Karasín u Bystřice nad Pernštejnem

 

Typ/materiál: zděná rozhledna

Lokalita: hřbet kopce Přední skála nad osadou Karasín, asi 5 km severně od Bystřice nad Pernštejnem

GPS: 49.5581419N, 16.2790383E

Nadmořská výška: 707m

Okres: Žďár nad Sázavou

Období výstavby: únor až květen 2002

Oficiální zpřístupnění: 25. května 2002

Celková výška: 28,2m

Výška vyhlídkové plošiny: 25m

Počet schodů: 128

Otevírací doba: http://www.karasin.cz

Přístup: rozhledna se nachází při asfaltové komunikaci na východním okraji osady Karasín (přímo u rozhledny lze zaparkovat); místem prochází červená TZT spojující Dalečín a Vír

Výhled: např. Bystřice nad Pernštejnem, Vítochov s kostelíčkem, uranové těžební věže v Dolní Rožínce, Českomoravská vrchovina, při dobré viditelnosti i Novohradské hory, Šumava a Alpy (výhledová růžice ke stažení zde: www.karasin.cz/media/files/mapa-ochozu-rozhledny-karasin.pdf)

Historie: Rozhledna Karasín se nachází na hřbetu kopce Přední skála (712 m) asi 3 km severně od Bystřice nad Pernštejnem. Vznikla z iniciativy soukromého investora pana Libora Jedličky, který ji začlenil do svého plánu zatraktivnit tuto lokalitu. Součástí areálu se stal i nový lyžařský vlek otevřený v prosinci 2002.

                Zbudování karasínské rozhledny (707 m) podpořila bystřická radnice, která o vyhlídkovou věž usilovala již dlouho, ale kvůli nedostatku financí od tohoto plánu musela opakovaně ustoupit. Podmínkou města byla vedle vzhledu ladícího s okolní krajinou i celoroční přístupnost pro veřejnost. Podle plánů Petra Štorka se věž začala realizovat od února 2002. Třicetimetrová rozhledna ze štípaných betonových bloků byla otevřena 25. května 2002. Slavnostního otevření se zúčastnil i tehdejší ministr dopravy Jaromír Schling. Celkové náklady stavby činily 3 mil. Kč, částkou 600 tis. Kč se podílela bystřická radnice. U paty rozhledny je možné navštívit bufet.

                Přístup na ochoz ve výšce 25 metrů je umožněn i pro vozíčkáře.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: F.Ježek (červenec 2021)

 

       

Foto: M.Čada (2008)

 

    

Foto: se svolením rozhledny.webz.cz (2006)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: