Vodárenská věž Ohrazenice

 

Typ/materiál: betonová vodárenská věž s vyhlídkovou plošinou

Lokalita: severní okraj obce Ohrazenice, cca 5km severně od Turnova, cca 20km západně od Semil

GPS: 50.6018728N, 15.1324492E

Nadmořská výška: 314m

Okres: Semily

Období výstavby: únor 2018 – srpen 2019

Oficiální zpřístupnění: 23. října 2019

Celková výška: 27,5m

Výška vyhlídkové plošiny: 16,8m

Počet schodů: 96 (+ dalších 46 středem koule), do podzemí vodojemu (armaturová komora, -2,8m) 16

Otevírací doba: Stavba není běžně přístupná. Nicméně na základě dohody obecního úřadu Ohrazenice s provozovatelem vodohospodářské sítě je několikrát v roce veřejnosti otevřená (v reřimu organizovaných prohlídek s průvodcem).

Přístup: obec Ohrazenice se nachází hned při exitu D71 „mladoboleslavské“ dálnice D10, zdáli viditelný věžový vodojem se tyčí na severním okraji obce mezi místním hřbitovem a motokrosovým areálem

Výhled: Ohrazenice, Turnov, Ještěd, Trosky, Český ráj, Krkonoše

Historie: Moderní věžový vodojem v podobě fotbalového poháru FIFA (nebo také míčku, který se vznáší na několika tryskajících pramenech), jehož předobrazem byla monumentální sto metrů vysoká věž z roku 1997 "Bayterek Tower" v kazašském hlavním městě Astana (od roku 2019 město přejmenováno na Nur-Sultan), vyrostl v letech 2018 až 2019 na severním okraji obce Ohrazenice na Turnovsku. Originální podobu stavby vybrala v anketě z předložených návrhů veřejnost během slavnostního otevření Vodovodní stezky v Turnově v červnu 2015. Důvodem pro její výstavbu bylo zvýšení tlaku ve stávajícím vodovodním řadu, zlepšení kvality vody, lepší zásobení regionu pitnou vodou a boj proti nadměrnému množství manganu, který obsahovala voda z dosavadního zdroje v nedaleké osadě Záborčí.

                Hlavním iniciátorem a investorem stavby věžového vodojemu, jehož vybudování se předpokládalo již v 80. letech 20. stol., se stal dobrovolný svazek obcí Vodohospodářské sdružení Turnov. Součástí této stavební akce bylo také rozšíření vodohospodářské infrastruktury o další rozváděcí řady a potrubí, které zásobují vodou přilehlou průmyslovou zónu Vesecko a rekonstrukce dvou původních zemních vodojemů v blízkosti věže. Projektovou dokumentaci věžového vodojemu připravily turnovské společnosti VAK projekt (generální projektant Radek Hnát) a  Profes projekt, spol. s.r.o. (ing. Petr Chval). Firma Civil Engineering s.r.o. z Rovenska pod Troskami zpracovala projektovou dokumentaci pro rekonstrukci dosavadních zemních vodojemů. Celkové náklady dosáhly výše 75 mil. Kč bez DPH s tím, že finančně se na realizaci podílely Státní fond životního prostředí ČR (formou dotace EU z Fondu soudržnosti v rámci OP Životní prostředí, 28 mil. Kč), VHS Turnov (26 mil. Kč), Liberecký krajský úřad (Fond ochrany vod, 8 mil. Kč), město Turnov a obec Ohrazenice (celkem 13 mil. Kč). Hlavním zhotovitelem byla jihlavská stavební firma Syner VHS stavby a.s. Jako subdodavatelé se podílely firmy Zikuda – vodohospodářské stavby spol. s r.o. Turnov (vodovody), Kovo Perner, Český Dub (koule vodojemu a schodiště), Staseli s.r.o. Mladá Boleslav (betonové konstrukce) a společnosti Marves Chomutov, v.o.s., BEL Liberec a ing. Jagiello z Turnova (elektro rozvody, telemetrie, přenos dat na centrální dispečink).

                Nevšední dominantní stavba o výšce cca 28 metrů nese kopuli skládající se z 24 svařených plátů o celkové váze 35 tun, objemu 180 tis. litrů a průměru 8 metrů. Vodárenská věž je napojena z hlediska množství manganu na daleko bezpečnější vodní zdroje v Dolánkách a Nudvojovicích (původní nevyhovující zdroj v Rakousích byl odstaven).

                Jako rozhledna není věž běžně přístupná (vyjma několik dní v roce), neboť se primárně jedná o vodohospodářské dílo v plném rozsahu, včetně bezpečnosti. První prohlídka veřejnosti proběhla ve středu 23. října 2019.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: M.Kosek (červenec 2023)

 

   

Foto: vlastní archiv (prosinec 2022)

 

Foto: M.Pešta (prosinec 2019)

 

         

Foto: J.Šlapák (listopad 2019)

 

         

Foto: A.Průšová (23. října 2019)

 

     

Foto: K. Holešovská (23. října 2019)

 

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření vodojemu (říjen 2019)

 

 

Foto: V.Vozka (červenec 2019)

 

 

Foto: www.vhsturnov.cz (červen 2019)

 

    

Foto: M.Kosek (červen 2019)

 

    

Foto: Z.Kulhánek (leden 2019)

 

 

Foto: Michal, „e.runner“ (leden 2019)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

    

www.mapy.cz

 

Diskuze: