Rozhledna na Markoušovickém hřebeni (Slavětínská rozhledna)

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna s ocelovými prvky

Lokalita: jedná se o nejvyšší místo Markoušovického hřebene (součást Jestřebích hor) na pomezí katastrů obcí - Chvaleč, Radvanice, Trutnov a Velké Svatoňovice, cca 7km východně od Trutnova

GPS: 50.5753997N, 16.0122300E

Nadmořská výška: 708m

Okres: Trutnov

Období výstavby: srpen 2013 – srpen 2014

Oficiální zpřístupnění: 30. září 2014

Celková výška: 22,4m

Výška vyhlídkové plošiny: 18m

Počet schodů: 92

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: K rozhledně vedou pouze lesní cesty, resp. turistické trasy: od osady Slavětín (část obce Radvanice) po neznačených polních cestách (necelé 2km), z druhé strany z osady Lhota (část Trutnova), po zelené TZT od železniční zastávky Petříkovice (3km s převýšením asi 250m) či z osady Markoušovice (tam lze zaparkovat před zákazem vjezdu téměř na konci vsi, 50.5644164N, 16.0109594E, a odtud stále do kopce a po později značených TZT až k rozhledně, celkem cca 2km s převýšení 200m). Autem je možné se nejblíže dostat přes osadu Lhota po úzké asfaltce do vesničky Bezděkov, kde je na jejím konci (ulice Bezděkovská) před závorou a cedulí zákaz vjezdu menší plocha pro parkování (50.5840744N, 16.0037797E). Odtud je to dále pěšky lesem k rozhledně cca 1,3km s převýšením 160m. Posledních cca 500m vede po zelené TZT.

Výhled: kruhový rozhled umožňuje spatřit např. Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Kladské pomezí, Javoří hory, Českoskalicko (vodní nádrž Rozkoš), Trutnov, Jestřebí hory, Žacléřskou vrchovinu

Historie: O výstavbu turistické rozhledny s altánem na Markoušovickém hřebeni poblíž osady Slavětín (okres Trutnov) se společnost Lesy ČR s.p. pokoušela zhruba od roku 2011, kdy vyhlásila výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace. Autorem projektu se následně stali architekti Ing. Antonín Olšina a Ing. Martin Novák, kteří navrhnuli přes 22m vysokou dřevěnou věž s ocelovými prvky.

                Stavba rozhledny byla zahájena na začátku srpna 2013, generálním dodavatelem se stala firma Tesmen, spol. s r.o. z Olešnice u Červeného Kostelce. Náklady na výstavbu věže činily 2,1 mil. Kč, z toho 68 % nákladů bylo uhrazeno z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova prostřednictvím Programu rozvoje venkova ČR. Zbylou část prostředků uhradily Lesy ČR s.p. ze svého Programu 2020 na podporu veřejně prospěšné funkce lesů. Současně se stavbou rozhledny byl v její blízkosti postaven odpočinkový dřevěný altán, informační panel a na přístupové cestě, která byla v roce 2012 opravena, lavičky.

                Samotná rozhledna je čtyřpatrová. Na železobetonovém základu je vztyčena dřevěná konstrukce z loupané kulatiny douglasky tisolisté, další konstrukční prvky (podlahy, zábradlí) jsou z dubového dřeva. Železnou část rozhledny reprezentuje zejména schodiště a táhla nosné příhradové konstrukce.

                Slavnostní otevření rozhledny na Markoušovickém hřebeni nebo též Slavětínské rozhledny, jak je někdy nazývána, proběhlo v úterý 30. září 2014, mimo jiné za účasti starostů obcí, na jejichž čtyřmezí se věž nachází (Trutnov, Chvaleč, Radvanice a Velké Svatoňovice), veřejnosti a trubačů z České lesnické akademie Trutnov.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: P.Urbanec (listopad 2020)

 

      

Foto: J.Šlapák (listopad 2014)

 

      

        

Foto: J.Hrodek (září 2014)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření rozhledny

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

  

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: