Rozhledna Kukla v Oslavanech

 

Typ/materiál: betonová věž, bývalá těžní věž

Lokalita: areál bývalého dolu Kukla na okraji Oslavan, cca 30km jz. od Brna

GPS: 49°7'36.024"N, 16°20'34.132"E

Nadmořská výška: 270m

Okres: Brno-venkov

Období výstavby: 1911-1913 (opravena 2011-2012)

Oficiální zpřístupnění: 1. května 2012

Celková výška: 41m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 152

Otevírací doba: www.permonium.cz

Přístup: odbočkou ze silnice Padochov-Oslavany

Výhled:

Historie: Bývalá těžní věž přestavěná na rozhlednu je od roku 2012 novým turistickým cílem jižní Moravy. V areálu bývalého uhelného dolu Kukla na okraji Oslavan byl zábavní park Permonium (s podtitulem „zábavní park s příběhem“) slavnostně otevřen 1. května 2012. Na ploše 5 tis. metrů čtverečních zahrnuje celou řadu atrakcí, jako například důlní jezero, prales, sopku propojenou s dvouúrovňovým lanovým centrem, bludiště. Prohlídka je pojatá jako interaktivní hra plná různých nástrah a dovednostních i vědomostních úkolů. Součástí areálu je i vzdělávací a školicí centrum.

                Důl Kukla vznikl pod názvem Nová Šachta už v roce 1865, a to zpočátku za účelem větrání a odvodňování dolu Františka v nedalekém Padochově. V roce 1911-1913 byla šachta zmodernizována a začala dodávat uhlí pro nově vybudovanou elektrárnu v Oslavanech. V tomto období byla rovněž postavena těžní železobetonová věž, vysoká 37 metrů. V její nejvyšší části byl umístěn elektrický těžní stroj Koepe, první v Rakousko-Uhersku, s elektrickým měničem systému Illgner. Byl to první těžní stroj na území naší republiky zabudovaný v těžní věži.

                Uhlí se na dole Kukla (po 2. sv. válce přejmenován na důl Václav Nosek) těžilo až do roku 1973. Těžba se následně přesunula do nové šachty Jindřich II. ve Zbýšově. Na dole Kukla (max. hloubka 903 metrů, 11 pater) byly v následujících letech odčerpávány důlní vody. K jeho definitivnímu uzavření došlo v roce 1986.

                S nápadem nechat těžní věž zapsat jako kulturní památku a vytvořit zábavní centrum přišla v roce 2009 společnost Strojírna Oslavany s.r.o. Na projekt se jí podařilo získat 14 mil. Kč z Regionálního operačního programu Jihovýchod, dalších cca 20 mil. Kč našla firma ve vlastním rozpočtu. Přestavbu značně zchátralého a nevyužívaného areálu provedla společnost JMA stavební s.r.o. z Jihlavy (generální dodavatel) podle projektu ing. Arch. Břetislava Hetmera ze společnosti Interplan-CZ, s.r.o., rekonstrukci těžní věže projektovala brněnská firma Proxima projekt, s.r.o.

                Těžní věž, přebudovaná na vyhlídkový objekt s muzeem a panoramatickým výtahem, umožní výhled z ptačí perspektivy i vozíčkářům.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: V.Vozka (únor 2022)

 

        

Foto: A.Průšová (srpen 2021)

 

             

       

Foto: J.Šlapák (září 2012)

 

             

           

Foto: J.Klement (květen 2012)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: