Vyhlídková věž archeoparku Netolice

 

Typ/materiál: dřevěná vyhlídková věž

Lokalita: archeopark Sv. Ján, cca 1km východně od centra Netolic, cca 20km severovýchodně od Prachatic

GPS: 49.0507631N, 14.2004447E

Nadmořská výška: 436m

Okres: Prachatice

Období výstavby: konec roku 2007

Oficiální zpřístupnění: zřejmě druhá polovina roku 2008

Celková výška: 8m

Výška vyhlídkové plošiny: 4m

Počet schodů:

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Hradiště se nachází na skalním ostrohu nad Bezdrevským potokem nedaleko centra Netolic. Z hlavního Mírového náměstí vede k archeoparku zelená TZT (necelý 1km s převýšením 20m). Parkovat lze např. u kostela sv. Václava (49.0520836N, 14.1993678E), popř. v ulici Jánská, odkud je to do archeoparku po zelené TZT asi 250m.

Výhled: Především centrum Netolic, dále Lhenice a přilehlou část Šumavy, výhled východním a severním směrem není možný kvůli vyšší blízké vegetaci.

Historie: Strážní věž s ochozy a palisádou z doby přemyslovské jsou zajímavou atrakcí archeologického parku, který vyrostl na vrchu Sv. Ján nad jihočeskými Netolicemi. Jedná se o místo bývalého hradiště se zbytky valů a s četnými nálezy předmětů z 10-13. stol. Do roku 1788 zde stával kostel sv. Jána (tehdy zrušen reformami císaře Josefa II.). Později se sv. Ján stal oblíbeným výletním místem turistů díky parkové úpravě. Byl zde postaven výletní hostinec, kuželník a taneční parket. Po 2. sv. válce se však stal zarůstajícím zapomenutým místem, později využívaný jako kynologické cvičiště.

             Původní záměr vybudovat na sv. Jánu archeopark sahá do roku 1996, přičemž s jeho realizací bylo započato až v roce 2004. Replika kamenných základů části středověkého hradebního tělesa byla dokončena v roce 2004. O rok později byla doplněna o 25 metrů dlouhou dubovou palisádu. Dřevěná věž s navazujícími ochozy byla dokončena na konci roku 2007.

            Věž, obdobně jako palisáda a ochozy, byla postavena tradičními historickými postupy pod vedením tesařského mistra Petra Růžičky z pražské společnosti Ars Tignaria. Autorem projektu byl Pavel Šlechta z firmy PaP Servis Praha. Budování archeoparku je financováno z městské pokladny, krajských dotací, programu MZ ČR – Leader a programu EU – Interreg IIIA.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

     

Foto: P.Urbanec (červenec 2020)

 

     

Foto: A.Průšová (červenec 2020)

 

     

Foto: V.Vozka (duben 2014)

 

        

Foto: MěÚ Netolice, I.Janota (2008)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: