Rozhledna Maruška

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: vrch Maruška, nejvyšší místo k.ú. Hošťálková (cca 7km severozápadně od této obce), cca  20km severozápadně od Vsetína

GPS:  49.3659044N, 17.8283839E

Nadmořská výška: 664m

Okres: Vsetín

Období výstavby: duben-červenec 2014

Oficiální zpřístupnění: 10. srpna 2014

Celková výška: 16m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 12m

Počet schodů: 43

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Nejsnazší přístup je od chaty Na Trojáku, která se nachází při silnici Bystřice pod Hostýnem-Hošťálková. Odtud je to k rozhledně po užší asfaltce mírným stoupáním (zároveň po zelené TZT a NS Tesák) asi 2km. Zaparkovat lze poblíž rozhledny.

Výhled: např. kromě přilehlé části Hostýnských vrchů (dominantní Humenec), také část Moravskoslezských Beskyd, Javorníky, Vizovické vrchy (zde např. rozhledna Vartovna)

Historie: Oblast Hostýnských vrchů se od léta 2014 může pyšnit novou rozhlednou. Stala se jí oficiálně nazvaná „Meteorologická věž - environmentální stanoviště pro výuku a setkávání dětí a mládeže“ známá podle názvu hory, na které se nachází, jako „Rozhledna Maruška“.

                Dvoupatrová dřevěná stavba postavená ve valašském stylu se nachází na tzv. Hostýnské magistrále, kudy prochází celá řada turistických tras a v zimě běžeckých stop, a to v těsném sousedství meteorologické stanice Maruška. Rozhledna, která zároveň slouží jako stanoviště Českého hydrometeorologického ústavu, je vybavena meteorologickými přístroji, které zaznamenávají např. rychlost větru či intenzitu slunečního svitu. Informace jsou pak přenášeny na světelný banner.

                Stavba byla dlouhou dobu plánována obcí Hošťálková a podle projektu arch. Antonína Závady (atelier ARSTAV) ji ze 72 kubíků smrkového dřeva z místních lesů postavili obyvatelé Hošťálkové pod vedením tesařského mistra Antonína Papšíka. Náklady na stavbu věže dosáhly cca 580 tis. Kč, z 90% ji pokryla dotace z programu Podpory obnovy a rozvoje venkova Ministerstva pro místní rozvoj.

                Slavnostní otevření rozhledny proběhlo v neděli 10. srpna 2014.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

 

     

Foto: J.Šlapák (říjen 2019)

 

        

Foto: A.Průšová (prosinec 2018)

 

          

Foto: J.Šlapák (listopad 2014)

 

        

 

 

Foto: V.Vozka (srpen 2014)

 

      

Foto: M.Špád (srpen 2014)

 

 

Foto: A.Průšová (červen 2014)

 

 

Foto: F.Garncarz (duben 2014)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

    

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: