Vyhlídka u Zámečku v Lovosicích

 

Typ/materiál: kovová vyhlídková věž s dřevěným opláštěním

Lokalita: levý břeh Labe u kavárny Zámeček v Lovosicích, cca 8km západně od Litoměřic

GPS: 50.5168339N, 14.0582353E

Nadmořská výška: 150m

Okres: Litoměřice

Období výstavby: září 2018 – duben 2019

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 7,3m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 4m

Počet schodů: 24 betonových k patě věže a dále 22 železných na vyhlídkový ochoz

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: z centra města ulicí Přívozní (kolem lesoparku Osmička) až k řece Labe, rozhledna stojí u Café Zámeček, kde lze i zaparkovat

Výhled: Labe, vedle stojící kavárna Zámeček, přilehlý sportovní areál, blízké vrcholy Českého středohoří - západním směrem Lovoš, Ovčín, Boreč a severovýchodně kopec Radobýl

Historie: Vyhlídkové místo na levém břehu Labe v Lovosicích bylo vybudováno již zřejmě v roce 1869, a to nad místním přívozem poblíž honosného zámečku vystavěného v roce 1865 knížetem Janen Adolfem Schwarzenbergem (návrh objektu připravil architekt Deworezky, který se podílel mimo jiné na stavbě zámku Hluboká nad Vltavou). Jednalo se o nižší vyhlídkový altán postavený na umělé vyvýšenině, v jejíchž útrobách se nacházel pivní sklep a místnost pro uskladnění ledu pro potřeby restaurace (Elberestauration) umístěné právě v budově zámečku. Restaurace se brzy stala oblíbeným výletním místem nejen pro lovosické občany. Kromě kuchyně nabízela i velkou zahradu a prostornou terasu. Světlá historie zámečku skončila počátkem 50. let 20. stol., kdy byla restaurace zrušena a objekt převzala do užívání armáda. Od 60. let zde sídlilo lovosické Střední odborné učiliště zemědělské. Jeho pracovníci tehdy původní pivní sklep pod vyhlídkou upravili na kulturní místnost ROH s nástěnnými kresbami.

                Vyhlídkový gloriet po zrušení restaurace chátral a v průběhu 70. let zcela zaniknul. Návrší, na kterém stával, zarostlo vegetací a později se stalo součástí oploceného pozemku prodejny plynových bomb.

                Samotný zámeček, který postupně rovněž chátral, byl v roce 2003 značně poničen povodněmi. Učiliště objekt opustilo a krajský úřad, kterému do té doby patřil, nenašel dostatek finančních prostředků na jeho rekonstrukci a zvažoval prodej objektu. Lovosická radnice tehdy chtěla budovu převzít a přeměnit na ubytovnu pro sportovce. Pro nejasný časový fond využití a potíže města jako dražitele v plánované veřejné dražbě ale od záměru ustoupilo. Na základě výsledků dražby následně zámeček připadnul soukromému podnikateli. V roce 2007 ale nový majitel zemřel a budova přešla do vlastnictví státu, resp. města. To jej následně prodalo stavební společnosti Reader & Falge s.r.o. (tehdy jedna z divizí ústecké stavební firmy INSKY s.r.o.), jehož vedení nechalo ruinu zámečku v roce 2009 kompletně zrekonstruovat. Do jeho přízemí byla umístěna kavárna Café Zámeček. Budova začala sloužit zároveň jako sídlo společnosti.

Již v průběhu rekonstrukce Zámečku se společnost rozhodla obnovit i blízké vyhlídkové místo. V roce 2011 se jí podařilo odkoupit dotčený pozemek, načež probíhaly diskuze o využití vyhlídky. Z celkem tří vypracovaných návrhů byla nakonec vybrána varianta architektonicky výrazné rozhledny, jejíž stavba byla zahájena na konci roku 2018. Ta trvala do dubna 2019. Celkové náklady dosáhly cca 2,5 mil. Kč, z toho polovina byla pokryta dotací Ministerstva pro místní rozvoj. Projekt dřevěné vyhlídky s ocelovým schodištěm a plachtovou střechou (hyperbolický paraboloid) připomínající přesýpací hodiny připravil ústecký architekt Luboš Hruška, který pracoval už na obnově Zámečku. Kovovou část vyhlídky dodala firma Mont Union, s.r.o. z Chabařovic.

Vyhlídka u Zámečku, jak byla pojmenována, byla zkolaudována v dubnu 2019, od té doby zároveň slouží návštěvníkům.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

     

Foto: A.Průšová (červenec 2021)

 

   

Foto: Ziky (květen 2021)

 

             

Foto: J.Šlapák (červen 2020)

 

           

        

Foto: Ziky (září 2019)

 

     

Foto: Ziky (duben 2019)

 

    

Foto: Ziky (březen 2019)

 

    

Foto: Ziky (prosinec 2018)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: