Vodárenská věž Future Tower v Kladně

 

Obsah obrázku obloha, exteriér, budova, věž

Popis byl vytvořen automatickyTyp/materiál: vodárenská věž s výhledem

Lokalita: západní část Kladna (u místní části Kladno-Rozdělov), ulice U Vodojemu

GPS: 50.1383242N, 14.0829619E

Nadmořská výška: 417m

Okres: Kladno

Období výstavby: 1933 (novodobá přestavba v letech 2017 až 2019)

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 40,5m

Výška vyhlídkové plošiny: 33,7m (výhled z panoramatického jednacího prostoru)

Počet schodů:

Otevírací doba: Vodárenská věž je zpřístupňována během konkrétních Dnů otevřených dveří. Informace o těchto prohlídkách lze nalézt na webových stránkách www.svas.cz. Individuální prohlídky neprobíhají. Skupinové návštěvy (15 a více zájemců) jsou možné po předchozí domluvě.

Přístup: vstup do areálu s vodárenskou věží je z ulice U Vodojemu, kde lze i zaparkovat (50.1391481N, 14.0839831E)

Výhled: např. České středohoří, Krušné hory, Ještěd, Ralsko, Bezděz, Krkonoše ad. (orientaci usnadňují nainstalované panely s popisy výhledu)

Historie: Jednou z výškových dominant města Kladna je bezesporu věžový vodojem (41m) v západní části města. Jeho výstavba proběhla z podnětu města Kladna v roce 1933, o tři roky později byl uveden do provozu. Na jeho vybudování se podílela Českomoravská Kolben-Daněk, a.s. (projekt připravil J. Hlaváč z ČKD Libeň a montáž provedla ČKD - závod Slaný) a kladenská stavební firma Podnikatelství staveb Hrabě & Lozovský (obezdění). Jednalo se o první vodojem na území tehdejší republiky s nosnou konstrukcí kompletně z oceli. Jedná se o osm základních sloupů obezděných cihlovým zdivem, které však není nosné, tvoří pouze architektonický prvek a izolaci vnitřního prostoru. V horní část stavby byla umístěna nádrž o objemu 800 m3. Do 50. let 20. stol. stavba zásobovala vodou kladenskou čtvrť Rozdělov (odtud název Rozdělovský vodojem). S tehdejší dostavbou nedalekých věžáků však bylo zřejmé, že vodojem (o nižší výšce) již nebude kapacitně ani tlakově stačit požadavkům této nové bytové zástavby. Jeho funkci proto převzal v roce 1958 nově vystavěný vyšší vodojem Kladno-Les (51m). Do konce 80. let byl původní vodojem využíván pro posílení akumulace vody ve vodárenském systému, po dostavbě zemního vodojemu Kladno-Kožova hora se však stal nadbytečným a byl vyřazen z provozu (rok 1996), zvažovalo se dokonce jeho zbourání.

Dlouho nevyužívaný rozdělovský vodojem se jeho majitel (Vodárny Kladno – Mělník, a.s.) a provozovatel (Středočeské vodárny, a.s.) rozhodli v roce 2014 přestavět na multifunkční objekt. Během této přestavby, která probíhala v letech 2017 až 2019, došlo mimo jiné k náročnému snesení původní nádrže, kterou nahradila nová patra, do nichž byl umístěn dispečink obsluhující vodárenskou infrastrukturu okresů Kladno, Mělník, Praha – západ, Praha – východ a Rakovník, dále centrum kybernetické bezpečnosti pro koncern Veolia, vyhlídkové patro a panoramatická jednací místnost pro 50 osob. Ve spodních patrech věže jsou umístěné dvě expozice. První z nich je věnována vodě – jejímu získávání, využití a zpracování před návratem do přírodního koloběhu. Druhá se zabývá vodními ekosystémy a ochranou vodní fauny a flóry.

Zdařilý projekt přestavby věže navržený architektonickým ateliérem Esté architekti, s.r.o. (Michal Škrna, Tereza Tejkalové) získal ocenění v soutěžích Vodohospodářská stavba roku 2019 a Stavba roku Středočeského kraje 2020. Samotné stavební práce za zhruba 180 mil. Kč provedl generální dodavatel Jopo Constructions, a.s. podle projektové dokumentace D-plus, projektová a inženýrská, a.s. V současnosti bývá věž nazývána jako „Veolia Smart Control Tower“ nebo „Future Tower Kladno“.

Vodárenská věž je zpřístupňována během Dnů otevřených dveří a po předešlé domluvě pro skupiny o 15-ti a více návštěvnících.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Obsah obrázku obloha, exteriér, budova, věž

Popis byl vytvořen automaticky  Obsah obrázku exteriér, budova, obloha, dům

Popis byl vytvořen automaticky      

Foto: A.Průšová (duben 2023)

 

Obsah obrázku obloha, exteriér, budova, věž

Popis byl vytvořen automaticky  Obsah obrázku exteriér, budova, obloha, dům

Popis byl vytvořen automaticky  

Foto: vlastní archiv (říjen 2019)

 

  Obsah obrázku strom, exteriér

Popis byl vytvořen automaticky

Foto: J.Fábera (říjen 2009)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

Obsah obrázku mapa

Popis byl vytvořen automaticky 

www.mapy.cz

 

Diskuze: