Rozhledna na Kleti u Českého Krumlova

 

Popis: klet3Typ/materiál: kamenná

Lokalita: hora Kleť, asi 8 km severně od Českého Krumlova

GPS: 48.8654719N, 14.2832583E

Nadmořská výška: 1 084 m

Okres: Český Krumlov

Období výstavby: 1822 - 1825

Oficiální zpřístupnění: 1825, po rozsáhlé rekonstrukci pak 4. července 2009

Celková výška: 18 m

Výška vyhlídkové plošiny: 18 m

Počet schodů: 116 (17 ke vchodu do věže, 99 uvnitř)

Otevírací doba: denně kromě pondělí 9 – 17 hod.

Přístup: nejpohodlnější přístup je možný sedačkovou lanovkou od Krasetína, pěšky je možný po několika turistických trasách z Českého Krumlova, Holubova, Křemže, Chvalšin, Zlaté Koruny i Brloha

Výhled: daleký kruhový rozhled – Šumava, českobudějovická pánev, Novohradské hory, Alpy

Historie: Nejvyšší vrchol Blanského lesa Kleť (1 084 m) se může honosit jednou z našich nejstarších rozhleden. Již na počátku 19. století sem směřovaly kroky návštěvníků hledající vynikající kruhový rozhled. Kleť ovšem také sloužila pro účely vyměřovací a mapovací. Potřebu vystavět zde vyhlídkovou věž si tehdy uvědomil majitel zdejšího panství a velký cestovatel, kníže Josef Jan Schwarzenberg. Z jeho podnětu tu v letech 1822-1825 vystavěl architekt Jan Sallaba za téměř 5,5 tis. zlatých 18 metrů vysokou kamennou rozhlednu. Na počest zakladatele byla nazvána Josefovou věží. Zprvu však sloužila pouze vybraným hostům, knížecím návštěvám a kartografům, později měla i funkci hvězdárny.

Až do roku 1872 stála na Kleti rozhledna zcela osamocená. Tehdy byl k věži přistavěn domek pro hajného, který nabízel turistům občerstvení a nocleh. V roce 1925 přibyla na vrcholu Tereziina horská chata. Její patronkou byla kněžna Terezie ze Schwarzenbergu.

V roce 1957 začala na Kleti výstavba 116 m vysokého vysílače o hmotnosti 214 tun, který zahájil svůj provoz o dva roky později. Vysílač získal i vlastní přezdívku, říkalo se mu "Bububu" (Bukurešť - Budapešť - Budějovice). Z počátku s ním totiž bylo počítáno pro Rumunsko, později pro Bulharsko, ale nakonec našel své místo u Budějovic. V roce 1967 začaly práce na výstavbě druhého vysílače o výšce 172 metrů. V letech 1958 - 1961 zde byla vybudována hvězdárna. V zimě i v létě je možné se na vrchol a zpět dopravit sedačkovou lanovkou, jejíž dolní stanice se nachází v Krasetíně. Lanovka překonává délku 1 752 m a výšku 383 m, turisty přepravuje již od roku 1961.

V roce 1998 byla rozhledna a chata odkoupeny městem Český Krumlov za cca 4,5 mil. Kč od kaplického spotřebního družstva Jednota. Město však nemělo dostatek prostředků na nutné investice na opravy a údržbu chaty s rozhlednou a v roce 2005 prodalo areál na Kleti soukromému podnikateli panu Ladislavu Faktorovi, který následně chatu opravil a rozšířil. Pro turisty ji otevřel v červenci 2007. Posléze došlo na rozhlednu. Ta byla opravena v letech 2008 a 2009 firmou Vidox s.r.o. z Českého Krumlova podle projektové dokumentace pražské společnosti Murus, spol. s r.o. Po řadě drobných oprav se jednalo o první rozsáhlou rekonstrukci věže od jejího vzniku. Během ní byl odhalen například podpis na omítce psaný německým švabachem s datem 1847. Kromě nových podlah, omítek, rozvodů, trámů a speciálních ochranných nátěrů zdiva je uvnitř kamenné věže rovněž informační centrum a prostor pro výstavy. Návštěvník se může seznámit s expozicí o fauně a flóře v oblasti hory Kleť (u příležitosti 20. výročí založení CHKO Blanský les). Nový pohled nabízí původní okénka s vitrážemi, která byla do té doby zatlučená prkny. Otvory se neobjevují dokonce ani na nejstarších fotografiích. Nyní jsou ozdobou věže. Novinkovou službou pro návštěvníky je i dalekohled, nainstalovaný na vrcholu rozhledny. Na opravy za cca 10 mil.Kč přispěla z osmdesáti procent Evropská unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj. 

Věž byla opětovně turistům otevřena 4. července 2009.

Dne 13. listopadu 2019 byl na rozhlednu vyzvednut Zvon svobody. Jedná se o 780kg vážící zvon původně pojmenovaný Václav, který byl v roce 2016 odlit z podnětu okruhu lidí kolem Nadace Charty 77 na památku prezidenta Václava Havla rakouskou firmou Grassmayr Glockengiesserei GmbH z Innsbrucku. Zvon měl být zavěšen do věže kostela sv. Havla na pražském Starém městě. Jelikož však nesplňoval detailní podmínky zadání, byl českou stranou odmítnut a následně vystaven v muzeu zvonů firmy Grassmayr. Vystaveného zvonu s českými insigniemi si shodou náhod všimnuli manželé Mitterovi, kteří začali vyvíjet snahy o jeho záchranu, neboť se plánovalo roztavení zvonu. Po dohodě s majitelem chaty a rozhledny na Kleti, který zvon odkoupil, nakonec došlo k jeho vyzvednutí právě na této rozhledně. Samotné zavěšení zvonu a instalaci vyzváněcího mechanismu provedl p. Rottner. Návrh ocelové konstrukce pro zavěšení zvonu připravil Ing. arch. Heteša.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: A.Průšová (březen 2022)

 

            

Foto: A.Průšová (červenec 2018)

 

    

 

      

Foto: J.Šlapák (srpen 2016)

 

          

Foto: J.Šlapák (prosinec 2013)

 

        

Foto: J.Šlapák (červen 2012)

 

Popis: klet14  Popis: klet13  Popis: klet11  Popis: klet12  Popis: klet15

Foto: D.Sedlák (2009)

 

Popis: klet  Popis: klet1  Popis: klet2  Popis: klet4

Foto: se svolením rozhledny.webz.cz (2006)

 

Popis: klet-old

Foto: historická podoba rozhledny

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

Popis: klet-mapa1  Popis: klet-mapa2

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: