Rozhledna na Kozákově u Semil

 

Popis: kozakov11Typ/materiál: železná rozhledna

Lokalita: vrch Kozákov, cca 10km západně od Semil

GPS: 50.5943219N, 15.2630333E

Nadmořská výška: 743m

Okres: Semily

Období výstavby: květen až listopad 1994

Oficiální zpřístupnění: 22. dubna 1995

Celková výška: 48m

Výška vyhlídkové plošiny: 24m

Počet schodů: 124

Otevírací doba: www.chata-kozakov.cz

Přístup: Z Rovenska pod Troskami se vydat silnicí č. 285 na Lestkov, za obcí pak vpravo na Radostnou pod Kozákovem a pokračovat stále vzhůru přes ves Komárov až k rozhledně (zde možno parkovat před rozhlednou), přístup je po místních komunikacích možný samozřejmě i ze Semil nebo od vsi Záhoří. Cyklisté mohou využít cyklotrasy č. 4176 (a následně č. 4006) z Rovenska pod Troskami a ze Semil nebo č. 4006 z Turnova (vede přes Besednici a Koberovy). Pěší turisté mají na výběr z několika značených tras (žlutá TZT ze Semil a Loktuše, modrá TZT ze Železného Brodu a ze Sedmihorek, zelená TZT ze Semil a ze Záboří, přes Kozákov také vede červeně značená „Zlatá stezka Českého ráje“ ).

Výhled: Krkonoše, Jizerské hory, České Středohoří, Český ráj či Orlické hory

Historie: Hora Kozákov se svou nadmořskou výškou 743 metrů tvoří významnou dominantu oblasti Českého ráje umožňující výhled téměř na třetinu Čech. Tento výhled navíc od roku 1995 umocňuje nová víceúčelová věž.

                Historie vyhlídkových staveb na Kozákově však sahá hlouběji do historie. První myšlenky postavit zde rozhlednu se datují počátkem 20. století. Z pověření turnovského odboru KČT tehdy předložil malíř Jan Prousek návrh projektu na stavbu rozhledny a zároveň kaple zasvěcené věrozvěstům Cyrilu a Metodějovi. Jenomže úmrtí semilského rodáka F. L. Riegera (1903) vnuklo myšlenku postavit na jeho počest na Kozákově mohylu. Plán na stavbu 28 metrů vysokého vyhlídkového památníku však nikdy nebyl realizován. Ačkoli bylo za tímto účelem ustaveno družstvo (1904), ukázalo se nashromáždění předpokládaných 80 – 100 tisíc korun potřebných ke stavbě nad možnosti i snahy KČT.

                A tak se v roce 1911 družstvo vrátilo k původní myšlence – vybudovaní rozhledny a navíc i turistické chaty, která by návštěvníkům hory umožnila občerstvení i ubytování. Jenomže válečná léta veškeré úsilí přerušila.

                Zájem o vrcholek Kozákova však neupadal ani po první světové válce. V roce 1923 vznesl předseda semilského odboru KČT (zal. 1909) Vilém Petržílka návrh na zbudování turistické chaty nesoucí Riegrovo jméno. Projekt pražského architekta Jana Václavíka se povedl zrealizovat díky spojení prostředků turistů, podnikatelů, finančních ústavů, ministerstva obchodu i jednotlivců. Dílo architekta Rudolfa Kousala ze Železného Brodu bylo slavnostně otevřeno 24. června 1928 (základní kámen položen 29. srpna 1926). Stavitelem byl Josef Schejbal ze Semil. V té době také na Kozákově sloužila turistům dřevěná provizorní věž vysoká cca 12 metrů.

                Riegrova chata sloužila turistům až do 2. sv. války. Poté nastaly krušné časy. Chatu zabralo pro svoje účely německé vojsko a v poválečném období byla v majetku různých tělovýchovných organizací, posléze podniku Restaurace a jídelny. Ubytovací kapacity sloužily pouze vojsku. V roce 1962 objekt částečně vyhořel. Dva roky trvalo, než se turnovský RaJ pustil do oprav. Chatu nakonec v žalostném stavu koupil v roce 1996 semilský odbor KČT za cca 1,2 mil. Kč. Především díky státním dotacím byla chata za cca 9 mil. Kč opravena. Další rekonstrukcí, behem níž získala mimo jiné nový vzhled, prošla v roce 2004.

                Na výstavbu rozhledny si turisté museli počkat až na závěr 20. století. V souvislosti s výstavbou věže sloužící pro vojenské účely byla na základě dohody mezi armádou a semilským KČT plánovaná šestiboká kovová konstrukce rozšířena i o vyhlídkový ochoz. Finanční náklady na zbudování schodiště (124 schodů) i ochozu nesl plně odbor KČT a celkem činily 530 tis. Kč. Samotná výstavba věže byla zahájena v květnu 1994 předáním staveniště společnosti Silnice Jičín a již v červnu začala montáž segmentů. Dne 14. července 1994 začali montéři pražské firmy Igmar vztyčovat konstrukci za pomoci jeřábu s nosností 120 tun. Celá stavba byla dokončena v listopadu téhož roku. Vyhlídkový ochoz pak poprvé otevřen 1. prosince 1994, natrvalo pak od 22. dubna 1995 za účasti téměř dvou tisícovek lidí.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

     

Foto: J.Šlapák (červenec 2012)

 

Popis: kozakov20  Popis: kozakov21

Foto: Miloš Holý (2006)

 

Popis: kozakov17 Popis: kozakov10 Popis: kozakov11 Popis: kozakov12 Popis: kozakov13 Popis: kozakov15 

 

Popis: kozakov16 Popis: kozakov14 Popis: kozakov18 Popis: kozakov19 

Foto: vlastní archiv (2003)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

Popis: kozakov-mapa1  Popis: kozakov-mapa2

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: