Rozhledna na Nedánově u Boleradic

 

Typ/materiál: kombinace dřeva a oceli

Lokalita: kopec Nedánov (368m), cca 1km severně od obce Boleradice, asi 25km severně od Břeclavi

GPS: 48.9805572N, 16.8195175E

Nadmořská výška: 365m

Okres: Břeclav

Období výstavby: březen - červen 2009

Oficiální zpřístupnění: 12. července 2009

Celková výška: 26m

Výška vyhlídkové plošiny: 22m

Počet schodů: 105

Otevírací doba: OD ČERVENCE 2022 JE ROZHLEDNA UZAVŘENÁ !!!

Přístup: Z Boleradic vede k rozhledně zelená TZT (2,2km, převýšení 160m), zároveň i místní značení. Autem lze dojet po úzké asfaltce z Nedánova až k rozhledně, kde se nachází větší parkoviště.

Výhled: Pálava, Drahanská vrchovina, při dobré viditelnosti i Vídeň a Alpy

Historie: Další z celé řady rozhleden otevřených veřejnosti v roce 2009 je vyhlídková věž na kopci Nedánov u obce Boleradice na Břeclavsku. První historická rozhledna stávala na Nedánově  již před druhou světovou válkou. Jednalo se o původní 20 metrů vysokou vojenskou věž, která sloužila i jako vyhlídková. Dřevěný objekt ale těsně po válce shořel, a obnoven byl po více než půl století.

                O stavbě rozhledny uvažovali v Boleradicích již v minulém století. Intenzivně se tímto záměrem zabýval bývalý Svazarm. Později, v letech 2000 a 2001 se o stavbu rozhledny snažil tehdejší starosta Boleradic a několik místních občanů, většinou aktivních turistů. V roce 2004 přišla s novou iniciativou místní organizace Techsport a svým nápadem oslovila i místní radnici. Jejímu vedení se především líbily nové rozhledny v oblasti Toulovcových Maštalí na Pardubicku. Z tohoto důvodu byl kontaktován architekt Antonín Olšina z Vysokého Mýta, který následně připravil pro Boleradice projekt dřevěné rozhledny s ocelovými prvky ve tvaru přesýpacích hodin. Mezitím v roce 2006 obec odkoupila od státu pozemky na Nedánově a nechala zde 21.  května 2006 při turistické akci Boleradické putování položit základní kámen ke stavbě budoucí rozhledny. O rok později vybudovala firma ing. Sedláčka základy rozhledny. Samotná výstavba byla pozdržena do roku 2009 z důvodu nedostatku finančních prostředků. Impulsem se stala až dotace z ROP Jihovýchod ve výši cca 2,2 mil. Kč. 

                Realizace stavby byla zadána firmě Mikulica s.r.o. z Velkých Pavlovic, dřevo bylo objednáno na Pile Belcredy s.r.o. Brno-Líšeň. Na financování se použily prostředky z rozpočtu městyse Boleradice, finančním darem přispěla i místní Základní organizace Techsport a rozhodující byla dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Celkové náklady na pořízení rozhledny činily cca 3,0 mil. Kč. Partnery rozhledny jsou Klub českých turistů, Klub přátel rozhleden, Penzion Starý vinohrad a Ubytování Solaro.

                Rozhledna byla slavnostně otevřena dne 12. července 2009 za účasti senátora ing. Jana Hajdy a zástupce Jihomoravského kraje PaeDr. Stanislava Svobody. Přítomno bylo více jak tři sta účastníků putování na vrch Nedánov. Při této příležitosti místní farář Rudolf Zbožínek přečetl dopis od biskupa Vojtěcha Cikrleho, který požehnal rozhledně již dříve při své návštěvě. Součástí areálu pod rozhlednou je i zázemí pro turisty (odpočívadla, lavičky, stolky, přístřešek a úschovna kol).

                Z důvodu zhoršeného technického stavu, zejména dřevěných částí (stojny, podlahy), je rozhledna od července 2022 uzavřená. Do konce srpna 2022 má proběhnout posouzení její statiky.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: K.Škrabal (červen 2021)

 

 

Foto: V.Vozka (březen 2020)

 

        

Foto: M.Čada (2010)

 

                

Foto ze slavnostního otevření: M.Hnízdo (2009)

 

      

Foto: OÚ Boleradice (2009)

 

Foto: Martin Špád (2009)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: