Rozhledna Orlík u Humpolce

 

Typ/materiál: ocelová rozhledna ve zřícenině hradní věže

Lokalita: areál zříceniny hradu Orlík, cca 1,5km severovýchodně od Humpolce, cca 20km severovýchodně od Pelhřimova

GPS: 49.5446119N, 15.3825528E

Nadmořská výška: 645m

Okres: Pelhřimov

Období výstavby: červenec-říjen 2014

Oficiální zpřístupnění: v provozu od 1. listopadu 2014, slavnostně zpřístupněna 12. listopadu 2014

Celková výška: 22m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 104

Otevírací doba: Pouze v době otevření hradu – možno zjistit zde: www.castrum.cz – nicméně za nepříznivého počasí, může být rozhledna uzavřena. Otevřenou věž lidé poznají podle vyvěšeného červeného praporu se znakem prvních majitelů hradu — pánů z Dubé.

Přístup: Autem je možné dojet ze silnice č. 34 z Humpolce na Havlíčkův Brod do místní části Rozkoš, kde se nachází asi 400m pod hradem parkoviště (49.5429214N, 15.3875436E). Přístup je po lesní cestě po žluté TZT a NS Březina. Z centra Humpolce je také možné zdolat Orlík pěšky po trase NS Březina nebo po modré TZT (cca 2km).

Výhled: např. město Humpolec, hrad Lipnice nad Sázavou, Blaník, Strážiště (nejvyšší vrchol Pacovské pahorkatiny), vrchy Křemešník, Javořice, Čeřínek

Historie: Hrad Orlík byl založen na konci 14. století pány z Dubé. Jednalo se o stavbu obdélníkového půdorysu, jejíž dominantou byla v severní části 22m vysoká čtyřhranná věž o základně 5,5 metru. Do poloviny výšky byla plně vyzděna, dále pak od vstupu do svého vrcholu dutá s vnitřním schodištěm. Vstup do věže byl možný po dřevěném můstku z protilehlého starého paláce (můstek mohli obránci v době nebezpečí odstranit a tím se věž stala nepřístupnou). Po několika změnách majitelů hradu a stavebních úpravách se na konci 16. století přesouvá tehdejší držitel hradu Kryštof Karel z Roupova do nového zámku v Herálci a Orlík začíná pomalu pustnout. Pravděpodobně během třicetileté války je pobořen, v průběhu 19. století se mění v ruiny.

                Až v roce 1913, kdy hrozí úplné zřícení zbytků hradní věže, dochází na popud místních rodáků k prvním opravám. Další zabezpečovací práce jsou prováděny v letech 1939-41 Klubem českých turistů. Po roce 1945 je areál hradu centrem mládežnických akcí a zábav, ale z důvodu špatného stavu objektu jsou v 70. letech tyto aktivity zakázány a hrad se dále mění v rozvaliny.

                Od roku 1988 se začíná opravám hradu věnovat skupinka místních nadšenců, která se později transformuje v humpoleckou pobočku Klubu Augusta Sedláčka. V letech 1992 až 1996 probíhají nové stavební opravy financované Okresním úřadem v Pelhřimově a městem Humpolec. V roce 1997 je Orlík otevřen veřejnosti a v témže roce humpolecká pobočka Klubu Augusta Sedláčka zakládá obecně prospěšnou společnost Castrum o.p.s., která se stává oficiální organizací zajišťující správu hradu (v majetku města Humpolec). V rámci následných oprav se podařilo dokončit opravy horního hradu, provést zajištění většiny dolního hradu a vystavět správní budovu.

                První snahy vybudovat v torzu hradní věže turistickou rozhlednu spadají zhruba do roku 1990 (jednalo se o plán věž dostavět a zastřešit), výrazněji byly oživeny v roce 2007 a 2008. Město Humpolec zjišťovalo za tímto účelem v roce 2008 zájem veřejnosti prostřednictvím ankety. Podpora veřejnosti však nebyla tak výrazná, jak se očekávalo, a od projektu se (dočasně) ustoupilo. Zároveň se začalo uvažovat o výstavbě rozhledny v jiné lokalitě – na Havlově kopci (633m) na jihozápadním okraji Humpolce. Komplikované majetkové snahy však tento záměr záhy zastavily. A tak se zájem města obrátil zpět k hradu. Byly vypracovány další studie zpřístupnění - správcem areálu společností Castrum o.p.s., dále v roce 2009 Ing.arch. Zdeňkem Závodským a v roce 2013 Ing.arch. Martinem Fraňkem (autor rozhledny Mařenka u Štěměch) z architektonického ateliéru Penta v Jihlavě. Právě tato studie byla komisí Národního památkového ústavu s územním odborným pracovištěm v Telči vyhodnocena jako možná k realizaci. Město Humpolec se opětovně obrátilo na veřejnost a na podzim 2013 vyhlásilo novou anketu (z 1 182 celkových hlasů bylo 548 proti návrhu), v listopadu 2013 pak městské zastupitelstvo se záměrem vybudovat na Orlíku rozhlednu souhlasilo.

                Stavba vnějšího ocelového schodiště a navazující konstrukce zasazené dovnitř torza věže byla provedena od července do konce října 2014 třešťskou společností Strojírny Podzimek za cca 3 mil. Kč. Turistům slouží od 1. listopadu 2014, slavnostně byla zpřístupněna 12. listopadu 2014.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

   

 

Foto: A.Průšová (červenec 2019)

   

        

Foto: J.Šlapák (prosinec 2017)

   

          

    

Foto: J.Šlapák (listopad 2014)

   

    

Foto: J.Šlapák (září 2014)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

  www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: