Rozhledna Lázek u Lanškrouna

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: vrch Lázek, cca 8km východně od Lanškrouna, cca 30km východně od Ústí nad Orlicí

GPS: 49.9256997N, 16.7053739E

Nadmořská výška: 714m

Okres: Ústí nad Orlicí

Období výstavby:

Oficiální zpřístupnění: 13. srpna 1933

Celková výška: 20m

Výška vyhlídkové plošiny: 17m

Počet schodů: k původnímu vchodu 19, ve věži pak 67

Otevírací doba: chata s rozhlednou nejsou přístupné

Přístup: Na Lázek vede např. červená TZT z městečka Štíty (8km, převýšení 260m) nebo zelená TZT z Lanškrouna (10km, převýšení cca 320m). K rozhledně lze dojet také autem (odbočkou ze silnice č. 368 Štíty-Moravská Třebová, cca 1km za obcí Cotkytle odbočit vpravo do mírného kopečka). Parkovat lze poblíž rozhledny.

Výhled: Jeseníky, Orlické hory, Krkonoše, Železné hory, Českomoravská vrchovina

Historie: Nejvyšší bod Zábřežské vrchoviny, kde vznikla v roce 1933 dřevěná rozhledna, je spjat s bouřlivou historií. Kdysi zde vedla hranice, a to nejen zemská, mezi Čechami a Moravou, ale též hranice národnostní a jazyková. Hranice, o kterou se vedly líté boje a spory.

Aby Lázek (714 m) zůstal v českých rukou, zakoupila strategicky významný pozemek na jeho vrcholu Národní jednota v Olomouci. V roce 1908 na něm nechala navršit mohylu, kterou zasvětila památce Svatopluka Čecha. O čtyři roky později vedle ní nechala zábřežským stavitelem Lubomírem Lolkem postavit rozhlednu. Byla to patnáctimetrová dřevěná věž se zastřešenou vyhlídkou a s malou verandou v přízemí. Otevřena byla na malé slavnosti 28. července 1912. Některým Němcům z Lanškrouna se však české aktivity na Lázku příliš nezamlouvaly. Několikrát to také dali znát. Jednou polámáním vysazených lip, jindy zase poškozením rozhledny. Ta musela být proto již po šesti letech stržena.

Druhý pokus postavit na kopci Lázek rozhlednu vzešel od Klubu československých turistů, který za tímto účelem uspořádal veřejnou sbírku. Dvacet metrů vysoká dřevěná rozhledna s 87 schody byla vystavěna podle návrhu architekta Jaroslava Stejskala z ústředí KČST a slavnostně otevřena 13. srpna 1933 v podobě velkolepé národní manifestace. Spolu s ní byla postavena i chata, která nese název iniciátora stavby Františka Reichla, vášnivého turisty, vrchního berního tajemníka ze Zábřehu. Stavbu na Lázku provedl stavitel Hynek Janů ze Zábřeha za 65 tis. Kč, ostatní zařízení stálo cca 9,3 tis. Kč. Do září 1938 se na Lázku konaly národní manifestace proti německému nacismu a za obranu republiky.

Během druhé světové války byl Lázek obsazen německou armádou a stal se nepřístupným. Stejně tak i v poválečných letech, kdy byl pronajímán soukromým osobám, později zde působil Svazarm ze Zábřehu. Nicméně turistům sloužil od roku 1955, a to i ve všední dny. Později byl jeho provoz omezován, od poloviny 80. let sloužil výhradně k rekreačním účelům železniční stanice Nymburk, ale i jako školské zařízení.

Po roce 1989 byla chata s rozhlednou vrácena KČT. Na počátku tohoto tisíciletí byl na Lázku vztyčen ocelový stožár mobilního operátora, který výrazně převyšuje samotnou rozhlednu a kazí celkovou siluetu vrcholu.

Rozhledna, která byla od roku 1995 dlouhá léta v soukromém vlastnictví, bývala přístupná nepravidelně, spíše podle vůle majitele, který celý objekt oplotil a upravil pro účely bydlení. Od roku 2013 byla rozhledna pro turisty trvale uzavřena. O dva roky později (kdy se vlastník objektu - karlovarská společnost Deneta, a.s. - ocitla v konkurzu) již byla chata na Lázku zcela opuštěna. Objekt byl po vypáčení vstupních dveří volně nechán napospas zlodějům a vandalům, což se velmi brzy podepsalo na jeho devastaci. V okolí chaty se objevily odpadky a zničený nábytek, z interiéru zloději vytrhali elektroinstalaci, pokusili se vybourat masivní ocelový krb, podlahy pokryl zdevastovaný inventář. Za této situace byl v rámci Svazku obcí Lanškrounsko v červnu 2015 schválen záměr odkoupit objekt z konkurzní podstaty. Podle znaleckého posudku činila odhadní cena dřevěné rozhledny a rekreační chaty včetně pozemků 831,5 tis. Kč (z toho hodnota samotné budovy cca 97 tis. Kč, bývalé prodejny vstupenek cca 91 tis. Kč a rozhledny cca 516 tis. Kč). Vítězem dražby se v listopadu 2015 ale nakonec stala pražská společnost Paper Black, s.r.o. s nabídkovou cenou 2,5 mil. Kč. Ta po nejnutnějších opravách zprovoznila chatu i rozhlednu od července 2016. Následně společnost několikrát změnila majitele s tím výsledkem, že od roku 2018 byla rozhledna opět uzavřená. Následně se zde rozjely stavební úpravy, díky kterým byl celý objekt i areál postupně zrekonstruovány. Část prostorů v chatě byla upravena na pokoje pro hosty a personál. Vybudováno bylo například nové topení. Nádvoří v areálu získalo dlažbu, nové ohniště, venkovní kuchyni a altán. Samotná chata a rozhledna byly opětovně přístupné od května 2021, a to v denním režimu. Od září 2022 je však objekt opět nepřístupný...

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: M.Kosek (květen 2021)

 

Foto: A.Průšová (září 2016)

 

Foto: A.Průšová (říjen 2012)

 

 

Foto: J.Horáková (2008)

 

Foto: historická podoba rozhledny

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: