Rozhledna na Stezce korunami stromů Janské Lázně

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna – součást Stezky korunami stromů Janské Lázně

Lokalita: areál Stezky korunami stromů Janské Lázně u Hoffmanovy boudy (jižní úpatí Černé hory) při silnici Janské Lázně – Černý Důl, cca 15 km severozápadně od Trutnova

GPS: 50.6311164N, 15.7577242E

Nadmořská výška: 783m

Okres: Trutnov

Období výstavby: září 2016 – červen 2017

Oficiální zpřístupnění: 2. července 2017

Celková výška: 45m

Výška vyhlídkové plošiny: 42,7m

Počet schodů:

Otevírací doba: www.stezkakrkonose.cz

Přístup: Areál Stezky korunami stromů Janské Lázně se nachází u Hoffmanovy boudy při silnici Janské Lázně – Černý Důl, nachází se zde i velké parkoviště pro návštěvníky.

Výhled:

Historie: Po vybudování lipenské Stezky korunami stromů v roce 2012 vznikla další obdobná stavba o pět let později na západním okraji Janských Lázní v Krkonoších. Soukromý investor (Zážitková akademie s.r.o., za kterou stojí německý provozovatel dosavadních stromových stezek Bernd Bayerköhler, společnost Die Erlebnis Akademie AG) měl původně vytipovány jiné krkonošské lokality pro umístění své stavby. Po dohodě s vedení radnice v Janských Lázních a Správou Krkonošského národního parku však byla nakonec vybrána lokalita při silnici do Černého Dolu u Hoffmanovy boudy.

                Stavba Stezky byla dle projektu německého architekta Josefa Stögera zahájena v září 2016 a dokončena v červnu 2017. Byla zbudována z borového (douglaska) a modřínového dřeva o celkových nákladech cca 180 mil. Kč. Realizaci stavby provedlo několik firem - Wiehag (konstrukce věže), Holzbau Dengler (stezka), Haas Fertigbau Chanovice (výstavba vstupního a výstupního objektu a budovy odpadového hospodářství), Kasper CZ s.r.o. (dřevěné podlahy), p. Tlachač (základy, terénní práce). Jedná se o unikátní stavbu skládající se z visuté dřevěné lávky vysoké až 24m a dlouhé 1,3km, která je zakončená originální 45m vysokou vyhlídkovou věží. Na Stezce i věži je několik zábavných adrenalinových prvků a edukačních zastávek, které seznamují návštěvníky především s krkonošskou faunou a flórou. Součástí trasy je také podzemní jeskyně o rozloze 150m2, kde lze načerpat informace o životě pod povrchem, vlastnostech půdy a prohlédnout si kořenový systém krkonošského lesa. V prostřední části rozhledny se pak nachází 50m dlouhý tobogán. Stromy v okolí Stezky jsou až 100 let staré a tyčí se do třicetimetrové výšky.

                Stezka korunami stromů Janské Lázně byla slavnostně otevřena v neděli 2. července 2017. O její provoz se stará firma Stezka korunami stromů Krkonoše s.r.o. Jen za první týden prošlou stezkou zhruba 27 tis. návštěvníků.

                V roce 2018 zvítězila Stezka v soutěži Stavba roku Královehradeckého kraje 2018. Tu pořádá Královehradecký kraj od roku 2004 společně s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Českým svazem stavebních inženýrů, Svazem podnikatelů ve stavebnictví a Českou komorou architektů. V témže roce Stezka také zvítězila v soutěži DestinaCZe, kterou pořádá CzechTourism a rozhoduje v ní svými hlasy široká veřejnost.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

     

Foto: J.Králová (červenec 2020)

 

              

 

        

Foto: J.Šlapák (srpen 2017)

 

 

Foto: Mach (červen 2017)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

   

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: