Zaniklá rozhledna Kopaniny u Olešnice

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: východní úpatí kopce Kopaniny (též Závrší, 688m), cca 1,5km západně od Olešnice, cca 30km severozápadně od Blanska

GPS: 49.5568781N, 16.4047658E

Nadmořská výška: 652m

Okres: Blansko

Období výstavby: konec roku 2004

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 9m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 6m

Počet schodů:

Otevírací doba: rozhledna byla volně přístupná

Přístup: K místu vede účelová asfaltová komunikace původně vybudovaná pro přístup k telekomunikačnímu stožáru pod vrchem Kopaniny. Ta začíná a vede od místního hřitova (odtud je to cca 2km). U rozhledny šlo i zaparkovat. Nacházela se zároveň na konci sjezdovky místního lyžařského areálu.

Výhled: Vzhledem k umístění rozhledny byl výhled omezen na sever a východ. Kromě širšího okolí města Olešnice bylo možné za dobrého počasí spatřit i Jeseníky.

Historie: Malá trámová rozhledna, která má své dvojnice na několika místech naší republiky, vznikla na sklonku roku 2004 na Blanensku na východním úpatí kopce Kopaniny (688 m) u Olešnice. Stavba, jenž vyrostla z podnětu sdružení obcí Mikroregionu Olešnicko, byla vysoká 9 metrů a výstup na vrchní vyhlídkovou plošinu umožňovaly dva kovové žebříky. Stříška rozhledny nesla větrnou růžici. Celkové náklady na výstavbu činily 300 tisíc korun, částkou 180 tisíc korun přispěl Jihomoravský krajský úřad. Pro svou výšku byla stavba některými místními nazývána největším lesním posedem a nejmenší rozhlednou v Česku.

                Nutno dodat, že rozhledna byla součástí areálu sloužícího zimním sportům (na úpatí kopce jsou 2 lyžařské vleky), který byl soukromým investorem v roce 2006 podstatně zmodernizován. Přímo na vrcholu Kopaniny nalezneme od roku 2005 také 30 metrů vysoký typizovaný ocelový stožár sloužící přenosu širokopásmového internetu. Další železný vysílač se nachází jen pár metrů jižně od rozhledny.

                V roce 2010 vedení olešnické radnice plánovalo, že stávající dřevěnou rozhlednu zdemontuje a umístí na jedno ze dvou vytipovaných vyhlídkových míst v blízkosti obce. Zároveň v místě postaví cca 25m vysokou rozhlednu z dřeva a oceli. Zůstalo ale pouze u plánu...

                Postupem času se technický stav dřevostavby zhoršil natolik, že na jaře 2020 byla rozhledna pro havarijní stav uzavřena a v září 2021 demontována členy SDH Olešnice. Na místě rozhledny zůstaly pouze betové základy a patky.

                Se zánikem rozhledny Kopaniny nechalo město Olešnice připravit plán obnovy vyhlídkové věže původního vzhledu (za cca 540 tis. Kč), avšak již s kovovými nosnými prvky podle projektové dokumentace ing. Jaroslava Vlasáka a ing. J. Horáka. Na tuto akci se podařilo získal dotaci (200 tis. Kč) z Programu rozvoje venkova Jihomoravského kraje. Zdražování stavebních materiálů v průběhu roku 2021 však zvýšilo původní cenu obnovy na cca 813 tis. Kč, což byla částka, se kterou zastupitelstvo města Olešnice vyjádřilo v září 2021 nesouhlas. Obnova rozhledny tak byla prozatím odložena.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: MěÚ Olešnice (září 2021)

 

      

Foto: M.Čada (2010)

 

Foto: se souhlasem www.boskovicko.cz (2005)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: