Novogotický templ v Krásném Dvoře

 

Typ/materiál: novogotický zděný templ s vyhlídkovou plošinou

Lokalita: zámecký park Krásný Dvůr u Podbořan, cca 40km jihozápadně od Loun

GPS: 50.2442597N, 13.3580728E

Nadmořská výška: 368m

Okres: Louny

Období výstavby: pravděpodobně byla stavba zahájena v roce 1793, prokazatelně stála již v roce 1797 (z tohoto roku pochází popis stavby i celého krásnodvorského parku od Jana Quirina Jahna – českého malíře, historika a teoretika umění)

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 20m

Výška vyhlídkové plošiny: 12m

Počet schodů: 77

Přístup: Templ se nachází v zámeckém parku a od parkoviště před zámkem (50.2512625N, 13.3709128E) nás k němu dovede místní značení (cca 1,5km s převýšením zhruba 70m). Kratší je přístup od golfového klubu (50.2427583N, 13.3555556E) nacházející se v blízkosti silnice Buškovice-Brody. Od budovy golfového klubu je to k rozhledně po rovině zhruba 300m.

Otevírací doba: od roku 2020 je rozhledna uzavřená

Výhled: Podbořansko, Krušné hory, Doupovské hory, jižní a východní výhled zakrývají vzrostlé stromy parku

Historie: Jednu z nejbizardnějších a nejvíce architektonicky pozoruhodných vyhlídkových staveb můžeme na našem území nalézt na nejvyšším místě zámeckého parku (365m) v Krásném Dvoře cca 5 km severně od Podbořan. Mohutná pseudogotická rozhledna patří k našim nejstarším vyhlídkovým stavbám a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou, v případě Krásného Dvora rodem Černínů.

            V zámeckém parku (vznikl jako vůbec první anglický park v Čechách v letech 1783-93, zakladatelem 100ha parku byl tehdejší majitel zámku Jan Rudolf Černín z Chudenic) nalezneme pozoruhodných stavbiček více: Panův templ, Goethův pavilon, Čínský pavilon, Červenou myslivnu, Gloriet, obelisk (postavený na památku vítězství Rakouska nad Francií v r. 1796) a samozřejmě rozhlednu. Jedná se o památník později zasvěcený vojevůdci z napoleonských válek Karlu Schwarzenbergovi. Jeho socha umístěná uprostřed templi pochází z roku 1847, jejím autorem byl Emanuel Max.

            Dlouhá léta přístupná vyhlídka, která po výstupu vnějšími schodišti nabízela výhled zejména na Krušné hory, Doupovské hory a Podbořansko, však byla po celkové rekonstrukci stavby (za 1,27 mil. Kč) v letech 1975-78 uzavřena. Výstup znemožnily kovové mříže a později i okolní oplocení, které zabránilo přístupu do blízkosti opětovně chátrající stavby.

            V roce 2007 se londýnská nadace "Přátelé českých a moravských zámků, zahrad a parků" nechala slyšet, že se zasadí o revitalizaci celého parku včetně provedení opravy rozhledny. Náklady na její opravu byly vyčísleny na cca 20 mil. Kč. Záměr však nevyšel, a tak se Národní památkový ústav ČR, resp. vedení zámku v Krásném Dvoře rozhodlo získat na rekonstrukci templu dotace z tzv. norských fondů. V roce 2014 se z nich podařilo získat cca 13 mil. Kč, další prostředky byly zajištěny z Ministerstva kultury. Celkové opravy za cca 21 mil. Kč byly zahájeny v červenci 2015. Termín jejich dokončení však musel být několikrát odsunut, během rekonstrukce se postupně ukázalo, že templ je v podstatně horším stavu než se na začátku předpokládalo. Opravy nakonec trvaly až do jara 2017. Hlavním zhotovitelem stavební obnovy byla pražská firma Avers, s.r.o. Barevná vitrážová okna (180m2) vytvořili s použitím starých postupů skláři z německého Waldsassenu. Rozpočet na ně představoval zhruba čtvrtinu celé obnovy. Socha Karla Schwarzenberga byla restaurována pod vedením akademické sochařky Niny Jindřichové. Ze strany správce památky Národního památkového ústavu byl projektovým manažerem Ing. Tomáš Petr a vedoucí projektu Mgr. Michaela Hofmanová. Na vytvoření výstavy „Krajinářské zahrady a parky“ v interiéru templu se podílel pražský ateliér Coll Coll, grafička Dana Skalická a Ing. Lenka Křesadlová, Ph.D. z Metodického centra zahradní kultury v Kroměříži. Opravený templ se poprvé návštěvníkům otevřel ve čtvrtek 25. května 2017, v běžném provozu byl od soboty 27. května 2017. Návštěvníci si zde mohli prohlédnout výstavu o přírodně krajinářských parcích, obnovené vitráže, zrekonstruovanou sochu polního maršála Karla Schwarzenberga a samozřejmě vystoupat na obnovený vyhlídkový ochoz.

            Tři roky po kompletní opravě se však v objektu objevily závady, které si v létě 2020 vynutily jeho uzavření. V interiéru se objevilo několik míst, na kterých se projevilo zatékání do konstrukce. Z toho důvodu památkáři rozhodli o uzavření stavby pro veřejnost a o prověření celé dřevěné konstrukce objektu. Posudek ukázal, že část dřevěných žeber, která byla vystavena zatékání do konstrukce, byla napadena dřevokaznou houbou. Reklamace vůči zhotoviteli nebyly úspěšné a celá záležitost vygradovala do soudního sporu. Souběžně s jednáním se zhotovitelskou společností o napravení závad se Národní památkový ústav snažil nalézt jinou firmu, která by havarijní stav odstranila. V opakovaných veřejných soutěžích se však zhotovitel, který by technicky náročnou opravu zajistil, nenašel.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

   

Foto: J.Fábera (říjen 2017)

 

           

Foto: A.Průšová (červenec 2017)

 

             

      

    

Foto: Mach (červen 2017)

 

   

Foto: Správa státního zámku v Krásném Dvoře (září 2016)

 

 

Foto: J.Šlapák (2011)

 

    

Foto: vlastní archiv (2004)

 

Foto: V.Šustr (2004)

 

Mapa polohy:

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: