Rozhledna na Strážném vrchu u Merboltic

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna na kamenném základě

Lokalita: Strážný vrch cca 1km východně od obce Merboltice, cca 25km jihovýchodně od Děčína  

GPS: 50.6871514N, 14.3555233E

Nadmořská výška: 601m

Okres: Děčín

Období výstavby: léto 2005-podzim 2006

Oficiální zpřístupnění: 18. listopadu 2006

Celková výška: 12m

Výška vyhlídkové plošiny: 8m

Počet schodů: 9 kamenných + 36 dřevěných (3 žebříky)

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Je možný pouze pěšky, a to buď od zvonice v obci Merboltice po modré TZT (1,6km s převýšením téměř 200m!) nebo méně náročnou cestou z osady Velká Javorská (část města Žandov) po zelené TZT přes Havraní vrch a poté po modré TZT. Zaparkovat lze na konci osady u objektu trafostanice (50.6758942N, 14.3622072E), odkud je to po uvedených TZT po polních a později lesních cestách k rozhledně asi 1,8km. Ze sedla za Havranním vrchem činí převýšení zhruba 70m.

Výhled: České středohoří, Lužické hory, Jizerské hory, Bezděz, Ralsko, Krušné hory

Historie: Doslova korunku ke korunce střádali v malé obci Merboltice v Českém Středohoří na znovuobnovení rozhledny na nedalekém Strážném vrchu (601m). Několikaleté nezdolné úsilí místního obecního úřadu a několika nadšenců vyústilo ve zbudování nové dřevěné rozhledny v místě, kde se dříve tyčila kamenná vyhlídková věž.

                Zájem o Strážný vrch (dříve Hutberg nebo též Klobouk) projevili z turistického hlediska zájem členové Horského spolku pro České Švýcarsko a místní Sdružení přátel přírody již v 80. letech 19. stol. Nejprve zde vznikla malá chatka a byla upravena přístupová cesta. V roce 1893 pak výletní restaurace. Výstavba rozhledny na sebe nenechala dlouho čekat. Její realizace se na přelomu století ujal místní hostinský Johann Roessler, vlastník pozemků na Strážném vrchu, podle plánů Stefana Hilleho, merboltického občana. Svému účelu začala dřevěná vyhlídková věž sloužit v létě roku 1901. Dostala jméno „Mariina věž“ podle manželky Johanna Roesslera.

                Dřevěná konstrukce trpěla nepřízní počasí a to se začalo projevovat již během první světové války. Za této situace přistoupilo Sdružení přátel přírody ke stržení věže a v letech 1924-5 k výstavbě nové kamenné věže (znělcové kvádry a cihly) o celkové výšce 10 metrů. Svého otevření se dočkala 25. května 1925. Přečkala až do 60. let 20. století, kdy se zřejmě jako následek silné bouře zřítila.

                Navázat na tradici rozhlížení ze Strážného vrchu se merboltičtí znovu rozhodli v roce 1999. Projekt nové věže vypracoval Jiří Novák z Verneřic. Původní plán, zpřístupnit věž u příležitosti 100. výročí otevření první rozhledny, tj. v roce 2001, selhal z důvodu finančního, rovněž i z důvodu pomalého úředního postupu. V roce 2002 byla upravena cesta na vrchol a připraveny dřevěné části věže na pile v Ludvíkovicích (dřevo na vyhlídku dodala obec Merboltice ze svých lesů). Následující dva roky se nesly v duchu marného hledání firmy, která by provedla úpravu vrcholu a vybudovala kamenný podstavec věže. Stavebníky vždy odradil špatně přístupný terén. Až v létě roku 2005 byla stavba základny zrealizována firmou Kneifl z Horní Police. Dřevěnou část osmiboké rozhledny postavil během letních měsíců roku 2006 děčínský tesař Karel Martínek. Celkové náklady na pořízení stavby přesáhly částku 750 tis. Kč, z toho Ústecký KÚ poskytl dotaci 60 tis. Kč, další peníze přinesl prodej propagačních pohlednic (zhotoveny firmou Studio REMA´93), přispěli i sponzoři. Podstatná část financí plynula z rozpočtu obce.

                Dne 18. listopadu 2006 proběhla „oslava dokončení stavby rozhledny“ (v té době ještě nezkolaudované). Dokončovací práce (např. nátěr rozhledny místními hasiči) proběhly v létě 2007. Od původních záměrů až ke zpřístupnění rozhledny na Strážném vrchu uplynulo více než 7 let!

                Během kontroly dřevěné rozhledny v létě 2018 byl zjištěn její špatný stav (napadení hnilobou). Z toho důvodu bylo uzavřeno vrchní patro rozhledny, kde pracovníci Tesařského dvoru Merboltice zjistili po odstranění dřevěné podlahy značné poškození téměř všech vodorovných trámů konstrukce. V říjnu 2018 pak byly na rozhledně provedeny opravy spodního patra, během kterých byl zajištěn odtok vody z dřevěných spojů, aby nedocházelo k hnilobě. Rovněž byly provedeny klempířské práce. Oprava uzavřeného horního patra proběhla podle dokumentace projektanta ing. arch. Zyguly od jara do podzimu 2019. Při opravách byly původní smrkové prvky nahrazeny modřínovými kvůli delší životnosti. Náklady na rekonstrukci dosáhly téměř 500 tis. Kč, zhruba dvě třetiny byly uhrazeny z rozpočtu obce Merboltice, zbylou část pokryla dotace od Ústeckého krajského úřadu. Oprava ale nakonec byla rozsáhlejší než se předpokládalo. Vandalové totiž poničili části konstrukce, která po sejmutí ležela u paty rozhledny. Zcela zmizelo zábradlí, které muselo být následně vyrobené znovu na míru. Znovuotevření rozhledny proběhlo v sobotu 26. října 2019.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

       

Foto: V.Vozka (březen 2020)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření opravené věže (říjen 2019)

 

         

 

    

 

   

Foto: vlastní archiv (2007)

 

Foto: M.Špád (2006)

 

    

Foto: hornopolican.ic.cz (výstavba věže)

 

        

Foto: se svolením OÚ Merboltice (původní rozhledna – zbytky původní věže (2000) – plán nové rozhledny)

 

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: