Rozhledna na vodárenské věži v Kolíně

 

Typ/materiál: zděná (vodárenská věž upravená na rozhlednu)

Lokalita: západní okraj Kolína (část Pražské Předměstí, ulice Míru), cca 2km západně od centra města

GPS: 50.0283469N, 15.1801853E

Nadmořská výška: 240m

Okres: Kolín

Období výstavby: 1928-1930, novodobá rekonstrukce: prosinec 2014 – srpen 2015

Oficiální zpřístupnění: 9. září 2015

Celková výška: 45m

Výška vyhlídkové plošiny: 36m

Počet schodů: 10 (k věži) + 20 (betonové schody do prvního patra) + 122 (na první vyhlídkovou terasu ve výšce 22,5m) + 74 (22 betonových a 52 kovových na druhou vyhlídkovou terasu)

Otevírací doba: Květen – září, ÚT – NE: 09:00 – 18:00 hodin. Říjen – duben, ÚT – NE: 10:00 – 16:00 hodin

Přístup: Trasa k rozhledně není značena. Z Karlova náměstí ležícího v centru města Kolín vyjdeme po ulici Pražské ve směru západním. Za SOŠ stavební zabočíme vlevo do Benešovy ulice. Dále pak odbočíme vpravo do ulice Míru, která nás přivede až k věži. Stavba se nachází na rozhraní západního okraje městské zástavby a zahrádkářské osady. Je umístěna na mírném návrší v nadm. výšce 240m. Vede okolo ní cesta a v jejím sousedství je malý park. Automobilem je možno dojet na konec ulice Míru, tedy téměř k věži.

Výhled: Kolínsko, Poděbrady, Kaňk, elektrárna Chvaletice, Železné hory, Krkonoše, Ještěd, Bezděz.

Historie: Kolínská vodárenská věž patří k dominantám města. Byla postavena v roce 1930 při rekonstrukci a rozšíření městského vodovodu. Součástí projektu bylo kromě celkové rekonstrukce stávajícího vodovodu také založení nových studní západně od města (za továrnou Lučebních závodů), vybudování přečerpávací stanice a právě výstavba nového věžového vodojemu v lokalitě zvané Na Čekanu. Projekt vodárenské věže připravil významný český hydrotechnik Ing. Dr. Jan Vladimír Hráský. Stavba věže byla zahájena v červenci 1928. Realizace stavby byla svěřena firmě Ing. Dr. Františka Uhra z Peček, který stavbu řídil spolu s Ing. Puckem. Projekt byl však následně upraven podle plánů architekta Františka Jandy (doporučil upustit od kulového tvaru a navrhl vlastní podobu objektu zahrnující rovněž vyhlídkový ochoz podepřený betonovými sloupy a přístupové schodiště ukončené pod ochozem menší kašnou). Zprovoznění vodárenské věže proběhlo v srpnu 1930.

                V roce 1977 byl provoz vodárenské věže zastaven, technologická část demontována. Následně, v roce 1990, byl objekt Středočeskými vodovody a kanalizacemi za několik desítek tisíc korun odprodán soukromé osobě, ta ji posléze prodala dalšímu zájemci. Objekt se stal předmětem realitních spekulací, mezitím však chátral, do jeho interiéru zatékalo a stal se snadným terčem pro vandaly a jeho okolí pro bezdomovce. V roce 2005 jej koupilo město Kolín za cca 2,7 mil. Kč a hledalo pro 45 metrů vysokou věž využití. V prosinci 2010 byla stavba prohlášena za technickou památku zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky. Drobné úpravy, kterými věž prošla v roce 2012, měly charakter pouze záchranných prací, při nichž byla zpevněna železobetonová konstrukce. Opravy si vyžádaly cca 1,5 mil. Kč (třetina byla uhrazena ze státní dotace, ostatní prostředky zajistil městský rozpočet).

                Nové dějiny kolínské vodárenské věže se začínají psát v roce 2014, kdy město Kolín zveřejnilo záměr nevyužívanou stavbu přebudovat na turistickou rozhlednu s vodárenskou expozicí (podle jiných variant se předpokládalo vytvoření kulturního centra s knihovnou nebo restaurace). Projekt na úpravu věže a jejího okolí za cca 10 mil. Kč byl z 80-ti procent podpořen dotací z ROP Střední Čechy. Dokumentace stavebních oprav byla připravena Ing. Martinem Škorpíkem. Stavební práce provedla kolínská společnost Building Agency s.r.o. Věž byla vybavena nižším bezbariérovým ochozem s projekcí a ve vodní nádrži videoprojekci na téma voda. Vnitřní expozice informuje o historii budovy a technické infrastruktuře a upozorňuje na turistické cíle v okolí.

                Slavnostně se opravená věž otevřela ve středu 9. září 2015. O její provoz se stará Městské informační centrum.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: A.Průšová (listopad 2015)

 

        

     

Foto: V.Bednář (září 2015)

 

      

Foto: J.Šlapák (srpen 2015)

 

        

         

Foto: J.Šlapák (červen 2015)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

     

    

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: