Rozhledna Hláska na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny

 

Typ/materiál: kamenná rozhledna s dřevěnou nástavbou

Lokalita: Růžový vrch (něm. Rosenberg) na jihovýchodním okraji městečka Hora Svaté Kateřiny, cca 25km severozápadně od Mostu

GPS: 50.6032889N, 13.4426964E

Nadmořská výška: 729m

Okres: Most

Období výstavby:

Oficiální zpřístupnění: 17. srpna 1902 (po novodobé rekonstrukci 22. června 2002)

Celková výška: 21m

Výška vyhlídkové plošiny: 16m

Počet schodů: 84 (8 ke vchodu, 76 uvnitř věže)

Otevírací doba: v letních měsících pondělí až pátek 13 - 17 hod., sobota a neděle 11 - 17 hod., sezónní zpřístupnění rozhledny je ukončeno v říjnu

Přístup: Od silnice Horní Jiřetín-Brandov (rozhledna je na jižním okraji obce) vede k rozhledně odbočka - užší asfaltka (cca 100m). Z obce Hora Svaté Kateřiny sem vede zelená TZT (500m s převýšením 40m).

Výhled: Z vyhlídkové plošiny uvidíme na východě Novou Ves v Horách s větrnými elektrárnami na Strážném vrchu, v dálce vrchol Milešovky v Českém středohoří, na jihu Medvědí skálu a vpravo osadu Malý Háj s kostelíkem. Pěkný pohled je i dolů severně na Horu Svaté Kateřiny s kostelem sv. Kateřiny. Na severozápadě se otvírá výhled na Kamenný vrch a německé městečko Olbernhau, na severu spatříme na německém území větrné elektrárny a kopec Schwartenberg a před ním kopec Ahornberg. Na severovýchodě se pak vypíná nejvyšší kopec východní části Krušných hor Loučná a vrch Jeřabina s opravenou rozhlednou. Většinou je však výhled omezen pouze na okolní kopce do vzdálenosti kolem 5km.

Historie: Vydáte-li se z Litvínova směrem do Krušných hor na Brandov, dorazíte zhruba po 12 kilometrech stoupání do městečka Hora Svaté Kateřiny. Region, který zažil svůj rozmach v období těžby zinku, mědi a stříbra, začal od 19. stol. po vyčerpání ložisek ekonomicky upadat. Mírné oživení představoval v té době rozvoj turistiky. Zatraktivnit oblast se v té době snažil místní Spolek pro zkrášlení, který v roce 1898 přišel s nápadem vybudovat jižně od obce na nezalesněném Růžovém vrchu (729 m) turistickou rozhlednu. Jelikož v daném roce slavil císař František Josef padesátiny, rozhodli se členové spolku pojmenovat novou stavbu právě po svém panovníkovi.

            Šestnáctimetrová kamenná válcová věž byla slavnostně otevřena 17. srpna 1902 a návštěvníci mohli zároveň využít služeb i nedaleké restaurace a ubytovny, dodnes známé jako Koliba.

            Hojně navštěvovaná rozhledna nesla po roce 1918 jméno „Jahnova“ (též německy Jahnwarte) podle F.L. Jahna, německého propagátora sportovního a turistického hnutí. Český vlastenec by se možná nad tím podivil, jenže je nutné uvážit, že v té době bylo více než 95% obyvatelstva obce německé. Rozhledna byla později navýšena o prosklenou dřevěnou nástavbu, která byla snesena v 80. letech 20. stol. jistou polskou firmou provádějící opravu věže. Její jméno bylo zároveň čitelné po celém obvodě rozhledny až do její generální rekonstrukce na počátku 21. stol. Do té doby bíle omítnutá věž byla pro špatný stav schodiště veřejnosti nepřístupná.

                Rozsáhlá oprava rozhledny začala v roce 2001 podle projektové dokumentace SDP Litvínov, spol. s r.o. Během ní bylo zpevněno, očištěno a vyspárováno původní obvodové zdivo, vnitřní zdi byly zpevněny torkretovou omítkou a staženy drátěnými sítěmi. Pomocí jeřábu byla na vrchol vyzdvižena dřevěná nástavba vyztužená ocelovými nosníky. Celková výše rozhledny se tak zvýšila na 21 metrů. Po generální opravě získala stavba novou, esteticky zdařilou podobu kamenné horské věže se stylovou prosklenou vyhlídkovou lucernou a nové jméno Hláska. Kolem paty věže vznikla dřevěná přístavba sloužící jako výstavní prostory. Veřejnosti byla rozhledna po více než dvaceti letech zpřístupněna 22. června 2002, při příležitosti jejího 100. výročí. Jejího slavnostního vysvěcení se zúčastnili mj. hlava české pravoslavné církve Vladyka Kryštof, katolický kněz z nedalekého Českého Jiřetína a evangelická farářka ze sousedního německé vsi Deutschneudorfu. Někteří ze zhruba 200 přihlížejících mohlo využít možnosti přijet na Růžový vrch dvoupatrovým anglickým autobusem.

                Náklady na rekonstrukci v celkové výši 1,6 miliónu korun ze dvou třetin pokryla dotace Ministerstva pro místní rozvoj (v rámci Programu obnovy vesnice) a příspěvek Evropské unie z programu Phare. To vše díky snahám Sdružení obcí v regionu Krušné hory. Zbytek uhradila obec. Na rozhledně jsou umístěny vysílače společností Č. Telecom a T-Mobile a webová kamera, která přenáší každé 4 minuty aktuální záběry kateřinského okolí.     

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: P.Urbanec (červen 2020)

 

          

Foto: M.Kosek (léto 2018)

 

      

        

Foto: A.Průšová (červen 2017)

 

            

Foto: Ziky (2010)

 

                

Foto: D.Sedlák (2009)

 

        

Foto: M.Holý (2006)

 

    

Foto: qls.net (2000)

 

        

Foto: historická podoba rozhledny

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: