Rozhledna na Svatém kopečku v Kadani

 

Typ/materiál: vyhlídkový altán s železným schodištěm a vyvýšeným krytým vyhlídkovým ochozem

Lokalita: vrch Svatý kopeček (též Svatý vrch, 402m) na západním okraji Kadaně, cca 25km jihozápadně od Chomutova

GPS: 50.3840400N, 13.2577603E

Nadmořská výška: 398m

Okres: Chomutov

Období výstavby: červenec-říjen 2003

Oficiální zpřístupnění: 13. října 2003

Celková výška: 14,5m

Výška vyhlídkové plošiny: 9m

Počet schodů: 52 (7 kamenných + 45 kovových)

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Od Františkánského kláštera, který se nachází na západním okraji Kadaně poblíž řeky Ohře, vede k rozhledně žlutá TZT (1,5km s převýšením 80m). Výstup je možný také od hlavní silnice - ulice Klášterecká, kde se pod kopcem nachází menší odstavná plocha pro parkování (50.3858911N, 13.2603667E). Odtud je to pěšky po NS "Přírodou Svatého vrchu" a později žluté TZT k rozhledně asi 600m s převýšením 60m.

Výhled: malebné pohledy na řeku Ohři, na město Kadaň i s jeho historickým jádrem, na nejbližší kopce Doupovských hor na jihu a západu a na široký pás Krušných hor na severu, jen kousek od nás můžeme spatřit elektrárny Prunéřov a mezi stromy vykukující elektrárnu Tušimice.

Historie: Kadaňský Svatý kopeček (dříve Strážiště, též Hutberg) je jednou z dominant tohoto města ležícího v okrese Chomutov. Tento čedičový vrcholek se nachází jen několik minut chůze od centra města a jeho zalesněné svahy poskytují místním obyvatelům příjemné místo k odpočinku. Navíc od roku 2003 naleznou na nejvyšším bodě Svatého kopečku novou rozhlednu.

            Ačkoli je dnes Svatý kopeček zcela pokryt lesním porostem, v minulosti tomu tak nebylo. Až do druhé poloviny 19. stol. zde totiž byly vinice, pole a sady a připomínkou po této době nám jsou kamenné tarasy a zídky na některých místech úpatí kopce. Od 60. let. 19. stol. bylo započato se zalesněním Svatého kopečku (smrk ztepilý, modřín opadavý, borovice lesní, dub červený, trnovník akát, javor jasanolistý, cypřišek Lawsonův, zerav západní, borovice hedvábná,…). Parkové úpravy a zalesňování vrchu prováděl Sadovnický a okrašlovací spolek města Kadaně až do roku 1925, kdy také dokončil výstavbu vyhlídkového altánu na vrcholku kopce.

            Jednoduchý vyhlídkový altánek mohli návštěvníci Svatého kopečku na jeho místě nalézt až do 60. let 20. stol. Bohužel v té době dřevěná stavbička shořela a kamenná podezdívka byla posléze devastována. Vrchol kopce byl postupně zakryt hustou vegetací a místo upadlo v zapomnění.

            Teprve až počátkem 21. století byl Svatý kopeček „znovu objeven“, když se jeho revitalizace stala součástí plánů kadaňské radnice. Podle projektu ing. Miloslava Hnátaz R-Projekt, v.o.s. posloužila kamenná podezdívka jako základ pro novou rozhlednu, na které vyrostl vyhlídkový altán s osmi betonovými sloupy s navazující ocelovou konstrukci s krytým vyhlídkovým ochozem. Výstavba nové rozhledny byla zahájena v červenci 2003 a náklady na její zbudování činily cca 2 mil. korun (z toho 1,3 mil. představovala dotace Ústeckého krajského úřadu, zbylé prostředky do projektu vložilo město). Stavební firma F.R.K. zvládla zhotovení poměrně rychle a tak se nový turistický magnet Kadaně mohl návštěvníkům otevřít 13. října 2003.

            V roce 2018 nechala kadaňská radnice rozhlednu opravit. Za cca 90 tis. Kč byla firmou IMP-EKS spo. s r.o. Kadaň provedena rekonstrukce střechy, zábradlí, omítek a maleb.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

Foto: P.Urbanec (červen 2020)

 

      

Foto: M.Holý (2006)

 

       

 

         

Foto: vlastní archiv (2004)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: