Jeřabina u Litvínova

 

Typ/materiál: kamenný sokl, dřevěný nástavec

Lokalita: zalesněný vrch Jeřabina (788m) vpravo od silnice Křížatky (Litvínov) – Mníšek, asi 25 km severozápadně od Mostu

GPS: 50.6127742N, 13.5210233E

Nadmořská výška: 777 m

Okres: Most

Období výstavby: první rozhledna v roce 1884, druhá v roce 1928, poslední rekonstrukce proběhla na jaře 2009

Oficiální zpřístupnění: rozhledna v dnešní podobě zpřístupněna dne 28. června 2009

Celková výška: cca 6 m

Výška vyhlídkové plošiny: 2 m

Počet schodů:

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: ze silnice Křížatky (Litvínov) – Mníšek vede k rozhledně červená TZ, v opačném směru žlutá TZ (auto možno nechat při silnici)

Výhled: Krušné hory, České Středohoří, Podkrušnohoří, Mostecká pánev

Historie: V Krušných horách nad Litvínovem mezi vesničkami Křížatky a Mníšek lze nalézt menší rozhlednu Jeřabina. Své jméno získala podle stejnojmenného vrcholu, který byl dříve nazýván Haselstein.

            O zbudování první vyhlídkové věže se zasadil německý turistický spolek „Verein zur Forderung turistischer und naturhistorischer Zweche im Erzgebirge und böhmischen Mittelgebirge“ v roce 1884. Představovala 3 metry vysokou kamennou podezdívku a nad ní 11 metrů vysokou dřevěnou nástavbu s krytým vyhlídkovým ochozem. Rozhledna, jenž byla zbudována za 1 140 zlatých, se ihned po svém slavnostním zpřístupnění (24. srpna 1884) těšila hojné návštěvnosti turistů. Drsné horské klima však vyžadovalo značnou péči, jakož i další prostředky na drobné opravy a údržbu. Několikrát musela být i na delší dobu uzavřená.

Když byla v lednu 1928 dřevěná část věže stržena silnou bouří, zpřístupnil od následujícího roku spolek rozhlednu již jen v podobě zvýšeného vyhlídkového altánu se stříškou a zábradlím pojmenovaný podle aktivních členů spolku: Weberova a Illingova vyhlídka. Za 2. sv. války zde byla hláska německé armády s dělem sloužící k obraně chemické továrny v Záluží.

Chátrání a devastace rozhledny však pokračovalo i nadále. Dlouhá desetiletí stálo na Jeřabině jen zapomenuté kamenné torzo, na jejíž vrchol bylo možné vystoupat po žebříku otvorem ve vyhlídkové plošině, která byla vytvořena v podobě betonových panelů. Bohužel, v roce 2006 zmizel i žebřík. Vynalézaví návštěvníci jej alespoň načas nahradili nanošenými kameny a kmeny. Od roku 2008 byla vyhlídka opět přístupná po jednoduchém žebříku.

Na lepší časy se začalo blýskat na počátku tisíciletí, kdy přišlo „Sdružení obcí v regionu Krušné hory“ s plánem opravit věže na Jeřabině a rozhlednu v Hoře sv. Kateřiny.  Opravy se nakonec dočkala pouze druhá ze jmenovaných staveb. V roce 2006 chtělo Jeřabinu oživit občanské sdružení Memento z Litvínova, zůstalo však pouze u plánu. V roce 2008 se o obnovu rozhledny začalo snažit vedení Sport areálu Klíny, kterému se v roce 2009 podařilo od sponzorů získat půl milionu korun. Byl opraven kamenný podstavec, upraveno okolí věže a rozhledna získala podobu z 20. let minulého století, kdy nesla dřevěnou stříšku. Na základě projektu Petry Holubičkové stavbu zrealizovala firma Pavla Císaře. Zrekonstruovaná vyhlídka byla turistům k užívání předána dne 28. června 2009.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

   

      

Foto: V.Vozka (květen 2022)

   

        

Foto: P.Urbanec (červen 2020)

   

      

 

    

Foto: A.Průšová (červenec 2019)

 

          

Foto: M.Kosek (léto 2018)

 

        

Foto: D.Sedlák (2009)

 

        

Foto: M.Špád (2009)

 

    

Foto: se svolením z www.kliny.cz (2009)

 

              

Foto:  vlastní archiv (2006)

 

        

Foto: historická podoba první a druhé rozhledny na Jeřabině

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: