Rozhledna na Velkém Kosíři

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna 

Lokalita: hora Velký Kosíř zhruba mezi Prostějovem a Olomoucí

GPS: 49.5482872N, 17.0618567E

Nadmořská výška: 442m

Okres: Prostějov

Období výstavby: říjen 2012-červen 2013

Oficiální zpřístupnění: 22. června 2013

Celková výška: 28m

Výška vyhlídkové plošiny: 25m

Počet schodů: 158

Otevírací doba: www.kosirsko.cz

Přístup: je možný např. z centra Čech pod Kosířem, kde lze zaparkovat a pokračovat pěšky po žluté TZT cca 2,2km nebo z osady Slatinky (pěšky po trase naučné stezky Velký Kosíř II, cca 3km) nebo z osady Lhota pod Kosířem (odtud po zelené TZT pěšky necelé 3km) nebo z parkoviště (49.5242628N, 17.0905700E) při silnici Kostelec na Hané-Kaple, odtud dále pěšky po zelené TZT cca 3,7km

Výhled: oblast Hané, Drahanská vrchovina, Bouzovské vrchy, Nízký Jeseník

Historie: Počátky vyhlídkových staveb na vrchu Velký Kosíř (nazývaný též „hanácký Mount Blanc“) na Prostějovsku spadají do meziválečného období, kdy na vrcholku stávala dřevěná trámová rozhledna. Tu nechal v roce 1927 postavit místní turistický spolek. Celkem 26 metrů vysoká konstrukce však musela být v roce 1939 stržena kvůli špatnému technickému stavu. Za 2. světové války zde pak německá armáda vztyčila dočasnou vojenskou konstrukci.

                O obnově rozhledny na Velkém Kosíři se hovořilo několik let. Po roce 2003 se myšlenky ujala jistá agentura Kelt, záhy se však ukázalo, že realizovat tak ambiciózní plán je nad její síly. Nicméně později si myšlenku vzali za své představitelé mikroregionu Kosířsko (za podpory představitelů olomouckého hejtmanství, Regionu Haná a společnosti Lesy ČR), kterým se zalíbil originální projekt betonové rozhledny pokryté přírodním kamenem z dílny brněnského architekta Ing. arch. Svatopluka Sládečka z ateliéru NEW WORK. Ten mimo jiné měl z minulosti zkušenosti s projektováním rozhleden na Brdu v Chřibech a na Velkém Lopeníku v Bílých Karpatech. I navzdory vyhlášení veřejné sbírky na stavbu rozhledny v roce 2010, kdy lidé mohli přispět formou nákupu jednotlivých schodů, se však požadovanou částku 11 až 17 mil. Kč nepodařilo zajistit ani z evropských, ani z vnitrostátních zdrojů. Za této situace bylo přistoupeno k levnější variantě, kdy architekt Sládeček připravil v průběhu roku 2011 projekt dřevěné 39 metrů vysoké konstrukce opláštěné vodorovnými dřevěnými latěmi s vnějším schodištěm. Ani toto však nebyl konečný projekt, neboť z důvodu nedostatku financí byla v následujícím roce (projekt z dubna 2012) výška rozhledny snížena o 11 metrů a opláštěný kužel byl nahrazen otevřenou dřevěnou konstrukcí.

                V říjnu 2012 byla stavba nové rozhledny na Velkém Kosíři zahájena (základní kámen byl položen již k 1. lednu 2011). Na základě výsledků výběrového řízení se dodavatelem stavby stala prostějovská Stavební společnost Navrátil. Náklady na výstavbu dosáhly 6,5 mil. Kč a byly kryty z rozpočtu Olomouckého kraje (3 mil. Kč), z výtěžku veřejné sbírky (2,5 mil. Kč) a z prostředků mikroregionu Kosířsko (1 mil. Kč) a města Prostějov (0,1 mil. Kč). Společnost Lesy ČR upravila okolí, stezky a cyklostezku a pořídila nové lavičky. Celková výška komolého kužele dřevěné konstrukce (dřevo bylo dovezeno z lesů nedaleko Bouzova) posazené na kamenem obloženém soklu činí 28 metrů. V podstavě kužele se nachází zázemí nutné pro provoz budovy, toalety, prodejna suvenýrů a nádrže na užitkovou vodu. Odpad ze sociálního zařízení je odváděn do nově zbudované nedaleké jímky.

                Slavnostní otevření nové rozhledny proběhlo 22. června 2013. Po necelých čtyřech letech (od února 2017) však musela být z technických důvodů uzavřena. Mikroregion začal vůči stavební firmě a projektantovi reklamovat vady na ukotvení schodiště, přičemž reklamace vycházela z posudku znaleckého ústavu stavební fakulty ČVÚT, který však projektant a dodavatelská firma opakovaně odmítli jako neúplný. Mikroregion dokonce na stavební firmu podal žalobu. Nakonec však došlo k dohodě a firma na jaře 2018 rozhlednu opravila. Opětovně turistům slouží od 1. června 2018.

                Rozhledna je velmi oblíbeným turistickým cílem. Navštěvují ji tisíce lidí, konají se zde tradiční novoroční nebo valentýnské výstupy nebo slaňování pro veřejnost. Funguje zde občerstvení nebo dřevěný přístřešek s ohništěm. Během letní sezóny na Velký Kosíř zajíždí vždy první neděli v měsíci z Lutína nebo Čech pod Kosířem turistický vláček.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: A.Průšová (říjen 2021)

 

             

Foto: J.Šlapák (červen 2013)

 

           

Foto: A.Průšová (22/6/2013)

 

Foto – pozvánka na otevření rozhledny: www.kosirsko.cz

 

        

Foto z výstavby: www.kosir.cz

 

Foto – chronologie návrhů novodobé rozhledny

 

Foto – rozhledna z meziválečného období

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: