Rozhledna na Kotli u Rokycan

 

Typ/materiál: železná rozhledna

Lokalita: vrch Kotel, cca 5km jižně od Rokycan

GPS: 49.7118158N, 13.5958547E

Nadmořská výška: 575m

Okres: Rokycany

Období výstavby: říjen 2013 - květen 2014

Oficiální zpřístupnění: 10. května 2014

Celková výška: 28m

Výška vyhlídkové plošiny: 25m

Počet schodů: 142 (z toho prvních 72 vede na středový vyhlídkový ochoz)

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Z Rokycan pěšky po modré TZT ulicí Kotelská (cca 5km s převýšením 200m) nebo ze silnice Rokycany-Veselá, ze které na kopci za serpentinami (cca 4km za Rokycany) odbočuje k této rozhledně vpravo lesní cesta. Zde lze před závorou na malém lesním parkovišti odstavit vůz (49.7129500N, 13.6068328E) a pěšky po zmiňované lesní cestě (zároveň modré TZT) pokračovat až k rozhledně (zhruba 1,8km s převýšením 100m). Parkoviště i lesní cesta byly v roce 2014 upraveny pracovníky společenosti Lesy města Rokycany.

Výhled: Úplný kruhový výhled zahrnuje kromě města Rokycany další sídla v bližším okruhu věže, dále část Plzně. Z výrazných vrcholů vidíme např. Radyni se zříceninou hradu. Dále pohoří Šumava, Brdy, České Středohoří, Český les, Krušné hory.

Historie: První rozhledna na vrchu Kotel (575m) u Rokycan byla vybudována v roce 1895 díky iniciativě rokycanského odboru KČT. V roce 1909 však byla tato dřevěná šestipatrová stavba, nazývaná Krásná vyhlídka, odstraněna (její dřevěná konstrukce byla napadena hnilobou). Ještě před první světovou válkou se uvažovalo o její obnově – nikoli však na Kotli, ale na nedalekém Žďáru (629m). Z důvodu nedostatku financí ale z tohoto plánu nakonec sešlo. Později byl na Kotli vybudován vojenský ocelový stožár se signálním osvětlením pro leteckou dopravu, který sloužil svému účelu do 60. let minulého století. Jeho torzo v podobě příhradové 22,5m vysoké konstrukce zde stálo až do doby než muselo ustoupit novodobé rozhledně, stejně tak jako zbytky dřevěných sloupů přivádějících vzdušné elektrické vedení.

                Novodobá rozhledna na Kotli vznikla z podnětu města Rokycany, které výstavbu zvažovalo již v roce 2000, a Klubu Svobodných demokratů Rokycany, kteří se o vybudování věže snažili od roku 2009. Výsledkem těchto snah je současná celkem 28m vysoká rozhledna (s vnějším průměrem věže v horní části 4,2m a na půdorysu 13x13m), jejíž podoba respektuje jednu ze tří původních konstrukčních variant navržených plzeňskou společností INDBau - průmyslové a inženýrské stavby (projektant Ing. Václav Hatlman) podle autorského návrhu Bc. Evy Králové. Stavbu zrealizoval generální dodavatel společnost Teplotechna Ostrava, a.s., ocelovou konstrukci připravil subdodavatel havířovská firma NBS Invest, a.s., na montáži se podílela také ostravská firma Moravské montáže, s.r.o. Rozhledna je konstruována ve tvaru válce, jehož plášť se rozšiřuje směrem k základně. Skelet stavby tvoří čtyři opěrné sloupy tvaru paraboly. Ty jsou mezi sebou pospojovány obručemi a příčkami. Uprostřed objektu je zasazen tubus menšího průměru, který obtáčí spirálové schodiště se 142 stupni. Prvních 72 schodů vede na středový vyhlídkový ochoz, jež je umístěný v 12,5 metrech. Horní vyhlídková plošina je situována ve výšce 25m a zakryta dřevěnou střechou tvaru kulového vrchlíku.

                Celkové náklady na stavbu rozhledny dosáhly zhruba 5,3 mil. Kč. Cca 85 procent nákladů bylo pokryto evropskou dotací (Regionální operační program ROP NUTS II Jihozápad) na základě opakovaně předložených žádostí, zbytek prostředků poskytnulo město Rokycany ze svého rozpočtu. Další část prostředků se podařilo nashromáždit prostřednictvím veřejné sbírky (72 tis. Kč), do které se zapojily okolní obce, spolky, kluby, ale i jednotlivci, a to formou zakoupení pohlednice města v retro stylu. Celkový počet dárců dosáhnul téměř 2,5 tis. Většími obnosy přispělo několik 26 občanů, pět obcí, dvě hudební skupiny, pionýři, sokolové a dva kluby.

                Slavnostní otevření rozhledny na Kotli proběhlo v sobotu 10. května 2014. Návštěvníků za pěkného počasí dorazilo zhruba dva tisíce. Na místě bylo připravené občerstvení a posezení u ohně s opékáním buřtů. Slavnostní otevření doprovodila skupina Pěttet.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: M.Langerová (2021)

 

       

         

Foto: D.Sedlák (květen 2014)

 

    

Foto: J.Šlapák (duben 2014)

 

    

Foto: J.Štekl (březen - duben 2014)

 

    

Foto: A.Nekulová (začátek března 2014)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: