficiální zpřístupnění: 9. října 1997

Celková výška: 59,4m

Výška vyhlídkové plošiny: 34,6m

Počet schodů: 1+182

Otevírací doba: Rozhledna je v sezóně otevřena bezplatně každý den. Od prosince do dubna pak jen o víkendech a svátcích, jinak lze klíče k rozhledně na vyžádání dostat v nedaleké chatě Živec.

Přístup: Pěšky – z centra Písku od kamenného mostu vede na Jarník červená a později modrá TZT (4km s převýšením 250m), z Horních Novosedel žlutá a později modrá TZT (2km s převýšením 80m) a z obce Kluky modrá TZT (5km s převýšením 160m). Autem – přes východní okraj Písku možno dojet až na parkoviště U Vodáka (49.3097408N, 14.1743442E), zde je nutné nechat automobil z důvodu zákazu vjezdu do Píseckých hor a pokračovat pěšky po modré TZT (kolem obory s dřevěnou pozorovatelnou a dále přes Vyhlídku píseckých lesníků) až k rozhledně. Délka trasy je 1,8km s převýšením 160m;  příjezd autem k chatě Živec, odkud je to po modré TZT k rozhledně zhruba 700m, je možný pouze pro ubytované. K chatě Živec je možné také dojet po cyklotrase č. 1017.

Výhled: Písek, Šumava, Novohradské hory, Brdy, Českomoravská vrchovina, Choustník, Středočeská pahorkatina

Historie: Počátky rozhlížení z vrchu Jarník u Písku sahají na začátek minulého století, kdy se o vybudování rozhledny snažil písecký oddíl KČT (zal. 1901). Za tímto účelem zřídil fond a brzy postavil na západním okraji města jednoduchou dřevěnou věžičku. Stavba však byla velmi chatrná a brzy byla snesena. Památkou po ní zůstal místní název Na Rozhledně.

                Dalšími návrhy lokalit na umístění chaty bylo místo "U Vodáka" a rozhledny na Jarníku nebo na Provazcích. V představách píseckého odboru měla být rozhledna zděná věž do 30 m. Píše o tom také časopis turistů v r. 1904 a odhaduje náklady na věž na 8 tisíc tehdejší rakouské měny. To bylo pro odbor neskutečně mnoho.

                Nakonec byla zrealizována jednoduchá dřevěná protipožární věž, která stála asi kilometr od vrcholu na místě zvaném Provazce. Společně s KČT ji zřídila lesní správa. Věž, kterou navštěvovali především turisté, dosloužila na konci 1. sv. války.

                V meziválečném období se činnosti KČT zaměřily především na stavbu Sedláčkovy stezky z Písku na Zvíkov (realizované r. 1928) a stavba turistické chaty Živec (realizace v roce 1933). Mezitím vzniklo několik plánů na stavbu rozhledny z různých stavebních materiálů. Odbor však splácel dluhy a jakýkoli možný záměr zmařila 2. sv. válka. Poválečné snahy na vybudování rozhledny na Jarníku narážely na vybudování vojenských objektů a rušící stanice. V 70. letech byla vybudována na Kraví hoře (nedaleko Jarníku) nepřístupná telekomunikační věž pro přenos televizního signálu z Cukráku na Kleť.

                Po roce 1989 se myšlenky na stavbu rozhledny staly opět aktuální. V červnu 1995 pracovník projekční kanceláře "Projka" p. Albrecht vypracoval kalkulaci původně uvažované kamenné stavby doplněné dřevem. V tehdejších cenách by rozhledna stála 7,5 mil. Kč, což byla pro odbor KČT nedostupná částka. Na základě jednání s místní radnicí pokračovalo v projektu město Písek jako hlavní investor. Po dohodě se společností Eurotel byla nakonec na Jarníku vystavěna bezmála 60m vysoká železná věž sloužící pro účely telekomunikace a zároveň jako turistická rozhledna.  

                Na výstavbě rozhledny se finančně podílel Eurotel (24%), rádio Prácheň (24%) a město Písek (52%). Náklady na celou stavbu činily celkem 17 mil. Kč. Stavbu projektoval Spojprojekt Praha, terénní úpravy zajistila společnost Lesostavby Třeboň. Dodávku a montáž zrealizovala firma Excon Chomutov.

                Stavba rozhledny byla zahájena na jaře 1997 a v říjnu téhož roku byla předána do užívání. Turisté na ni poprvé oficiálně vystoupali 9. října 1997.

                V roce 2007 byl vyhlídkový ochoz rozhledny osazen popisnými směrovkami k jednotlivým viditelným objektům.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

 

 

Foto: M.Čada (2010)

 

      

Foto: J.Velc (2008)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: