Kladivová těžní věž dolu Jeremenko v Ostravě-Vítkovicích

 

Obsah obrázku exteriér, obloha, budova, věž

Popis byl vytvořen automatickyTyp/materiál: kladivová těžní věž

Lokalita: důl Jeremenko, ulice Sirotčí, Ostrava-Vítkovice

GPS: 49.8051647N, 18.2702125E

Nadmořská výška: 233m

Okres: Ostrava

Období výstavby: 1966

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 55m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů:

Otevírací doba: areál dolu s věží byl mimořádně zpřístupněn veřejnost 14. září 2019 a 3. září 2022i

Přístup:

Výhled:

Historie: Černouhelný hlubinný důl Jeremenko založila v Ostravě-Vítkovicích v roce 1891 společnost Vítkovické kamenouhelné doly vlastněná bratry Gutmanny a Rothschildy. Důl tehdy získal jméno „Nová jáma“ (Neuschacht), v roce 1895 byl změněn na „Jáma Louis“ podle jednoho z Rothschildů. Po znárodnění v roce 1945 se stal součástí podniku Ostravsko-karvinské doly a od roku 1946 nese název „Důl Jeremenko“ na počest velitele sovětské armády, která osvobodila Ostravu.

V roce 1993 byla na dole ukončena těžba uhlí, ale v provozu zůstal dál, neboť zajišťuje čerpání důlních vod pod celým městem. Areál dolu je kulturní památkou, chráněná je jedinečná kladivová věž z roku 1966, jámová budova a kovárna.

Památkový katalog stavbu věže popisuje následovně: „…Nová kladivová těžní věž se strojovnou ve věži byla postavena v roce 1966 podle projektu Báňských projektů Ostrava. Jedná se o věž a budovu nové hlavní jámy, hloubené od roku 1943, ale dokončené později v rámci přestavby celého revíru. Objekt je výraznou místní lokalitou Vítkovic. Z nepravidelného půdorysu pomocných budov různých výškových úrovní vyrůstá ocelová příhradová konstrukce těžní věže, v horní části s kvádrovou prosklenou strojovnou s vnějším ocelovým ochozem. Strojovna má po obvodu pásová průmyslová okna, zbytek fasád je obložen světlým obkladem. Pomocné budovy (oběh vozů, údržba) mají ocelovou nosnou konstrukci s výplňovým červeným zdivem a velkoplošnými pásovými okny, plné kratší stěny jsou vytaženy nad úroveň plochých střech. Jedná se o kvalitní technickou architekturu, typickou pro průmyslové objekty 60. let 20. století. Je to jediná těžní věž tohoto typu se strojovnou ve věži (stejná těžní věž dolu Terezie / P. Bezruč byla zbourána v r. 2001). Těžní stroj je dosud ve věži a je funkční: výrobce ŠKODA, rok výroby 1962, typ 1B 4012, jednobubnový, s brzdnou soupravou vzduchovou, jednočinný, synchronní s měničem typu Ward - Leonard, výrobce Škoda“.

Areál dolu Jeremenko s těžní věží byl mimořádně zpřístupněn veřejnosti 14. září 2019 a 3. září 2022. V současnosti zde sídlí odštěpný závod ODRA státního podniku DIAMO.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Obsah obrázku exteriér, obloha, budova, věž

Popis byl vytvořen automaticky  Obsah obrázku obloha, budova, exteriér, vysoký

Popis byl vytvořen automaticky  Obsah obrázku exteriér, zemědělský stroj, silnice

Popis byl vytvořen automaticky  Obsah obrázku obloha, budova, exteriér, dům

Popis byl vytvořen automaticky

 

Obsah obrázku exteriér, hora, příroda

Popis byl vytvořen automaticky  Obsah obrázku text

Popis byl vytvořen automaticky

Foto: A.Průšová (3. září 2022)

 

Foto: pozvánka na otevření areálu (3. září 2022)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

Obsah obrázku mapa

Popis byl vytvořen automaticky

www.mapy.cz