Ornitologická pozorovatelna Opičák u Liberce

 

Typ/materiál: dřevěná ptačí pozorovatelna

Lokalita: Opičák u Liberce, západní okraj města Liberec

GPS: 50.7718872N, 15.0248042E

Nadmořská výška: 390m

Okres: Liberec

Období výstavby: 2007 (obnovena 2022)

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška:

Výška vyhlídkové plošiny: 3m

Počet schodů: 14

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Lokalita Opičák se nachází poblíž velkého nákupního centra Severka v liberecké místní části Růžodol. Vstup do areálu je poblíž kruhového objezdu (cca 100m od zastávky MHD Ostašovská).

Výhled: koruny okolních stromů

Historie: Chráněná lokalita Opičák se nachází na západním okraji Liberce, v části města Růžodol I. Jedná se o lokalitu bývalého areálu cihelny tvořící dnes unikátní pseudolužní porost (topol kanadský, osika, vrba, dub, javor, bříza, hloh, krušina olšová aj.) s řadou tůní, které jsou napájeny srážkovou vodou. Útočiště v území liberecké aglomerace zde našly různé druhy obojživelníků a drobného ptactva.

                Na konci minulého století se o lokalitu začali zajímat členové místní organizace Českého svazu ochránců přírody Armillaria. Došlo k odstranění černých skládek, likvidaci invazní křídlatky a k využití pro různé ekologické osvětové akce. Jelikož však hrozilo využití lokality pro rozšíření libereckého letiště nebo nedalekých komerčních a průmyslových částí města. Z tohoto důvodu Český svaz ochránců přírody v letech 2006 – 2009 postupně větší část této lokality vykoupil. V roce 2007 zde byla v rámci programu NET4GAS „Blíž přírodě“ vybudována dřevěná pozorovatelna umožňující nahlédnout do světa ptačí říše v korunách místních stromů (žluny, sýkory, brhlíci, pěnkavy, lejsci, kukačky, holuby).

                Stav dřevěné pozorovatelny se postupně - i díky vandalismu - zhoršil natolik, že připomínal spíše chátrající torzo. Až na jaře 2022 nechal ČSOP vybudovat pozorovatelnu novou. Do lokality přibyly ještě nové lavičky a informační tabule. Akce byla finančně podpořena opět společností NET4GAS, společně s městem Liberec a společností Retail Park Severka.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

     

Foto: vlastní archiv (duben 2023)

 

Foto: J.Mahovská (2015)

 

Foto: mapy.cz (2011)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

     

 

www.mapy.cz

 

Diskuze: