Ornitologická pozorovatelna Velký lomnický rybník u Lomnice nad Lužnicí

 

Popis: lomnice12Typ/materiál: dřevěná pozorovací věž vodního ptactva

Lokalita: jihovýchodní břeh Velkého lomnického rybníka, cca 2km severně od Lomnice nad Lužnicí, cca 25km jihozápadně od Jindřichova Hradce

GPS: 49.0955278N, 14.7144722E

Nadmořská výška: 430m

Okres: Jindřichův Hradec

Období výstavby: 2001

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 7m

Výška vyhlídkové plošiny: 4m

Počet schodů: 20

Přístup: Od hřbitova v Lomnici nad Lužnicí (u silnice na Záblatí, lze zde zaparkovat - 49.0851506N, 14.7128389E) vede k  Velkému lomnickému rybníku s vyhlídkovou věží naučná stezka (hned za mostkem nad Zlatou stokou se stáčí doprava na polní cestu a pokračuje kolem rybníka Vydymač až na jihozápadní okraj rybníka, kde pokračuje jako okružní)

Otevírací doba: volně přístupná

Výhled: Velký lomnický rybník a nejbližší okolí

Historie: Ornitologická pozorovatelna u Velkého lomnického rybníka u města Lomnice nad Lužnicí (25ha) byla postavena v roce 2001 jako součást naučné stezky "Velký lomnický" s dvanácti zastaveními. Na jejím vybudování, které bylo podpořeno dotací z programu Phare, se podílel městský úřad Lomnice nad Lužnicí (prostřednictvím Lomnice Servis s.r.o.), společnost Lesy ČR, s.p. a Správa CHKO Třeboňsko. Od vytyčení naučné stezky se o ní staral lomnický skautský oddíl 13 klíčů. Nevýhodou stezky však bylo, že nevytvářela okruh a návštěvníci tak museli projít celou trasu tam i zpět, což částečně snižovalo její atraktivitu. Na jaře roku 2005 proto došlo k vytvoření plánovaného okruhu a tím i prodloužení této stezky o cca 1km a rozšíření o další 3 stanoviště.

                Součástí naučné stezky byla vyhlídková věž připomínající spíše myslivecký posed, pozorovací kryt umístěný na opačné straně rybníka, přístřešek proti nepřízni počasí (v místě bývalé plovárny) a odpočinkový koutek se šplhacími lany. Trasa byla vedena mimo jiné po dřevěném mostku zbudovaném přes jedno z ramen rybníka (pro svoji zchátralost však musel být v roce 2016 odstraněn a naučná stezka vedena po jiné trase).

                Zhruba po patnácti letech provozu se i přes průběžné drobnější opravy prováděné příspěvkovou organizací města Služby města Lomnice nad Lužnicí stav dřevěných staveb zhoršil natolik, že město nechalo stezku uzavřít a požádalo Ministerstvo pro místní rozvoj v roce 2018 o grant na její rekonstrukci. Zejména díky následné finanční podpoře z Evropského fondu pro regionální rozvoj (Operačního programu Životní prostředí) ve výši 1,2 mil. Kč došlo na podzim 2021 na naučné stezce k obnově pěšin, lávek a opravě ornitologické pozorovatelny. Realizace úprav se podle projektu ing. Michala Skalíka z Třeboně chopila firma Dvořák stavební s.r.o. z Českých Budějovic za částku 2,5 mil. Kč.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: J.Šlapák (květen 2020)

 

        

Foto: D.Sedlák (září 2012)

 

Popis: lomnice20  Popis: lomnice21  Popis: lomnice15  Popis: lomnice22  Popis: lomnice24  Popis: lomnice23

Foto: M.Klofec (únor 2009)

 

Popis: lomnice11  Popis: lomnice12  Popis: lomnice13  Popis: lomnice14  Popis: lomnice10

Foto: J.Velc (prosinec 2008)

 

Popis: lomnice1  Popis: lomnice2  Popis: lomnice3  Popis: lomnice5  Popis: lomnice4

Foto: vlastní archiv (srpen 2005)

 

Mapa polohy:

 

Popis: lomnicenl-mapa1  Popis: lomnicenl-mapa2

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: