Vyhlídková věž Kumburk

 

Typ/materiál: dřevěná konstrukce s kovovými schody

Lokalita: areál zříceniny hradu Kumburk (katastr obce Syřenov), cca 7km západně od Nové Paky, 20km jihovýchodně od Semil

GPS: 50.4933961N, 15.4457931E

Nadmořská výška: 632m

Okres: Semily

Období výstavby: červen - červenec 2018

Oficiální zpřístupnění: 14. července 2018

Celková výška: cca 6m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 5m

Počet schodů: 23

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Nejsnazší je od Syřenova, z osady Klepanda. Odtud lze dojet až pod hrad, kde je u lesa menší parkoviště (50.4955992N, 15.4429914E). Odtud dále pěšky až k hradu po červené TZT - cca 0,5km po lesní cestě (převýšení cca 80m).

Výhled: Krkonoše, Podkrkonoší, jičínská kotlina

Historie: Dějiny hradu Kumburk (dříve Goldenburk) u obce Syřenov na Jičínsku spadají do období kolem roku 1300, kdy jej založili příslušníci rodu Hronoviců. Až do počátku 17. století se v držení hradu střídali různí majitelé. Tehdy přestal být využíván jako obydlí majitelů panství a po třicetileté válce bylo jeho opevnění - obdobně jako u dalších hradů - z rozhodnutí císaře Ferdinanda III. pobořeno, vlastní hrad byl ponechán svému osudu, zčásti sloužil jako vězení. O jeho následnou zkázu se postarali obyvatelé z okolí, kteří používali kámen z hradu ke stavebním účelům. Jako naprostou zříceninu se snažil Kumburk zabezpečit po roce 1840 jeho tehdejší majitel Ferdinand z Trautmannsdorfu. Díky širokému rozhledu se už tehdy Kumburk stal oblíbeným cílem výletníků. Další záchranné práce zde před 1. sv. válkou plánovalo okresního hejtmanství v Nové Pace za podpory novopackého Okrašlovacího spolku, který měl v úmyslu upravit velkou věž na rozhlednu. Záměr však překazily válečné události. V záchranných akcích ještě před 2. sv. válkou pokračoval Klub československých turistů. Trautmannsdorfům patřilo kumburské panství až do roku 1945, kdy jim bylo státem zkonfiskováno.

                Po 2. sv. válce zřícenina krátce patřila KČT v Nové Pace, poté Československé obci sokolské. V roce 1952 byl Kumburk převeden do majetku státu, čímž byly snahy o jeho záchranu na dlouhá desetiletí zastaveny. Kumburk byl zároveň využíván armádou, která zde zřídila hlásku.

                Teprve až v roce 1999, kdy byla zřícenina převedena pod obec Syřenov, začala novodobá záchrana hradu zejména díky iniciativě Sdružení pro záchranu hradu Kumburk. Náletovými dřevinami zarostlá ruina byla postupně zpřístupňována turistům. V roce 2003 došlo k výstavbě dřevěné vyhlídkové plošiny, která byla umístěna do interiéru býv. velké věže. O osm let později byla konstrukce opravena.

                V roce 2017 byla původní vyhlídková plošina z důvodu havarijního stavu členy Sdružení odstraněna a v létě 2018 nahrazena novou (oproti hradním zdem samostatně stojící) vyhlídkovou konstrukcí v kombinaci dřeva a kovu. Dřevěný materiál uhradil Obecní úřad Syřenov.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: A.Průšová (říjen 2019)

 

        

Foto: Gep (léto 2018)

 

        

Foto: J.Šlapák (červenec 2013)

 

           

Foto: T.Sádlo (podzim 2007)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

    

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: