Vyhlídková věž leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

 

Typ/materiál: zděná vyhlídková věž s ocelovými prvky

Lokalita: jižní okraj Mladé Boleslavi, letiště Aeroklub Mladá Boleslav – letecké muzeum Metoděje Vlacha

GPS: 50.4019944N, 14.8991319E

Nadmořská výška: 236m

Okres: Mladá Boleslav

Období výstavby: 2012 - 2013

Oficiální zpřístupnění: 12. dubna 2015

Celková výška: 22,3m

Výška vyhlídkové plošiny: 14,2m

Počet schodů:

Otevírací doba: vyhlídková věž přístupná od dubna do října během provozu muzea (denně od 9:00 do 17:00)

Přístup: možno sjet na exitu 40 dálnice D10 a přes místní část Bezděčín pokračovat Pražskou ulicí a poté doleva Regnerovou ulicí až k letištní budově (viz mapka dole). Před muzeem se nachází velké parkoviště.

Výhled: areál mladoboleslavského letiště, Mladá Boleslav, východním směrem zalesněný pás Přírodního parku Chlum, přilehlá část CHKO Český ráj, jižním směrem oblast Jizerské tabule,…

Historie: Novou turistickou atrakci získalo v roce 2015 město Mladá Boleslav, když zde bylo otevřeno letecké muzeum Metoděje Vlacha. Rozsáhlý projekt, jehož iniciátorem byl Nadační fond letadla Metoda Vlacha (zal. v roce 2001), stál zhruba 180 mil. Kč, investorem byl Středočeský Krajský úřad. Provozovatelem muzea je Muzeum Mladoboleslavska.

                Projekt výstavby muzea byl připraven v roce 2009 a s jeho realizací bylo započato o tři roky později. Výstavba muzea však nebyl jednoduchý proces, neboť byla zahájena navzdory nepřiznání evropské dotace (měla pokrýt 80% nákladů). Současně došlo k odstavení tehdejšího hejtmana Středočeského KÚ Davida Ratha, který projekt velmi podporoval, z politické sféry. Navíc kauzu kolem evropské dotace vyšetřovala policie (posléze ji odložila). Později v průběhu stavby došly finanční prostředky a hrozilo, že výstavba bude zastavena. Plánoval se dokonce její odprodej městu a přebudování na aquapark. Přesto nakonec Středočeský Krajský úřad potřebné prostředky zajistil, navíc na vybavení interiérů získal evropskou dotaci alespoň ve výši 15 mil. Kč. Generálním dodavatelem stavby byla kladenská firma Energie – stavební a báňská, a.s. Dřevěné konstrukce jsou dílem firmy TESKO konstrukce s.r.o.

                V mladoboleslavském leteckém muzeu je vystaveno více než 25 plně funkčních letadel, dále je možné zde shlédnout výstavu leteckých motorů a dalších předmětů souvisejících s letectvím. K zajímavostem patří i funkční replika letadla Metoděje Vlacha, konstruktéra a aviatika, který v roce 1912 v Mladé Boleslavi postavil a odzkoušel první české letadlo poháněné automobilovým motorem. Nechybějí ani letecké simulátory nebo simulátory seskoku s padákem a přetížení. Součástí objektu je kavárna a dětský koutek.

                Architektonicky zajímavá budova muzea od architekta Michala Hlaváčka (projekt pražského architektonického ateliéru Hlaváček - architekti, s.r.o.: Michal Hlaváček, Ludvík Holub, Daniela Šimková, Pavel Lupač a projekční kanceláře Konstat, s.r.o.) nese jeden z pěti titulů soutěže Stavba roku 2014 udělený Nadací pro rozvoj architektury. Jeho součástí je betonová 22m vysoká rozhledna umožňující výhled především na areál letiště, Mladou Boleslav i vzdálenější horizonty.

                Slavnostní otevření muzea (za účasti premiéra Bohuslava Sobotky) proběhlo 12. dubna 2015 při příležitosti Světového dne letectví a kosmonautiky.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

            

 

     

Foto: vlastní archiv (únor 2019)

 

    

Foto: A.Průšová (červen 2018)

 

      

Foto: M.Kosek (2017)

 

            

Foto: J.Šlapák (červen 2016)

 

        

Foto: Gep (březen 2016)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: