Ornitologická pozorovatelna Velký lomnický rybník u Lomnice nad Lužnicí

 

Popis: lomnice12Typ/materiál: dřevěná pozorovací věž vodního ptactva

Lokalita: jihovýchodní břeh Velkého lomnického rybníka, cca 2km severně od Lomnice nad Lužnicí, cca 25km jihozápadně od Jindřichova Hradce

GPS: 49.0955278N, 14.7144722E

Nadmořská výška: 430m

Okres: Jindřichův Hradec

Období výstavby: 2001

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 7m

Výška vyhlídkové plošiny: 4m

Počet schodů: 20

Přístup: Od hřbitova v Lomnici nad Lužnicí (u silnice na Záblatí, lze zde zaparkovat - 49.0851506N, 14.7128389E) vede k  Velkému lomnickému rybníku s vyhlídkovou věží naučná stezka (hned za mostkem nad Zlatou stokou se stáčí doprava na polní cestu a pokračuje kolem rybníka Vydymač až na jihozápadní okraj rybníka, kde pokračuje jako okružní)

Otevírací doba: volně přístupná

Výhled: Velký lomnický rybník a nejbližší okolí

Historie: Ornitologická pozorovatelna u Velkého lomnického rybníka u města Lomnice nad Lužnicí (25ha) byla postavena v roce 2001 jako součást naučné stezky "Velký lomnický" s dvanácti zastaveními. Na jejím vybudování, které bylo podpořeno dotací z programu Phare, se podílel městský úřad Lomnice nad Lužnicí (prostřednictvím Lomnice Servis s.r.o.), společnost Lesy ČR, s.p. a Správa CHKO Třeboňsko. Od vytyčení naučné stezky se o ní staral lomnický skautský oddíl 13 klíčů. Nevýhodou stezky však bylo, že nevytvářela okruh a návštěvníci tak museli projít celou trasu tam i zpět, což částečně snižovalo její atraktivitu. Na jaře roku 2005 proto došlo k vytvoření plánovaného okruhu a tím i prodloužení této stezky o cca 1km a rozšíření o další 3 stanoviště.

                Součástí naučné stezky byla vyhlídková věž připomínající spíše myslivecký posed, pozorovací kryt umístěný na opačné straně rybníka, přístřešek proti nepřízni počasí (v místě bývalé plovárny) a odpočinkový koutek se šplhacími lany. Trasa byla vedena mimo jiné po dřevěném mostku zbudovaném přes jedno z ramen rybníka (pro svoji zchátralost však musel být v roce 2016 odstraněn a naučná stezka vedena po jiné trase).

                Zhruba po patnácti letech provozu se i přes průběžné drobnější opravy prováděné příspěvkovou organizací města Služby města Lomnice nad Lužnicí stav dřevěných staveb zhoršil natolik, že město nechalo stezku uzavřít a požádalo Ministerstvo pro místní rozvoj v roce 2018 o grant na její rekonstrukci. Budou opraveny mostky, přibyde další ornitologická pozorovatelna, pěšiny budou vysypány šotolinou. Plánovaný rozpočet na tyto akce byl stanoven na cca 2,5 mil. Kč. Jestli je město získá, bude jasné na konci dubna 2019. V případě, že by nebylo úspěšné, s opravami stejně začne, budou ale skromnější, investice se bude muset vejít do 500 tis. Kč (jednalo by se pouze o opravu mostků a stávající pozorovatelny). Radnice za tímto účelem vypsala v dubnu 2019 veřejnou zakázku.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: J.Šlapák (květen 2020)

 

        

Foto: D.Sedlák (září 2012)

 

Popis: lomnice20  Popis: lomnice21  Popis: lomnice15  Popis: lomnice22  Popis: lomnice24  Popis: lomnice23

Foto: M.Klofec (únor 2009)

 

Popis: lomnice11  Popis: lomnice12  Popis: lomnice13  Popis: lomnice14  Popis: lomnice10

Foto: J.Velc (prosinec 2008)

 

Popis: lomnice1  Popis: lomnice2  Popis: lomnice3  Popis: lomnice5  Popis: lomnice4

Foto: vlastní archiv (srpen 2005)

 

Mapa polohy:

 

Popis: lomnicenl-mapa1  Popis: lomnicenl-mapa2

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: