Rozhledna na Kožichu u Řenčů

 

Typ/materiál: železná (vysílač mobilního operátora)

Lokalita: vrch Kožich (584m) nad Libákovicemi (obec Řenče), cca 20km jihovýchodně od Plzně

GPS: 49.5713133N, 13.4438544E

Nadmořská výška: 580m

Okres: Plzeň-jih

Období výstavby: prosinec 2007

Oficiální zpřístupnění: v průběhu roku 2008

Celková výška: 35m

Výška vyhlídkové plošiny: 24m

Počet schodů: 120

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Z východního okraje vesničky Libákovice, kudy prochází červená TZT, vede k rozhledně trasa NS Čertovo břemeno (k rozhledně asi 1km s převýšením 60m). Parkovat lze v Libákovicích na návsi, nicméně k rozhledně lze dojet i autem, je však nutné počítat s jízdou po polních cestách. Do Libákovic vede též cyklostezka č. 2187.

Výhled: Šumava, Rožmitál, Brdy, Zelená hora u Nepomuku, Radyně, Přešticko, Plzeň, Český les (na vyhlídkový ochoz byly v roce 2012 umístěny panoramatické fotografie s popisem jednotlivých viditelných míst)

Historie: Vrch Kožich (584m) a vedlejší vrch Hájek (587m) jsou nejvyššími body nad osadou Libákovice (obec Řenče, okr. Plzeň-jih). Za dobrého počasí je z Kožichu krásný rozhled do krajiny, to samozřejmě věděli i naši předci a první výškový bod s jakousi vyhlídkou tu zřídili už v roce 1865. Rozhlednu tehdy tvořily 4 sloupy 4m vysoké příčně spojené dřevem. Uprostřed kužele byl hlavní bod s podstavcem pro prkno. Podstavec a prkno sloužilo pro měřičský přístroj. „Tento kužel a vůbec vše co tu toho času tehdy bylo zřízeno zas časem hynulo až vše zas se ztratilo. Bylo to asi dosti nahnilé a lid to asi odnesl a spálil.“ (citováno z historických záznamů).

                Roku 1934 byla na Kožichu opět zřízena triangulační stanice postavená nákladem ministerstva financí. Byla vysoká 23m a tvořily ji opět čtyři dřevěné sloupy postaveny do čtverce. V prvním patře byl na plošině malý čtvercový stoleček a dvě sedačky z prkýnek. Vyhlídka byla postavena nad obrovským kamenem-skalkou. Kámen byl ze severní strany porostlý mechem a uprostřed balvanu byl zabudován žulový čtvercový kámen - důležitý bod pro zeměměřiče. Po roce 1968 prostor nějaký čas užívali vojáci. Pod skálou, na které stála rozhledna, vykopali bunkr, vybudovali odpalovací rampy a natáhli maskovací sítě. Časem zanikla i tato druhá vyhlídka, jen žulový kvádr - značka zeměměřičů - stále připomíná všem pamětníkům, kde dříve stávala.

                Do třetice si v roce 2005 vybrala vrch Kožich firma Vodafone pro vybudování své základnové stanice. Kovový stožár o výšce 35m s vyhlídkovou plošinou postavila plzeňská firma GES-Electronics, a.s. v prosinci roku 2007. Na jaře 2008 byla stavba zkolaudována.

                Provozovatelem vyhlídkového ochozu je obec Řenče.      

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: H.Vagnerová (září 2015)

 

 

Foto: V.Vozka (duben 2014)

 

         

Foto: D.Sedlák (leden 2011)

 

        

Foto: OÚ Řenče (J.Běl, 2008)

 

         

Foto: J.Velc (2008)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: